Discover What the World Thinks of U.S.

Playing the Sibyl on American Elections

The question is to what extent Obama will manage to convince the public that he’s the one to raise America up, and to what extent Americans will believe him.

<--

Kdo by neznal slavného laureáta Nobelovy ceny míru Baracka Obamu, dnes nejmocnějšího muže planety a amerického presidenta? O jeho moci by se dalo diskutovat - v těsném závěsu za ním jsou čínští soudruzi, kteří jsou největšími zahraničními vlastníky amerických dluhopisů - přeloženo do obecné češtiny - minoritně Ameriku "vlastní".

Tento stručný úvod však nemění nic na tom, že Obama má v současnosti velké problémy - Spojené státy terorizuje velká nezaměstnanost (okolo 10%). Nezaměstnanost, kterou si dal Obama za svůj hlavní trhák ve volbách a neustále o ní (zatím jen) mluví i v presidentském úřadě, mu může lehce podseknout nohy. Nezaměstnanost samozřejmě není jediných problémem Obamovým. Americký president je dlouhodobě kritizován za vysoký státní deficit, který činí pro tento rok neuvěřitelných 1,3 biliónů $. Nedávno se proto rozhodl pro radikální krok, který by mu měl zachránit teplé místo v Oválné pracovně na další 4 roky. Konkrétně snížení deficitu na polovinu - na stále jen těžko představitelných 533 mld. $. K tomuto kroku použije čire levicovou metodu - zvýšení daní pro nejbohatší Američany. A jelikož má dobře spočítáno, kdo ho volí, ani na to v následujících volbách nedoplatí.

Obama doplácí i na jeho (ne)slavnou zdravotní reformu, na kterou si Američané jen těžko zvykají. Reforma se jednoduše řečeno týká zavedení průběžného zdravotního pojištění celoplošně po celých Spojených státech, což je pro USA netypické a hodně problematické (Američané byli do nynějška zvyklí platit si za každý zdravotní úkon sami, přičemž si ale neplatili zdravotní pojištění). Sečteno podtrženo, tyto záležitosti se můžou za dva roky stát Obamovi osudnými. Nutno dodat, že Obamovi dnes věří jen 42% Američanů, což je obdobné číslo jako u dalšího (ne)slavného státníka, konkrétně českého kleptomana, Václava Klause.

Nabízí se otázka, kdo Obamu za dva roky z řad republikánů vyzve. Neočekávám, že to bude před dvěma lety neúspěšný veterán z války ve Vietnamu John McCain. Spíše bych vsadil na kandidátku na Vicepresidentku před dvěma lety, Sarah Palinovou. Ženu, které se podařilo opakovaně zaměnit KLDR s Jižní Koreou v jedné z televizních debat ("Spojené státy musí stát při svém severokorejském spojenci."). Dále se mluví i o Mittu Romneymu, který se měl podle papírových předpokladů stát před dvěma lety republikánským kandidátem na presidenta. Kdo ví, jak by volba dopadla, kdyby se Obamovi skutečně postavil. Kandidaturu nakonec stáhl multimiliardář Donald Trump, který se raději koupil nový a luxusnější Boeing. Tak uvidíme, kdo nakonec projde sítem primárek a slíbí Americe světlejší budoucnost.

Podle mé "teorie" podobné typy se přitahují, by to měla být právě Palinová. Americký president je poprvé černoch. Proč by jím nemohla být poprvé žena? Demokraté vsadili na rasu, proč by Republikáni nemohli vsadit na pohlaví? Oba mají velké charisma a myslím, že by byli vyrovnanými kandidáty. Jen abych dovysvětlil mojí "teorii": Podle mého názoru hledají soupeřící strany typově podobného kandidáta do voleb jako je jejich protikandidát (buran Paroubek x horká hlava Topolánek, vzdělaný Cameron x vzdělaný Brown, slabý Sobotka x slabý Nečas, ? loutka Palinová x loutka Obama ?).

Kdo ví, jak to všechno v USA dopadne. Nutno dodat, že dost amerických presidentů bylo první dva roky značně neoblíbených a nakonec byli znovuzvoleni - starší lidé si určitě vzpomenou na Ronalda Reagana, mladší zase na Bushe. Otázkou je, nakolik dokáže Obama přesvědčit lid o své vyvolenosti posunout Ameriku výš a nakolik mu to Američané uvěří. Pokud se mu to povede, stane se znovu presidentem. Jen dodám, že bych byl rád, kdyby Republikáni našli nějakého skutečně konzervativního politika, který by se dokázal postavit slibům Obamy a konečně tuto usmívající se loutku vystěhoval z Bílého domu. Snad nenajdou Palinovou.

Tak uvidíme.Leave a comment