Europe's Exit Exam

Published in Hospodářské noviny
(Czech Republic) on 26 February 2014
by Daniel Anýž (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Laurence Bouvard.
The Pentagon’s announcement that it is reducing its ground forces to their lowest levels since before the beginning of World War II is not sensational in and of itself. The Army is just one component of America’s armed forces, which also include the Marines, Navy and Air Force. If we add it all up, in 1940 the U.S. had 458,000 people in arms, and presently there are 1,369,000. Thus, America still has tremendous military might; the overall Pentagon budget last year was greater than the total of all armaments expenditures for the next 13 countries, more than five times higher than that of the second in rank, China.

In the context of China, the information on the U.S. military forces’ transformation is even more interesting, confirming trends which concern European space as well, and which, moreover, are not limited to the military sphere. The Pentagon wants to invest more money — at the expense of land forces — in lighter specialized units that can be swiftly utilized against terrorists. It is also markedly strengthening cybersecurity, in addition to which Defense Secretary Chuck Hagel explicitly emphasized that the Americans also need warships that are more modern — as a counterweight, he added, to increasingly serious challenges in Asia and the Pacific. Here, we are obviously not talking about Japan, but namely about China, whose growing military power is one of the fundamental reasons the U.S. is redirecting its priorities — in terms of strategy as well as security — toward Asia.

At the same time, this redeployment means that the U.S. is moving out of somewhere else. It has reduced the number of American troops in Europe by 70 percent since the end of the Cold War. It is supposed to be reduced by a further one-fifth by 2017, and at the same time, the troop drawdown is one of the manifestations of a more general reduction in America’s strategic priorities in Europe.

A quarter century after the fall of the Iron Curtain, and following the steady expansion of the democratic space of the EU, that seems logical. But another question is whether Europe is prepared to take on the responsibility — not just for itself, but above all for the concerns in its neighborhood. The crisis in Ukraine may be, in this sense, a fundamental test, a secondary-school exit exam on whether the present-day EU is capable of solving something other than its internal problems, and at the same time, whether the American departure hasn’t been premature.


Oznámení Pentagonu, že snižuje stavy svého pozemního vojska na nejnižší hodnotu od doby před začátkem 2. světové války, samo o sobě senzační není. Pozemní vojsko je jen jednou součástí všech amerických ozbrojených sil, kam dále patří námořní pěchota, loďstvo a letectvo. Když to vše sečteme, v roce 1940 měly USA ve zbrani 458 000 lidí, v současnosti je to 1 369 000 lidí. Amerika má tedy stále obrovskou vojenskou sílu, celkový rozpočet Pentagonu byl loni větší, než byl součet výdajů na zbrojení dalších 13 zemí, více než pětkrát vyšší než jsou výdaje druhého v pořadí, tedy Číny.

V souvislosti s Čínou je pak už ale informace o transformaci vojenských sil USA zajímavější, potvrzuje trendy, které se dotýkají i evropského prostoru, a které se navíc neomezují jen na oblast vojenství. Na úkor pozemního vojska chce Pentagon více investovat do lehčích specializovaných jednotek, pohotově použitelných proti teroristům. Výrazně posílí také svoji kybernetickou ochranu, vedle čehož pak ministr obrany Chuck Hagel ještě výslovně zdůraznil, že Američané potřebují i modernější válečné lodě. Jako protiváhu, jak dodal šéf Pentagonu, stále vážnějších výzev v Asii a v Pacifiku. A samozřejmě zde nemluvíme třeba o Japonsku, ale právě o Číně, jejíž vzrůstající vojenská síla je jedním z podstatných důvodů, proč USA přesměrovávají nejen bezpečnostní, ale obecně své strategické zájmy do Asie.

Tento přesun zároveň znamená, že odjinud USA naopak odcházejí. V Evropě se od konce studené války snížil počet amerických jednotek o 70 procent. Do roku 2017 by to mělo být ještě o pětinu, přičemž vojenské stahování je opět jen jedním z projevů obecnějšího úbytku strategických zájmů Spojených států v Evropě.

Čtvrt století po pádu železné opony a po setrvalém rozšiřování demokratického prostoru Evropské unie se to zdá logické. Jinou otázkou ale je, zda je Evropa už připravena převzít zodpovědnost nejen sama za sebe, ale především za zájmy ve svém sousedství. Krize na Ukrajině v tomto smyslu může být zásadním testem. Maturitou, zda je současná Evropská unie schopna řešit něco jiného než jen své vnitřní problémy. A zároveň testem, zda americký odchod nebyl předčasný.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Canada: Negotiating a Business Deal without Trust

Ireland: Donald Trump Could Be Swallowed Up by an Epstein Conspiracy He Helped Create

Australia: What’s Behind Donald Trump’s Latest Crypto Adventure?

Thailand: Donald Trump Buys Time with Weapons for Kyiv

Spain: Another Threat from Trump

Topics

Spain: Another Threat from Trump

Canada: Negotiating a Business Deal without Trust

Taiwan: Tariff Showdown Doesn’t Shake Confidence

Australia: Donald Trump Made MAGA a Promise on the Epstein Files. They Are Holding Him to It

Australia: What’s Behind Donald Trump’s Latest Crypto Adventure?

Ireland: Donald Trump Could Be Swallowed Up by an Epstein Conspiracy He Helped Create

China: Blind Faith in US ‘Security Commitments’ Is Short-Sighted

Thailand: Donald Trump Buys Time with Weapons for Kyiv

Related Articles

Czech Republic: Freedom of the Press – American Style

Czech Republic: The Farce Looks a Little Different

Czech Republic: Giving Each Other the Finger: Trump and Biden Supporters Have No Room To Blame the Other Side

Czech Republic: To Stop Trump’s Return, American Elites Must Face the Truth: They Created Him

Czech Republic: Farewell, Afghanistan: The American Departure Is a Recipe for Catastrophe