Discover What the World Thinks of U.S.

Americans or Tanks from the East?

It's precisely an American base, of which Rep. Foldyna is afraid, that would be an insurance policy that tanks from the East never again reach Czech land.

<--

Pro představu, jak různě mohou jednotlivé země NATO vnímat bezpečnostní rizika, nemusíme chodit daleko, zůstaňme doma. Vláda se chlubí, že výdaje na obranu ze současné sumy, která dělá 1 procento HDP, do roku 2020 zvedne na 1,4 procenta. Považuje to ale za cílovou metu.

O závazku, že země NATO budou na obranu dávat nejméně 2 procenta, cudně mlčí, a tu a tam naopak upozorní, že pro českou ekonomiku je uvedený strop maximem, ne-li luxusem. S penězi se to ale má jako s volným časem. Nač si skutečně chcete finance nebo čas vyšetřit, na to si jedno i druhé najdete. Jde o priority a je evidentní, že velká část českých vládních politiků si aktuální rizika nechce, či nedokáže připustit.

To se ukázalo minulý týden, když na české scéně vyvolala poplach informace, že USA zvažují zřízení vojenské základny v Česku. Představitelé vládní ČSSD, například poslanec Foldyna či hejtman Hašek, se ohradili, že jen přes jejich mrtvoly. A až předseda vlády Sobotka musel voličskou základnu ujistit, že nejde o základny, ale jen o vojenská cvičení, kterých by se v rámci NATO na českém území zúčastnili i američtí vojáci.

Uf, spadl kámen ze srdce i poslanci Foldynovi. Ten si ze svých osmi let pamatuje, jak po ulicích drnčely sovětské tanky. A už by prý nikdy v životě nechtěl nic takového zažít.

Jenže právě americká základna, ze které má pan poslanec hrůzu, by přitom mohla být pojistkou, že tanky z Východu už skutečně nikdy do Česka nedorazí. Dokud to politici nepochopí, budou mít pocit, že na obranu země dávají více než dost. Pocit to je ale mylný a nebezpečný.Leave a comment