Discover What the World Thinks of U.S.

The Donald’s Trump Suit: Sticking to Your Brand

Republicans, and along with them all of America, are struggling with an eccentric billionaire’s populism, whose magic seems invincible.

<--

Dalo se čekat, že druhá televizní debata republikánských kandidátů na prezidenta se změní v boj všech proti Donaldu Trumpovi. Suverénní náskok v průzkumech mezi republikánskými voliči (32 %) i rostoucí celková podpora svérázného miliardáře nedávaly jinou možnost. Trump je laciný terč, protože jeho pravdy selského amerického rozumu nemají nic společného s promyšlenou politikou prezidenta, který má vliv na světové dění. A tak každý, kdo jen trochu politicky myslí, vypadá proti Trumpovi jako politik-intelektuál. Na politický rozum se ale v předvolebních kampaních dávno nehraje, vítězí charisma, schopnost aktivně reagovat. Prodat se a nedat se. A tady i tentokrát Trump o míle vedl.

Trumpa nejlépe vystihla jediná žena mezi republikánskými kandidáty Carly Fiorinová. Podle ní je to prostě bavič. Stačí sledovat sestřihy Trumpových vystoupení v obou debatách a následné výbuchy smíchu v publiku a je jasné, že Fiorinová má pravdu. Trump ale s touto lehkou notou − se svým humorem a prostořekou upřímností, která je dle mnohých odzbrojující, protože prolamuje odstup mezi politikem a voličem − spojil program prostých pravd a slibů, jež přitahují svou jednoduchostí i voliče, kteří na politiku zanevřeli. I oni najednou vědí − yes, we can −, jen jinak a "američtěji", než to kdysi věděl Barack Obama. Republikáni a s nimi celá Amerika bojují se zvláštním miliardářským populismem, jehož kouzlo se zdá nezdolné.

Zatím největší zbraní proti Trumpovi jsou připomínky krachů jeho firem. Čtyři bankroty, to je slušný byznysový záznam, což dosavadní favorit republikánských primárek nerad slyší. Je jasné, že právě toto "beranidlo minulosti", v níž "Trumpovi věřitelé přišli o miliony dolarů", jak připomínal moderátor debaty, bude nadále hlavní zbraní proti Trumpovi. Bude-li se donekonečna opakovat, není vyloučeno, že voliči uslyší a zapochybují, zda slibované jednoduché cesty k obnovení americké velikosti dokáže Trump se svou podnikatelskou etikou a pragmatikou opravdu otevřít.

Rozhodující ale ani tentokrát nebudou argumenty, nýbrž trvalost nadšení a důvěry. Udrží-li se, ani dokonalá příprava od politických poradců Trumpovým soupeřům nepomůže. Pomůže jen čas. Tedy to, jak rychle se Trumpova (s)prostá upřímnost okouká a kdy voliči tak jako paní Fiorinová poznají, že tohle není nic než show. Americká politická slepota ale může trvat mnohem déle. Když Trumpova zábavná hra lidi baví už tak dlouho, může se i neuvěřitelné (Trump v Bílém domě) stát skutkem.Leave a comment