Discover What the World Thinks of U.S.

The Massacre in Las Vegas and the US Gun Debate

Isn’t there less butchery of the kind that took place in Las Vegas on our continent precisely because the sale of weapons is much more strictly regulated?

<--

My tady v Evropě to moc nechápeme, ale Američané se po každém velkém masakru přou o zdánlivě banální věc. Jestli vraždí člověk, nebo jeho zbraň.

Pokud se kloníte k variantě a), ocitáte se v táboře stoupenců držení zbraní. Jejich krédem je, že někteří lidé jsou zlí. Dobří lidé ve společnosti se je musí snažit včas odhalit a zastavit. Zbraň − ta je prý sama o sobě mimo dobro a zlo, tudíž nemá smysl hledat spásu ve zpřísňování jejího prodeje − má mít zkrátka u sebe tak nějak každý člověk dobré vůle, aby mohl palbu hned případně opětovat. Můžeme to považovat za pokřivené vidění světa, ale faktem je, že v Americe na 320 milionů obyvatel připadá 350 milionů střelných zbraní. V realitě je sice vlastní jen asi 55 milionů Američanů, leč miliony dalších podporují jejich ústavně zakotvené právo je vlastnit. A pozor, nejsou to jen pravicoví republikáni, jak by si snad mohl někdo myslet, nýbrž i demokraté.

Což vysvětluje, proč tato levicová strana neudělala nic pro zpřísnění dostupnosti zbraní ani po masakru prvňáčků v Connecticutu v roce 2012, kdy mohla, neboť měla většinu v obou zákonodárných sborech Kongresu a v Bílém domě svého prezidenta. Trend byl nakonec spíš opačný. Po connecticutském masakru přijalo pět států − Alabama, Kansas, Jižní Dakota, Tennessee a Texas − zákon umožňující učitelům mít při vyučování ve třídě u sebe zbraň.

Soudíte-li b), tedy že vraždí zbraň, budete patřit k těm, kteří v USA volají po zpřísnění nošení. Je to pohled řekněme nám bližší. Vychází z představy, že zbraň je sama o sobě nástrojem zla. Budou-li kvéry méně dostupné, ne jako v USA volně k mání takřka jako housky na pultu, bude méně tragédií. Nakonec, není na našem kontinentu méně krvavých jatek à la Las Vegas právě proto, že tu je prodej zbraní mnohem přísněji regulovaný?

Jenže zrovna lasvegaský střelec si všechny svoje pušky, a měl jich hodně, pořídil legálně. Letos nakupoval právě v Las Vegas v obchodě výrobce zbraní New Frontier Armory. Šéf této firmy médiím sdělil, že Stephen Paddock splňoval všechny požadavky včetně povinné lustrace FBI ohledně své minulosti. Což je pro tento evropský recept zkrátka dost smrtící protiargument. Aby se zákazem prodeje zbraní zabránilo Paddockovu masakru, musel by být takový prodej postaven celkově mimo zákon. Pouze pak by se k nim nemohl dostat ani člověk po trestněprávní a lékařsko-mentální stránce čistý jako on.

Tak striktně to však přece není zakázané nikde, ani v Evropě. Náš pohled na věc a naše zkušenosti těžko mohou dnes Američanům nějak posloužit.Leave a comment