What Comes After the Withdrawal?

<--

Vycouvat z Iráku a…

20. srpna 2010

Bylo to lepší za Saddáma Husajna, nebo teď?

V Americe platilo šedesát let klišé, že kdykoliv USA zabředly do války, bylo to za vlády demokratických prezidentů, zatímco republikáni přiváděli vojáky domů. Truman zatáhl Ameriku do Koreje, Eisenhower tu válku ukončil. Kennedy s Johnsonem zatáhli Ameriku do Vietnamu, Nixon ji odtamtud vytáhl. Že by se v Iráku karta obrátila? Jistě, klišé se může otočit: Bush zatáhl Ameriku do Iráku, Obama ji odtamtud vytahuje. Ale odložíme-li klišé, zjistíme, že Obama vytahuje už de facto vytažené.

Irácká válka nepatří k těm, na které je Amerika hrdá. Její bezprostřední zdůvodnění bylo zbytečně lživé (zbraně hromadného ničení) a rozhodující fáze zpackaná. Ale od chvíle, kdy Bush prosadil téměř všem navzdory navýšení amerických vojáků, šly věci k lepšímu. Z toho teď profituje Obama, jenž splní svůj prezidentský slib a přivede americké hochy domů.

Každý odpůrce té války si teď může položit otázku: Byl pro svět lepší Saddámův Irák, agresivní vůči svým sousedům, vlastním menšinám i občanům, nebo ten dnešní? I dnes teče v Iráku příliš mnoho krve, to je zřejmé. Ale čísla jsou lepší než emoce. A ta čísla říkají, že za loňský rok padlo za oběť násilí 2604 iráckých civilistů, tedy jeden z 11 800 Iráčanů. Pro srovnání: v šesti severních státech Mexika, postižených drogovým násilím, loni zahynulo 2853 civilistů, tedy jeden z 6400 tamních občanů. Takže následuje naše oblíbená úloha z počtů pro pátou třídu: Je bezpečněji v Iráku, nebo v severním Mexiku?

To je i důvod, proč si Barack Obama triumf moc nevychutná. Násilí v Iráku se dobře prodávalo ve volební kampani. Ale v reálné politice teď váží víc násilí za humny v Mexiku.

About this publication