Dramatization of Town Destroyed by Nazis Captures Interest in Israel, the U.S. and Asia

<--

Po prvním víkendu má už film Petra Nikolaeva na kontě téměř 50 tisíc diváků a suverénně ovládá české žebříčky návštěvnosti kin. Zájem o Lidice již projevili i distributoři v USA, Asii nebo Izraeli.

Po pěti letech anabáze s komplikovaným natáčením si producent Adam Dvořák může oddechnout. Lidice u českých diváků uspěly.

Po premiérovém víkendu je výpravné historické drama vůbec nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech. Dlouho očekávaný snímek režiséra Petra Nikolaeva vidělo za první tři dny v kinech už téměř padesát tisíc Čechů.

Přes deset tisíc lidí se na Lidice do kina vypravilo dokonce hned ve čtvrtek, tedy právě v den premiéry. Lidice v tuzemském žebříčku návštěvnosti kin suverénně porazily i Piráty z Karibiku, animovaný film Kung Fu Panda nebo nejnovější snímek provokatéra Larse von Triera Melancholia, který kvůli nešťastným “antisemitským” výrokům svého tvůrce vzbudil velkou pozornost na festivalu v Cannes.

“Jsme rádi, že se opět letos začalo chodit na český film. O to více, že náš film rozhodně není odpočinkovou komedií,” komentuje první výsledky filmových Lidic Adam Dvořák. “Vysoká návštěvnost značí i zájem lidí dozvědět se něco více o vlastní historii,” věří producent.

Úspěchem z prvního víkendu však plány koprodukčního projektu, jehož rozpočet se nakonec vyšplhal až na sedmdesát milionů korun, nekončí.

Tvůrci se již před premiérou netajili ambicemi prodat distribuční práva na Lidice i do zahraničí. Není divu, osud Lidic není ve světovém kontextu neznámý. Krvavý čin okupantů odsoudili už za války politici v Evropě i zámoří, po celém světě se města a obce začaly přejmenovávat na Lidice na počest vypálené středočeské vesnice.

Právě kvůli mezinárodnímu potenciálu Lidic tvůrci na poslední chvíli do již hotového filmu přidali také sekvenci zachycující průběh atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, k němuž došlo 27. května 1942.

Z původního scénáře vypadla tato scéna kvůli tehdejšímu nedostatku financí.

“Po konzultaci s americkým distributorem jsme se ale nakonec rozhodli do atentátu ji přidat. Chceme, aby byl film srozumitelný i světovému publiku, které není tolik znalé kontextu evropských historických událostí. O Lidice už nyní projevili zájem distributoři nejen ze Spojených států, ale i z asijských zemí,” uvedl Adam Dvořák.

První zahraniční projekce Lidic se však plánují už teď. Zájem o film projevilo České kulturní centrum v Izraeli i česká ambasáda ve Washingtonu, jež chce Lidice promítat českým krajanům v USA.

Už zítra, v předvečer výročí lidické tragédie, se pak chystá pietní akce s projekcí filmu přímo v Památníku Lidice.

About this publication