Will Millennials Bury McDonald’s?

Published in Hospodářské noviny
(Czech Republic) on 9 October 2014
by Daniel Anýž (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Laurence Bouvard.
It may be just an advertising trick, or it may be totally true that the McDonald’s logo, that big yellow M, is a better known symbol worldwide than the cross. It wouldn’t be surprising from a firm that has 35,000 outlets in nearly 120 countries. The McDonald’s brand has also become a symbol of globalization, and the McIndex, the price of a classic McDonald’s hamburger compared to the time it takes a diner to earn the money for it, is even used by professional economists for comparing the purchasing power of various countries’ populations around the world. One could say that the sun never sets on McDonald’s.

But it may have started to go down. In recent months the firm has registered its largest drop in sales in over 10 years. President Putin, who had a Moscow McDonald’s closed for “hygienic” reasons, would like to claim such a victory as his own, but he doesn’t merit it. The July scandal in China, where a local supplier is said to have delivered expired meat, has made a bigger hole in the firm’s global turnover. It influenced sales not only in China, but also in Japan, where the company is expecting a loss for the first time in 14 years.

But these Asian torments aren’t the reason the American media has recently been writing that the most difficult period of McDonald’s existence probably lies ahead. The main danger comes directly from within the U.S., from customers there. Young Americans, namely millennials, are abandoning this fast food.

Hamburgers in Bucharest

But before we return to the millennials in more detail, let me add one personal observation. Between 2001 and 2003, I repeatedly and relatively quickly — in a matter of days — traveled back and forth on the Washington-Prague-Bucharest axis. Sharp cuts left sharp impressions. McDonald’s stores in Washington suburbs were conspicuously empty, and the level of service generally corresponded to the poor clientele. The usual American “How are you today” had changed to a bored “What for you,” and then there were the worn-out floors, the overflowing trash cans. So I quit McDonald’s when the girl behind the cash register, after the usual “What will you have?” sneezed the whole time and wiped her hands on her apron.

In the Czech Republic, McDonald’s were full and one of the best alternatives for a break from driving, for instance. Although part of our society had an aversion (“I’d never set foot in McDonald’s!”), for the majority a visit to McDonald’s was a regular and rather pleasant experience — clean toilets, they don’t overcharge you.

And in Bucharest? How to end a successful week of school? Let’s take the kids to McDonald’s! In the same way, it was a cool place for a gathering of Bucharest high school youth, or a natural choice of where to invite your business partner for a work meeting, or to spend a pleasant moment over French fries for two.

I observed with amazement that in Washington, McDonald’s was a place where only construction site workmen smudged with paint and homeless people with their collected quarters wandered in, whereas in Prague it was a restaurant for middle class clientele, and in Bucharest a chic address where people went for a change, to have fun and to be seen. It occurred to me then what I’ve found in American media now. Worldwide, McDonald’s may still be an image or icon of modern-day America, but on its domestic playing field, it’s nearly the opposite. With every successive generation of American customers, it may become more and more a symbol of the past.

It’s the millennials who have in all probability begun this process. To tell the truth, these clever, digitally educated people are more or less disagreeable to many older Americans. Not just to the oldest, “silent” generation, who grew up with a social order that had a clear purpose, and who now in its old age observes how fast their country has changed. But even the mighty “baby boomers” generation, which emerged during the post-war expansion, has a bit of a problem with the millennials. They are envious of them, and rightly so, because these very boomers, in their youth, challenged American society of the ‘60s to a duel, and then governed America themselves — the last three presidents, Clinton, Bush and Obama, are all boomers. Now they see that their own children are pushing them out of their place in society.

In the language of sociology, the millennials are America’s “youngest adult generation.” They are the most ethnically and racially diverse: 43 percent are non-whites. At the same time, they are politically and culturally the most liberal generation — in the American sense of the word, left-leaning.

In the language of certain American commentators, they are narcissists who send each other selfies and regard their digitally illiterate parents with indulgent contempt. However, they still gladly return to the nest when they learn that making a living in the real world of the last few post-recession years isn’t the least bit simple; not by a long shot does every start-up succeed, and by no means is everyone a Mark Zuckerberg, one of the most famous millennials.

What if we tried to guess what those in the McDonald’s organization have to say about millennials? In private they would likely call them ungrateful brats. Officially, Steve Easterbrook, of McDonald’s top management, recently put it this way for the Wall Street Journal: “The millennial generation has a wider range of choices than any generation before them. They're promiscuous in their brand loyalty. It makes it harder work for all of us to earn the loyalty of the millennial generation.”

The Fading Golden Arches

Mr. Easterbrook was commenting on customer surveys showing that contemporary Americans between 12 and 30 — those millennials who until now have formed the McDonald’s customer base — are now saying farewell to that chain. Rather than passing under the yellow M, this generation would rather detour into other, newer chains with more diverse offerings — Chipotle, Panera Bread, Five Guys, Noodles & Co. — or to an ethnic restaurant, if they don’t favor shopping in bio-food stores and cooking for themselves at home.

McDonald’s is a tremendous company and may manage to reverse this trend — and it is already trying, with order-by-tablet for instance, where the customer can choose the ingredients on their burger. But it doesn’t have much time, because you can’t teach an old dog…. If millennials don’t get used to McDonald’s now, perhaps they never will. In the future those golden arches, that iconic piece of American life, shining in the dusk from coast to coast and from Canada to Mexico, may well start going out.


Pohřbí „millenials“ McDonalds?
Daniel Anýž, 09.10.2014

Možná je to jen reklamní trik, ale může být docela dobře pravda, že logo McDonald's, to velké žluté M, je celosvětově známějším symbolem než kříž. U firmy, která má 35 tisíc provozoven v bezmála sto dvaceti zemích světa, by to nebylo překvapivé. Značka McDonald's se stala i jedním ze symbolů globalizace a takzvaný "McIndex" (tedy cena klasického hamburgeru z McDonald's v porovnání s časem, který je potřeba, aby si na něj strávník vydělal) je i profesionálními ekonomy používán pro srovnání nákupní síly obyvatelstva v různých zemích světa. Šlo by říct, že nad McDonald's slunce nezapadá.
Jenže možná zacházet začalo. V posledních měsících zaznamenala firma největší propad prodeje za více než deset let. Prezident Vladimir Putin, který nechal v Moskvě z "hygienických" důvodů zavřít tamní restaurace McDonald's, by si takové vítězství určitě rád přivlastnil, ale jeho zásluha to není. Mnohem větší díru do globálního obratu firmy udělala červencová aféra Číně, kdy měl tamní dodavatel do čínského řetězce vozit prošlé maso. Což ovlivnilo prodej nejen v Číně, ale třeba také v Japonsku, kde firma letos poprvé po čtrnácti letech očekává účetní ztrátu.
Ale ani tyto asijské patálie nejsou důvodem, proč americká média v poslední době píší, že McDonald's má před sebou asi nejsložitější období své existence. To hlavní nebezpečí přichází přímo zevnitř Spojených států, od tamních zákazníků. Mladí Američané - a jmenovitě pak generace tzv. millennials narozená po roce 1980 (a nazvaná podle přelomu milénií) - totiž tento fastfood opouštějí.
Hamburgery v Bukurešti
Ale ještě než se ke generaci millennials vrátíme podrobněji, připojím jedno vlastní pozorování. V letech 2001 až 2003 jsem se opakovaně a poměrně rychle, vždy v řádu dní, pohyboval na ose Washington-Praha-Bukurešť a zpět. Ostré střihy zanechaly ostré vjemy. Na předměstí Washingtonu zely provozovny McDonald's prázdnotou a vesměs chudé klientele odpovídala i úroveň obsluhy. V Americe jinak obvyklé usměvavé "How are you today?" se změnilo na unuděné "What for you...", k tomu umulousaná podlaha, přetékající koš. Sám jsem pak s McDonald's skončil, když si dívka za kasou na konci oslovení: Co si dáte? na celé kolo "pčíkla" a ruce utřela do zástěry.
V Česku byly restaurace McDonald's plné a například pro zastávku při cestování autem šlo o jednu z nejlepších alternativ. Sice zde byl odpor části společnosti (do McDonalda bych nikdy nevlezl!), ale pro většinu lidí byla návštěva McDonald's běžným a spíše příjemným (čisté toalety a neošidí vás) zážitkem.
A v Bukurešti? Jak ukončit podařený školní týden? Vyjděme si s dětmi do McDonald's! Stejně jako to bylo "cool" místo pro srazy bukurešťské středoškolské omladiny nebo přirozená volba, kam pozvat obchodního partnera na pracovní schůzku či si užít hezkou chvilku nad hranolky ve dvou.
S úžasem jsem sledoval, jak ten samý McDonald's, kam u Washingtonu zabloudí jen od barvy zamazaní řemeslníci ze stavby nebo bezdomovec se svými nastřádanými čtvrťáky, je v Praze restaurací s klientelou ze střední třídy a v Bukurešti takřka "chic" adresou, kam se chodí za odměnu, užít si to a být viděn. A už tenkrát mě napadalo to, co jsem nyní našel v amerických médiích. Ve světě sice McDonald's ještě může být obrazem či ikonou současné moderní Ameriky, ale na jeho domovském hřišti je to spíše naopak. S každou další generací amerických zákazníků možná bude stále více symbolem minulosti.
A právě millennials ten proces už patrně začali. Po pravdě řečeno, tihle chytří, vzdělaní digitalové jsou mnoha starším Američanům více či méně protivní. A to nejen nejstarší, "tiché" generaci, která vyrostla s tím, že společenský řád má jasný smysl, a teď na stará kolena zklamaně sleduje, jak rychle se jejich země proměnila. Ale třeba i početně mohutná generace "baby boomers", vzešlá z poválečného rozvoje, má s millennials trochu problém. Žárlí na ně, a vlastně docela právem, protože ti samí boomers, kteří v mládí v šedesátých letech tehdejší americký establishment vyzvali na souboj, aby pak sami Americe vládli (tři poslední prezidenti USA - Bill Clinton, George Bush a Barack Obama - patří k boomers), teď vidí, jak je jejich vlastní děti z jejich společenských pozic vytlačují.
Řečeno slovy sociologie jsou tzv. millennials "nejmladší dospělou generací" Ameriky. Etnicky a rasově jsou dosud nejrozmanitější, už 43 procent je jiných než bílých. Zároveň jde o politicky a kulturně dosud nejliberálnější (v americkém významu levicovou) generaci.
Řečeno slovy některých amerických komentátorů jde o narcisty, kteří si posílají selfies a na své digitálně negramotné rodiče hledí se shovívavým despektem. I když se pak ještě rádi vrátí do rodinného hnízda, když zjistí, že uživit se v realitě několika posledních postrecesních let není vůbec jednoduché, zdaleka ne každý start-up se povede a už vůbec ne každý je Mark Zuckerberg - jinak jeden z nejslavnějších millennials.
A kdybychom chtěli odhadnout, jaká slova mají pro millennials v McDonald's? V soukromí by je asi nazvali nevděčnými usmrkanci. Oficiálně to Steve Easterbrook z vedení McDonald's pro deník Wall Street Journal přednedávnem řekl takto: "Generace millennials si může vybrat z mnohem širší nabídky než kterákoli předchozí generace. Ve své věrnosti k jedné značce jsou promiskuitní, což pro nás znamená mnohem tvrdší práci, abychom jejich loajalitu získali."
Pohasínající velká žlutá M
Pan Easterbrook tím pro Wall Street Journal komentoval zákaznické průzkumy, které ukázaly, že současní američtí dvacátníci a třicátníci - tedy právě generace millennials, kteří dosud vždy tvořili zákaznickou základnu McDonald's - tomuto řetězci dávají sbohem. Než pod žluté M zajde si tahle generace do jiných, mladších řetězců s rozmanitější nabídkou (Chipotle, Panera Bread, Five Guys, Noodles & Co.) či do etnické restaurace, pokud nedají přednost nákupu v prodejně biopotravin a neuvaří si sami doma.
McDonald's je obrovská firma a může se jí podařit tento trend zvrátit - a už se o to i snaží - například objednávkami pomocí tabletů, kdy si zákazník sám určí složení svého hamburgeru. Ale moc času na to nemá, protože co se nenaučíš v mládí... Když si millennials na McDonald's nezvyknou teď, nezvyknou si možná už nikdy. A ta velká žlutá M, ikonická součást americké reality, svítící do soumraku od pobřeží k pobřeží a od Kanady k Mexiku, třeba v budoucnu skutečně začnou vyhasínat.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Canada: Elbows Down on the Digital Services Tax

Japan: Reckless Government Usage of Military To Suppress Protests

Argentina: Middle East: From Nuclear Agreement to Preventive Attack, Who’s in Control?

China: Trump’s ‘Opportunism First’ — Attacking Iran Opens Pandora’s Box

Taiwan: After US Bombs Iranian Nuclear Facilities, Trump’s Credibility in Doubt

Topics

Germany: Trump’s Opportunity in Iran

Canada: Elbows Down on the Digital Services Tax

Thailand: US-China Trade Truce Didn’t Solve Rare Earths Riddle

Ireland: The Irish Times View on Trump vs the Fed: Rocky Times Ahead

Cuba: The Middle East Is on Fire

Australia: Could Donald Trump’s Power Struggle with Federal Reserve Create Next Financial Crisis?

Taiwan: After US Bombs Iranian Nuclear Facilities, Trump’s Credibility in Doubt

Switzerland: Ukraine Is No Longer a Priority for America: Trump Leaves the Country High and Dry

Related Articles

Australia: We’ll Know Trump’s Tariff War Is Serious When He Hits Big Macs

Germany: US Election at McDonald’s: Clumsy Move Even for Trump

U.A.E.: How To Fix Poverty in America

U.K.: The Guardian View on Deglobalization: McDonald’s Quits Moscow

Austria: Resistance toward US Corporations