A Poker Game or a World War?

<--

Новината

Миналата нощ американските военни са изстреляли 59 ракети Томахоук в Сирия, с които са унищожили летище и склад за боеприпаси под контрола на армията на Асад.

САЩ удариха Сирия, Русия отговори

Защо Тръмп удря Асад и руснаците, те не бяха ли приятели?

По време на кампанията си Тръмп наистина многократно казваше, че „Обама подкрепя бунтовници, които не познаваме” и Русия постъпва добре като „удря ИДИЛ”. Само преди седмица Тръмп заяви, че Сирия сама трябва да си избере лидерство. Химическата атака при която загината десетки цивилни преди няколко предизвика промяна у него и той заяви „Това преминава много линии, да убиваш невинни деца, малки деца, минава много, много линии” и вчера заговори за пръв път за коалиция срещу режима на Асад, правейки завой на 180 градуса.

Каква е тази химическа атака?

Това е нещо като повторение на сценария от 2013, когато беше използвано химическо оръжие срещу цивилни и това почти доведе до намеса на НАТО в Сирия, но не се намериха съществени доказателства, че атаката е била дело на правителството и плановете за интервенция се отмениха.

Химическа атака уби десетки в Сирия

Това ли е наистина причината Тръмп да си промени мнението?

Тръмп постепенно прави все повече компромиси с външнополитическите си възгледи от кампанията; обещаващите му отношения с Русия охладняха преждевременно, докато разговорите с членовете на НАТО минаха по-добре от очакваното и съюзниците се задължиха да харчат повече за отбрана. Ситуацията с химическата атака е просто повод и възможност Тръмп да се обоснове защо всъщност няма да прави никакви радикални промени във външната политика на САЩ.

Някой манипулира ли Тръмп?

Публична тайна е, че в САЩ има сериозни финансови и военнопромишлени интереси, които остават винаги актуални, независимо дали републиканците или демократите са на власт. Радикална смяна на курса изисква подмяна на целия партиен и икономически естаблишмент – нещо, за което Тръмп никога не е имал достатъчно ресурс и подкрепа. Тук по-скоро става дума за сблъсък с реалността – Тръмп е разбрал, че в САЩ не всичко зависи от президента и страната има определени дългосрочни интереси, които може да се променят само с много широка подкрепа.

Какво следва, ще има ли война срещу Асад? А срещу Русия?

Срещу Асад може би. Срещу Русия – със сигурност не. Руската геополитика използва т.нар. шахматен модел, докато американската е възприела т.нар. покер модел. Много е възможно американците да блъфират, че ще организират голяма военна кампания срещу Асад, за да си спечелят по-влиятелни позиции в заключителната фаза на конфликта, само че без инвестират толкова голям ресурс колкото руснаците. Директна конфронтация САЩ – Русия нито е желана, нито някой е подготвен за нея. Въпреки гръмките декларации, еднакво вероятно е голямата военна интервенция да се размине напълно.

About this publication