Trump Did Not Just Withdraw From the Paris Climate Agreement – He Has Sent a Message

<--

Доналд Тръмп обяви в четвъртък, че САЩ ще се оттегли от Парижкото споразумение за климата.

Тръмп: САЩ излизат от Парижкото споразумение за климата

Какво е Парижкото споразумение всъщност?

За да намали драстично въглеродните емисии в следващите десетилетия, споразумението щеше да наложи затварянето на електроцентрали, забрана за отваряне на нови находища на въглеродни горива и вдигането на данъците върху добива, а това от своя страна да доведе до чувствително вдигане на цената на енергията за обикновените американци, както се случи в Германия през последните години, както и до съкращаване на огромен брой работни места.

Меркел: Тръмп няма да ни спре да опазим Земята

Това неочаквано ли беше?

От една страна, няма нищо шокиращо в това. Тръмп говори от година и половина за нуждата от енергийна независимост на САЩ и нови работни места, като изрично е посочвал Парижкото споразумение като вредно за националните интереси.

От друга страна, Тръмп вече се провали в изпълнението на някои големи обещания, като например да разследва Хилари Клинтън или да не взима никакво участие в конфликта в Сирия.

Специално за климатичните промени, има и друг момент – от Рейгън насам, републиканците са скептици по отношение на промените в климата, но дойдат ли на власт, оставят еко регулациите почти непокътнати.

Какво значи решението на Тръмп да изтегли САЩ от споразумението за климата

Катастрофа ли е това?

Не. Президентът на Copenhagen Consensus Center Бьорн Ломборг изчисли наскоро, използвайки климатичните модели предоставени от самото ООН, че спазването на ПС от страна на САЩ, не само за 14-те години, в които важи, но дори до края на столетието, ще доведе до спад от 0,023 градуса по Фаренхайт, или иначе казано, ще забави глобалното затопляне с 8 месеца в рамките на 100 години.

Защо Тръмп излезе?

Освен разбира се, за да спести прогнозираните 1-2 трилиона долара годишно, които ще имат незначителен ефект върху температурата, да открие работни места и да свали цените на тока за домакинствата, Тръмп има и дипломатическа цел. Всъщност ПС е просто международен договор, т.е. няма механизъм за санкция, както е в националното или в европейското право. Ако не го харесва, Тръмп може просто да не прокарва нужните закони в Конгреса и да не полага никакви усилия да постига целите заложени в споразумението. Няма никаква нужда да излиза официално, да се конфронтира с другите лидери и да поляризира общественото мнение, ако просто иска да не се съобразява.

Официалното излизане няма обективна полза, а трябва да носи дипломатическо послание. Посланието е, че международната правна система е крехка, в нея няма механизми за принуда и санкция, изпълнението на договорите зависи от взаимното доверие и лоялност.

Европейските държави, които сега приемат навътре нарушаването на ПС, всъщност вече са в нарушение на друг подобен договор, този на НАТО. Когато те не изпълняват предписаните 2% от БВП разходи за отбрана, фактически счупват доверието в международната правна система и дават сериозна причина на САЩ да спре да изпълнява своите договори.

Посланието на Тръмп е ясно – договорите и доверието са двупосочна улица, по която Европа твърде много време се е движила само в едната посока.

About this publication