A Groundbreaking Decision by the Court: Same-sex Marriage Legal in All of the United States

<--

Przełomowa decyzja sądu. Małżeństwa par homoseksualnych legalne w całych Stanach Zjednoczonych

Poszczególne stany nie będą już mogły zakazywać małżeństw jednopłciowych. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zalegalizował małżeństwa osób o tej samej płci na terenie całego kraju.

“Żaden związek nie jest tak pełny i całkowity jak małżeństwo, którego najważniejszymi ideami są miłość, wierność, oddanie, poświęcenie i rodzina” – napisał Anthony Kennedy, którego głos ostatecznie zdecydował o wyniku głosowania. “Będąc małżeństwem, dwoje ludzi, tworzy wspólnie coś o wiele wspanialszego, niż to co byli w stanie stworzyć oddzielnie. W niektórych z petycji dotyczących tej sprawy, małżeństwo jest przedstawione jako związek, który może przetrwać nawet śmierć” – uzasadniał sędzia.

Decyzję sądu popiera XIV Poprawka Amerykańskiej Konstytucji, która narzuca wydanie pozwolenia na małżeństwa osób tej samej płci oraz uznawanie tych małżeństw za zawarte zgodnie z prawem zarówno na terenie danego stanu jak i poza nim. “Poprosili o równie godne traktowanie w oczach prawa. Konstytucja gwarantuje im to prawo” – orzekli sędziowie Sądu Najwyższego.

Dotychczas 36 stanów oraz Dystrykt Kolumbii zezwalał na małżeństwa par homoseksualnych. Władze pozostałych 14 stanów pozostawały na stanowisku, że takie decyzje powinny być podejmowane przez obywateli, a nie przez sąd. Sędziowie stwierdzili, że możliwość zawarcia związku małżeńskiego nie jest przywilejem, ale konstytucyjnie gwarantowanym prawem każdego obywatela.

Sondaż Pew Research Center przeprowadzony w maju br. pokazuje społeczną zmianę. Aż 57 proc. Amerykanów popiera małżeństwa homoseksualne, przeciwko pozostaje nadal 39 proc.

About this publication