The US Legal System Props up Racists

<--

پایگاه بصیرت / گروه بین المللی/حنیف غفاری

محاکمه قاتل جرج فلوید در ایالت مینیاپولیس در حالی ادامه دارد که افکار عمومی جهان و خصوصا رنگین پوستان سرتاسر دنیا، مشغول رصد این دادگاه هستند. با همه این اوصاف، دستگاه قضایی و امنیتی ایالات متحده، ابایی از ابراز حمایتهای خود از افسر نژادپرست و قاتلی که جرج فلوید را قربانی ساخته است، ندارد!

قاتلهای آمریکایی می توانند سکوت کنند!

دریک شووین، افسر سابق پلیس که به عنوان متهم پرونده مرگ جورج فلوید محاکمه می‌شود، در دادگاه از ابراز نظر خودداری کرد. قانون اساسی آمریکا چنین حقی را به رسمیت می‌شناسد.

محاکمه این افسر سابق پلیس به پایان خود نزدیک شده است.به عبارت بهتر، یک قاتل در آمریکا به راحتی می تواند در مقابل سوالات دادگاه درخصوص چرایی قتل، انگیزه قتل و ….سکوت کند و نکته تاسفبار این است که چنین سکوتی به مثابه یک “امتیاز منفی” در کارنامه قضایی متهم درج نخواهد شد!

دریک شووین در مجلس محاکمه خود از اظهار نظر پیرامون پرونده مرگ جورج فلوید خودداری ورزید. ماده پنج مکمل قانون اساسی آمریکا چنین حقی را به رسمیت می‌شناسد.به سخن دیگر، هرگاه ابراز نظر از سوی متهمی در جریان محاکمه به زیان او تمام شود، متهم می‌تواند از این ماده قانونی استفاده کرده و سکوت اختیار کند.پیتر کاهیل، قاضی دادگاه شووین از اعضای هیات منصفه درخواست کرد که سکوت او را به عنوان نکته‌ای منفی در پرونده دادرسی به مرگ جورج فلوید منظور نکنند.

دروغگویی آشکار وکیل افسر قاتل

در این میان، افسر قاتل آمریکایی با کمال وقاحت،نقش خود را در خصوص قتل جرج فلوید انکار می کند و معتقد است عوامل دیگری در مرگ این فرد سیاهپوست دخیل بوده اند! دریک شووین، رسما متهم است به علت قرار دادن زانوی خود بر گردن این شهروند سیاهپوست باعث مرگ او شده است.

اسناد و شواهد غیرقابل انکار از جمله تصاویر ویدئویی منتشر شده، به وضوح نشان می دهند که درک شووین به صورت عامدانه، با فشار دادن زانوی خود بر گردن جرج فلوید ، مرگ غم انگیز این سیاهپوست را رقم زده است. وکیل مدافع شووین مدعی شده که هیچ خلافی از سوی موکل خود روی نداده است.

وکیل مدافع شووین، علت مرگ جورج فلوید را استفاده از مواد مخدر و همچنین سابقه بیماری‌های او دانسته است.هفته گذشته، یک پزشک متخصص امور جنایی علت مرگ فلوید را نرسیدن اکسیژن به ریه‌ اعلام کرده بود. به این ترتیب، ادعای وکیل دریک شووین مبنی بر مرگ این شهروند سیاهپوست به علت مصرف مواد مخدر و سابقه بیماری‌های او رد شده است.

صورت مسئله چیست؟

صورت مسئله ای است که علی رغم حاشیه امنیتی که دستگاه قضایی و امنیتی آمریکا برای نژادپرستانی از جمله “درک شووین” ایجاد کرده اند، عزم بسیاری از شهروندان آمریکایی مبنی بر محاکمه و مجازات افسر نژادپرست پلیس قطعی است. صورت مسله در این پرونده قضایی کاملا مشخص است!

دریک شوین زانوی خود را برای مدت نه و نیم دقیقه بر روی گردن جورج فلوید قرار داده بود و به‌رغم آنکه فلوید بارها گفته بود که نمی‌تواند نفس بکشد، به این عمل خود ادامه داده بود. جورج فلوید پس بیهوش شدن به بیمارستان منتقل می‌شود و در آنجا جان خود را از دست می‌دهد. دادستان پرونده مرگ جورج فلوید برای دریک شووین مجازات قتل درجه دو تقاضا کرده است.

در آلمان مجازات چنین اتهامی حبسی طولانی تا ۴۰ سال است. این در حالی است که شووین اتهامات وارده را نفی کرده است.محاکمه این افسر سابق پلیس در پرونده مرگ جورج فلوید احتمالا اوایل هفته آینده به پایان می‌رسد. پس از دفاع نهایی وکیل دریک شووین، هیات منصفه درباره این پرونده تصمیم خواهد گرفت.باید یادآور شد که انتشار ویدیوی مرگ جورج فلوید به اعتراضات گسترده‌ای علیه نژاد پرستی و خشونت پلیس علیه سیاهپوستان در آمریکا دامن زد. اعتراضاتی که هفته‌ها ادامه یافت و با حمایت و پشتیبانی کنشگران مدنی در کشورهای دیگر نیز همراه شد.

نژادپرستی سیتماتیک در آمریکا

نه تنها “درک شووین”،بلکه دیگر افسران نژادپرست پلیس فدرال در آمریکا، طی سالهای اخیر بارها به عناوین و بهانه های گوناگون هزاران رنگین پوست را در خیابانهای آمریکا به قتل رسانده اند. آنها به راحتی به رنگین پوستانی که اکثرا سلاحی نیز در دست ندارند و دستان خود را به علامت تسلیم بالا نگاه داشته اند، شلیک کرده و آنها را به قتل می رسانند!

پس از افشای این موارد، مقامات پلیس به راحتی مدعی می شوند که این اقدام را به دلیل “خطرناک بودن متهم” صورت داده اند و چاره ای جز کشتار آنها نداشته اند! مقامات ارشد پلیس فدرال نیز در مواجهه با این پرونده ها، حمایت کامل خود را از پلیسهای نژادپرست و قاتل اعلام کرده و در بدترین حالت ممکن، برای مدتی کوتاه آنها را از مسئولیت خود تعلیق می کنند.

رمزگشایی از اعتراضات شیکاگو

درحالی که محاکمه “درک شووین” همچنان ادامه دارد،شاهد شکل گیری رخدادهای نژادپرستانه و تاسف برانگیز دیگری در ایالات متحده آمریکا هستیم.تازه ترین این موارد، مربوط به قتل یک نوجوان 13 ساله توسط پلیس آمریکاست. نوجوانی که به دروغ از سوی پلیس آمریکا متهم به “مسلح بودن” شده اما در نهایت مشخحص شده است که وی دستان خود را به علامت تسلیم بالا برده و سلاحی نیز در اختیار نداشته است.

پی گسترش اعتراضات عمومی در شیکاگو به تیراندازی پلیس به یک پسر ۱۳ ساله که باعث مرگ او شد، دفتر پاسخگویی پلیس غیرنظامی این شهر روز پنج‌شنبه ویدئوی مربوط به لحظه تیراندازی را در وبسایت خود منتشر کرد.

در این ویدئو دیده می‌شود این نوجوان که آدام تولدو نام داشته، اسلحه خود را روی زمین انداخته و دستانش را ثانیه‌هایی قبل از آنکه افسر پلیس به سمت او شلیک کند، بالا می‌برد.بر اساس گزارش شبکه یورونیوز، حادثه تیراندازی در ساعت ۳ بامداد ۲۹ مارس (۹ فروردین) روی داده است. در آن روز آدام تولدو که اسپانیایی‌تبار بود به همراه یک نوجوان دیگر که ۲۱ سال داشت، در مواجه با پلیس با پای پیاده از محل فرار می‌کنند. جوان ۲۱ ساله نیز درنهایت از سوی پلیس دستگیر شد.

بر خلاف ادعای پیشین پلیس مبنی بر اینکه آدام تولدو در زمان شلیک پلیس اسلحه در دست داشت، در این ویدئو به وضوح دیده می‌شود که او چیزی در دست ندارد و دستانش را بالا برده است؛ با این وجود یک افسر پلیس به نام اریک استیلمن به سمت سینه او شلیک می‌کند.

دفتر پاسخگویی پلیس غیرنظامی در ابتدا حاضر به انتشار این فیلم نبود و دلیل آن را تیراندازی به یک فرد زیر سن قانونی اعلام کرده بود؛ اما درنهایت پس از درخواست شهردار و نهاد ناظر بر فعالیت پلیس، این ویدئو را منتشر کرد.

علاوه بر این، اداره پلیس شیکاگو نیز که معمولاً اسامی افسران دخیل در تیراندازی‌ها را به این سرعت منتشر نمی‌کند و تا پایان تحقیقات منتظر می‌ماند، این بار در جریان انتشار اولین گزارش‌های تحقیقاتی خود از این حادثه، نام، سن و نژاد این افسر پلیس را اعلام کرد که اریک استیلمن نام دارد و یک سفیدپوست ۳۴ ساله است.به عبارت بهتر، پلیس آمریکا از ترس فشار افکار عمومی ، ناچار شد این اطلاعات را منتشر کند.

About this publication