Polish-American Negotiations Come to a Standstill

<--

Tarcza stanęła – nie ma porozumienia z Amerykanami

Paweł Wroński

2008-07-04, ostatnia aktualizacja 2008-07-04 11:11

Premier Donald Tusk wczoraj w nocy przez 40 minut rozmawiał z wiceprezydentem USA Dickiem Cheneyem o instalacji w Polsce dziesięciu antyrakiet w ramach amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Miały to być ”rozmowy ostatniej szansy”.

Zobacz powiekszenie

Donald Tusk, Dick Cheney

ZOBACZ TAKŻE

* Chcemy Patrioty na stałe (04-07-08, 13:49)

* Trzy dni na tarczę (07-07-08, 00:00)

* Tarcza na włosku (05-07-08, 01:00)

* Schetyna: rozmowa Tusk-Cheney nie przesądziła o decyzji ws. tarczy (opis) (04-07-08, 09:00)

* “Nasz Dziennik”: premier chciał zerwać negocjacje w sprawie tarczy (04-07-08, 01:40)

* Rice pojedzie do Pragi podpisać porozumienie o tarczy (03-07-08, 23:15)

* Premier: Eskapada Fotygi utrudnia negocjacje z USA w sprawie tarczy (02-07-08, 00:30)

* Fotyga po powrocie: W imieniu prezydenta wspierałam rząd (28-06-08, 19:39)

SERWISY

* Tarcza antyrakietowa

Według informacji “Gazety” z wysokich źródeł rządowych do porozumienia nie doszło. Rząd ocenia propozycje Amerykanów jako “niezadowalające”. Dziś Donald Tusk zapewne poinformuje o szczegółach rozmów na konferencji prasowej.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin w sprawie tarczy wciąż pojawiały się przeciwstawne informacje. Przedwczoraj z USA popłynęły jasne sygnały: negocjacje się zakończyły. Propozycja jest ostateczna i strona polska jest zadowolona. Tak przedstawiciele Departamentu Stanu USA oceniali rozmowy negocjatorów – Witolda Waszczykowskiego i Johna Rooda.

Czytaj dalej »

Reklamy google

* Usa – bilety

Bilety lotnicze za super ceny. Rezerwacja i odprawa online.

www.czechairlines.pl

* Chłodzenie – Zalman

Największy wybór w Polsce Sprzedaż detaliczna i hurtowa.

www.madtech.pl

-To stanowisko amerykańskie, my negocjacji nie zakończyliśmy – mówił rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Potem Amerykanie też zmienili zdanie. – Poczyniliśmy w negocjacjach znaczny postęp, ale nie są one jeszcze zakończone -powiedział rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack. Na pytanie, czy dojdzie do zapowiadanej na 10 lipca wizyty szefowej Departamentu Stanu Condoleezzy Rice w Warszawie, odpowiedział: “Zobaczymy”. To podczas tej wizyty miało być podpisane porozumienie.

Szef MON Bogdan Klich w Radiu ZET mówił wczoraj, że Polska nie podpisze porozumienia, jeśli bilans bezpieczeństwa nie będzie dla nas pozytywny, a negocjacje nie są nawet na finiszu.

WMSZ oceniano propozycje USA. Umowa o statusie bazy i wojsk amerykańskich budzi drobne zastrzeżenia. Chodzi o odpowiedzialność żołnierzy za wypadki i wyrządzone szkody.

Za to dokument nazwany “non paper” -gwarancje pomocy militarnej dla Polski -wywołał duże rozczarowanie. Według naszych informatorów zawiera mglistą deklarację w sprawie modernizacji polskiej armii i ani słowa o wyposażeniu jej w systemy obrony przeciwlotniczej Patriot iTHAAD, czego chciał polski rząd. Wartość pomocy USA jest niewielka, ponoć tylko 20 mln dol. rocznie.

W tle negocjacji o tarczy doszło do kolejnego sporu między rządem a prezydentem. – Amerykanie wyraźnie się usztywnili po wizycie prezydenckiej minister Anny Fotygi w Waszyngtonie -twierdzą nieoficjalnie politycy rządowi.

-To podłe i ordynarne kłamstwa -ripostował w TVN 24 prezydencki minister Michał Kamiński. Skarżył się, że prezydent nie jest informowany o przebiegu negocjacji, choć jest “cały czas dostępny”. Prezydent mówił wcześniej, że Fotyga negocjacje ratowała. Wczoraj o rozmowę z premierem i szefem MSZ poprosił ambasador USA w Polsce Victor Ashe. Była krótka, a komunikat zimno-lakoniczny. – Ambasador i premier mieli dobrą rozmowę o tarczy, Iraku i Afganistanie -powiedział zastępca attaché prasowego ambasady USA Christopher Snipes.

About this publication