Spy Games

<--

Шпионски игри

Или как в програмата за рестарт между САЩ и Русия беше вкаран виру

Ако обичате шпионски романи от времето на Студената война, тези два документа (1 и 2) на американското Министерство на правосъдието може да ви се сторят интересно четиво. Те съдържат обвинения към 10 души, арестувани в САЩ по подозрения за шпионаж в полза на Русия, и в тях има достатъчно материал за поне няколко книги на Иън Флеминг, Андрей Гуляшки или Богомил Райнов.

Според американските власти разбиването на предполагаемата шпионска мрежа е дошло след дългогодишно разследване на агенти на ФБР, които са се представяли за руски свръзки и са събирали информация от двама от заподозрените. Това изглежда като най-мащабното разкриване на руски шпиони в САЩ след падането на комунизма и идва няколко дни, след като президентът Барак Обама похвали Дмитрий Медведев като “стабилен и доверен партньор”.

Маневри на тихия фронт

Данните на ФБР показват, че десетимата задържани в няколко града на Източното крайбрежие са изпратени в САЩ като агенти под прикритие още през 90-те години на миналия век от Службата за външно разузнаване на Русия (наследник на КГБ). Още един човек, който е последният от мрежата заподозрени, беше арестуван днес на международното летище в Ларнака, Кипър. Според американските служби тяхната мисия е описана в кодирано съобщение от централата в Москва към един от задържаните, в което се казва: “Вие бяхте изпратени в САЩ с дългосрочна задача. Вашето образование, банкови сметки, кола, къща и т. н. – всичко това служи на една цел: да изпълните основната си мисия, т. е. да търсите и развивате връзки в кръговете, където се вземат решения в САЩ, и да изпращате разузнавателни доклади.”

Операцията, наречена от американските разследващи “Нелегали”, е била насочена към събиране на информация за теми като ядрените оръжия, линията на Вашингтон към Иран, промените в ЦРУ, американската политика и дори кулуарните разговори в Конгреса. За целта агентите са живели години наред “под дълбоко прикрите” в САЩ, някои от тях са били двойки и децата им са родени в САЩ, използвали са фалшиви самоличности (някои от тях на реални, но починали хора) и документи.

“Извинете, но не сме ли се срещали в Калифорния миналото лято?”

Шпионският арсенал на арестуваните е като изваден от филм – в него фигурират тайни срещи с руски представители, които участват в делегации в ООН, оставени на секретни места куфари с пари, закодирани съобщения, послания, написани с невидимо мастило, използване на нови техники като комуникация по затворени компютърни канали и постване на наглед невинни снимки в интернет, които съдържат скрит текст. При срещи с хора за контакт пък са се използвали сигнали като държано по определен начин списание Time или пароли като “Извинете, но не сме ли се срещали в Калифорния миналото лято?”, и отговор: “Не, мисля, че беше в Хамптънс”.

Както отбелязва ВВС обаче, най-забавният аспект от кариерата на предполагаемите шпиони е колко нелепо са действали и как изглежда не са постигнали почти нищо, въпреки че някои от тях са били на мисия в САЩ почти две десетилетия. Те дори не са обвинени в шпионаж, а само в това, че не са се регистрирали като агенти или представители на друга държава, както и в пране на пари.

Те са си живели доста комфортно в САЩ и поне според данните на американските служби не са правили почти нищо. Една от двойките например, представяща се като Ричард и Синтия Мърфи (или както са известни вече – конспираторите от Ню Джърси), е била силно загрижена за това как да си купи къщата, в която живее. И са си комуникирали усърдно с центъра в Москва по въпроса, изтъквайки, че САЩ са общество, което “цени собствеността върху дома” и “когато са Рим, трябва да правят като папата”. Стройните им аргументи обаче са били посрещнати хладно и в Москва са ги заподозрели, че се опитват да се възползват от положението си. Та се наложили разгорещени оправдания, че не са “отклонили от мисията си”.

Друга двойка, Доналд Хедърфийлд и Трейси Фоли или “бостънските конспиратори”, също са си прекарвали добре. Те са отчели 1 250 долара, похарчени за хранене и подаръци, 3 600 долара за образование, 4 900 долара за бизнес разходи и т. н.

Внушителният брой прихванати съобщения пък говори сам по себе си колко умело кодирани и тайно изпратени са били те. В дома на Ричард и Синтия Мърфи например разследващите открили 27-символна парола, записана … на компютърния диск. Тя давала достъп до програма, с която дадено съобщение можело да се съхранява върху снимка на уебсайт и след това декодирано от получателя.

От бургер-дипломация обратно в Студената война

Скандалът идва само дни след като Барак Обама и Дмитрий Медведев дружески хапваха хамбургери, а оптимизмът за рестарта между САЩ и Русия расте. Всъщност в Кремъл дори заподозряха конспирация за разваляне на отношенията. Руският външен министър Сергей Лавров коментира, че моментът на арестите е “избран много умело”, а зам.-председателят на комисията по сигурността в руската Дума Владимир Колесников определи случката като “провокация” и “удар, насочен срещу Обама”. Още по-образно се изрази бившият директор на ФСБ Николай Ковальов, който коментира пред “Интерфакс”, че “някой се опива да вкара вирус в програмата за рестарт”.

Ако оставим настрана конспиративните истории, скандалът няма как да не навреди поне малко на имиджа на Москва. Както и да вгорчи леко остатъчния вкус от хамбургерите.

About this publication