Newyorské úřady povolily výstavbu mešity poblíž Ground Zero v NewYorku, kde se 11. září 2001 zřítily obě věže Světového obchodního centra.
Okolo výstavby islámského svatostánku na tomto pietním místě se okamžitě rozhořela debata, válka symbolů odkazujících hluboko do evropského středověku, v níž se zrcadlí podstata sporu, který Amerika vede sama se sebou od teroristických útoků z 11. září.
Ve vášnivých diskusích o „mešitě na Ground Zero“ přitom – jak už to u vášnivých diskusí bývá – trochu zaniklo pár faktů: Třeba že tato mešita nemá stát na místě bývalého Světového obchodního centra, ale o dva bloky dál. A že nepůjde o žádný precedent, protože pár bloků od Ground Zero jedna mešita stojí už několik desetiletí. A koneckonců že ta plánovaná mešita vlastně ani nemá být tak úplně mešita…
Odkud jsou peníze?
Má to být třináctipatrová moderní budova ze skla a oceli nazvaná Cordoba House, v níž bude islámské centrum – jakási obdoba křesťanských středisek YMCA. Součástí je přednáškový sál, bazén, posilovna, hala na basket, mají se tu konat výstavy, akce pro děti a kurzy vaření. A pak tu má být jedna modlitební místnost, do níž by se mělo každý pátek vejít až 2000 muslimů. Slavnostní otvíračka je 11. září 2011.
Za projektem, který má vyjít na sto milionů dolarů, stojí Americká společnost pro muslimský rozvoj a organizace Cordoba Initiative. Obě vede imám Feisal Abdul Rauf a jejich posláním je podle jeho slov podpora pozitivních vztahů mezi americkou společností a zdejšími muslimy. To je také zamýšlený cíl projektu Cordoba House: má se stát „symbolem, jenž dá hlas tiché většině muslimů, kteří trpí v rukou extremistů“, aspoň budeme-li citovat šéfku společnosti pro muslimský rozvoj a imámovu manželku Daisy Khan.
Zůstává ovšem poněkud nejasné, odkud Cordoba Intiative vzala těch sto milionů dolarů na realizaci projektu. To hraje do karet jeho odpůrcům, kteří za ním vidí peníze bohatých islámských fundamentalistů chystajících se na Ground Zero vybudovat vítězný monument džihádu v Americe.
Co to jenom připomíná?
K čemu bychom mohli tenhle projekt v České republice přirovnat? Je to podobné, jako kdyby řekněme Bernd Posselt přišel s nápadem postavit v Lidicích německé kulturní centrum? Takové přirovnání má pochopitelně své mouchy. Zatímco teroristické útoky provedla „undergroundová“ extremistická organizace, vyhlazení Lidic bylo vykonáno oficiálním příkazem německé okupační moci. Zatímco s Německem od konce války sousedíme v míru a čile spolupracujeme, Amerika vede s muslimskými extremisty válku. Zatímco od vyvraždění Lidic uběhlo skoro sedmdesát let, od útoku na „Dvojčata“ to není ještě ani deset. A zatímco je místo, kde stávaly Lidice, pouze památníkem, kde je nemyslitelné cokoli budovat, Ground Zero je obklopené žijícím městem, a v jeho okolí lze tedy narazit na jevy, které nemají s pietou nic společného. S místem tragédie tak sousedí třeba proslulý velkokrám s prádlem Century21, kde se setkávají občané všech zemí, ras, národností a vyznání při nákupu úžasně zlevněných značkových tepláků a ponožek.
Také kritici projektu Cordoba House hledají neustále přirovnání. Jako by si i oni sami potřebovali upřesnit hrozbu, kterou islámské centrum představuje a před níž varují. Například tiskový mluvčí Newta Gingriche, významné postavy amerických konzervativců a jednoho z nejhlasitějších odpůrců „mešity na Ground Zero“, prohlásil v rozhovoru pro magazín Salon.com, že je to stejné jako postavit na Arlingtonský hřbitov, kde leží padlí američtí vojáci, sochu Mussoliniho nebo Marxe. Když se ho redaktor trochu udiveně zeptal, co že tenhle německý filozof z devatenáctého století Americe provedl, Gingrichův mluvčí odvětil: „No tak si tam místo něj dosaďte Lenina.“ Lenin, který zemřel v roce 1924, je podle jeho výkladu mocnou figurou studené války a protiamerických ideologií.
Boj o Córdobu
Hledání správného příměru se kritikům možná zatím nedaří, ale poselství o hrozbě je jasné: jakákoli mešita či islámské centrum je zároveň symbolem nepřátel Ameriky. Nejlépe to pojmenoval právě Newt Gingrich, jenž se ve své polemice soustředil na symboliku španělské Córdoby, k níž plánovaná stavba názvem odkazuje. „Španělská Córdoba byla hlavním městem muslimských dobyvatelů, kteří jako symbol vítězství nad křesťanskými Španěly přestavěli tamní kostel na třetí největší komplex mešit na světě… každý islamista na světě vnímá Córdobu jako symbol islámské dobyvačnosti.“
Gingrich bojuje za zachování křesťanskožidovského charakteru USA, který podle něj islám ohrožuje. Každá mešita, již Amerika na svém území povolí, se tak v jeho očích stává prostorem, který dobyl nepřítel, prohranou bitvou ve světovém soupeření mezi křesťanstvím a islámem. To, že každá zakázaná mešita na území USA je o to více prohranou bitvou v boji o zachování tradiční americké náboženské tolerance, už tolik nezdůrazňuje.
Autoři projektu naopak tvrdí, že název Cordoba House zvolili proto, že během islámského kalifátu panovala v Córdobě na svou dobu nevídaná náboženská tolerance, v níž vedle sebe žili křesťané, muslimové a židé. Zřejmě není náhoda, že je projektu nakloněna většina obyvatel tolerantního Manhattanu. Konečně je třeba zmínit, že strach z islamizace Ameriky, v níž muslimové tvoří mezi 0,7 až dvěma procenty populace, je spíš jen uměle vyrobeným palivem pro politickou kampaň.
Spor o islámské centrum poblíž Ground Zero je tak hlavně sporem o charakter Ameriky – ta bude buď uzavřená, úzkostná a nevraživá, anebo sebevědomá, tolerantní a otevřená. Symbolem Ameriky je a bylo častěji to druhé. Jak kdosi prohlásil, zákaz centra Cordoba House by znamenal druhé vítězství al-Kajdy na stejném místě.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.