So That You Know

<--

Да си знаете

САЩ предупредиха за опасност от атентати в Европа. Има ли полза от такова общо послание?

Огнян Георгиев

“Не се разхождайте с американския флаг на гърба си.” Това предупреждение на министъра по националната сигурност Майкъл Чертоф в телевизионно предаване беше най-конкретното, което американската администрация отправи към своите граждани, пътуващи за Европа, след като обяви “повишено внимание” към възможни терористични атаки на целия континент.

Вследствие на няколко операции по пакистанско-афганистанската граница (виж графиката), американското разузнаване смята, че Франция, Германия и Великобритания са заплашени от въоръжени атаки на обществени места. Според сведенията, които достигнаха до публиката, тези атаки са планирани в стила на смъртоносната обсада на хотел в Мумбай миналата година, когато няколко пакистански терористи избиха 166 души в подпалената сграда.

Инфографика

Увеличаване

Преглед на оригинала Автор: Ася Колева

Смаляване

Откъде идва заплахата?

Терористичните планове били дело на висши членове на “Ал Каида” (заговори се дори за самия Осама бин Ладен), а техни изпълнители – европейски граждани с емигрантски произход. Пакистански дипломати реагираха остро, като обвиниха САЩ, че предизвикват шум, за да прикрият притеснително нарасналите въздушни атаки през границата с Афганистан (виж графиката). Пред в. “Guardian” европейски разузнавателни източници също са изразили недоумение от внезапното предупреждение за нещо, което те следят отдавна като заплаха.

За Германия например заплахата идва от стотиците нейни граждани с имигрантски произход, които се чувстват привлечени от философията на радикалния ислямизъм. Халид Чодри от пакистанския вестник Daily Musawaat каза пред “Капитал”, че в Пакистан има около 200 такива германски младежи. Цялото разплитане на настоящия заговор тръгна от задържан германски гражданин, обучаван в лагер в пакистанската гранична провинция Северен Уазиристан. Според сп. Spiegel германското разузнаване смята, че ислямисткият кръг от Хамбург, който беше разбит след атентатите от 11 септември 2001, е в основата и на настоящите проблеми. Подобна е ситуацията и във Великобритания. “Те не идват само в Пакистан. Много от тях отиват в Сомалия, Судан”, твърди Чодри.

За Франция по-голямата заплаха идва от Северна Африка. Големите местни общности от имигранти, в които има много недоволство, както стана ясно през последните няколко години, носят голям потенциал за проблеми, свързани и с надигането на “Ал Каида” в Магреб. Айфеловата кула беше опразвана два пъти в последния месец, а арестите тази седмица бяха именно на хора, свързани с Магреб.

Пазят ли ни предупрежденията?

Подобна заплаха срещу хотели и молове вероятно обитава най-лошите кошмари на всеки, който е бил свидетел на кървавите сцени от индийския град през ноември 2008 г. Но доколко ефективно средство са препоръките, които много държави, включително България, отправиха към своите граждани?

Българите, пътуващи в европейски държави например, бяха призовани “да проявяват повишено внимание при посещения на туристически обекти, обществени места, при пътуване с градски транспорт, участие в масови прояви”. Подобни са призивите на останалите правителства – американското не препоръча да се избягват пътувания до Европа, което щеше да навреди на европейската икономика, а поиска само “бдителност”. Освен че много хотели ще трябва да обърнат повече внимание на сигурността си, не е ясно нито какво точно може да направи някой, който не иска да бъде застрелян, нито кои места да избягва, нито за колко време.

“Това е прехвърляне на отговорността върху самите пътници”, написа шефът на агенцията за стратегически анализи Stratfor Джордж Фридман. Според него, правителството всъщност по този начин казва на гражданите си, че не може да гарантира сигурността им. “Това не е, защото не си върши работата, а защото тази работа не може да бъде свършена. Властите могат да намалят заплахата от тероризъм, но не могат да я премахнат.”

Тогава каква е ползата от такива предупреждения? От една страна, те са полезен начин властите да кажат на терористите, че дори да не знаят какво точно се готви, имат идея за заплахата. Това може да забави атаката. От друга обаче, подобни предупреждения уморяват хората и имат ефекта на “лъжливото овчарче”. В свой текст от 2004 г., един от най-известните експерти по сигурността – Брус Шнайер, твърди, че тези мерки не работят. “Според учените например Калифорния я очаква огромно земетресение в следващите 200 години. Това е грандиозно бедствие, но хората не могат да останат нащрек цели два века”, пише той. Понеже са неопределени и се издават доста често, без да препоръчват конкретни действия, тези препоръки не влияят особено и на самите терористи, смята Шнайер.

About this publication