Loni v červenci zaslali významné osobnosti střední Evropy, mezi nimi i bývalý český prezident Václav Havel, dopis Baracku Obamovi, ve kterém vyjádřili obavy z vlivu Ruska a vyzvali amerického prezidenta, aby své spojence ve střední a východní Evropě “neházel přes palubu”.
Jenže RESETování vztahů s Moskvou i nadále pokračuje, je tu složitá situace v Afghánistánu a vzrůstající vliv Číny. Jak se na své evropské spojence, tedy i na Českou republiku, dívá americká administrativa nyní? Tady je pár postřehů…
Ještě před rokem jim to bylo celkem jedno, nyní má ale americká administrativa větší citlivost k evropským věcem, říkají někteří tamní analytici. A i diplomaté evropských zemí potvrzují, že se lidé z Washingtonu poslední dva měsíce více rozhlížejí kolem sebe, zatímco prý ještě nedávno říkali Nezahlcujte nás!, teď se to změnilo na Co navrhujete? Jak se tato změna chování projevuje konkrétně? U Hillary Clintonové se v posledních dnech střídali ministři zahraničních věcí jako na běžícím pásu, od bulharského přes českého až po litevského, a ona jim prý na jednu stranu důsledně naslouchala a na tu druhou vysvětlovala americké pozice. To se cení.
Jenže jak si správně položil otázku i Karel Schwarzenberg: potřebují nás nyní Američané vůbec k něčemu? Jistě, Afghánistán. Tam je potřeba každého vojáka navíc a i když české navýšení není v celkovém poměru nijak enormní, je určitě důležité. Co ale můžeme říct k Číně? A zajímá někoho český názor na Rusko, když ten americký je zatím v lecčems odlišný?
Pokud jde o českou skepsi, že jsme jaksi přehlíženi, Američané také argumentují tím: Podívejte se, kolikrát u vás byl Obama? Přijel i viceprezident Joe Biden? Přijel. Jenže můžeme se ptát: co to dokazuje?
Je potřeba, aby se Američané angažovali v konkrétních projektech, jako příklad bych zmínila třeba Východní partnerství. Tady žádáme, aby se do něj Obamova administrativa více zapojila. Jenže jak současně pomáhat třeba Gruzii přiblížit se k Evropské unii a přitom být “přítelem” Ruska? To je dost nerealizovatelné.
Pravdou ale je, že vyčítat jen Američanům nezájem o Evropu by nebylo fér. Musíme chápat, že teď řeší množství problémů, jak na domácí scéně, tak i na zahraniční. Prý vůbec nejvíc, co kdy která administrativa v historii řešila. A navíc, jak američtí analytici správně poznamenávají, Evropa jim to občas i sama komplikuje kvůli své nejednotnosti. Třeba i pokud jde o výše zmíněné Východní partnerství – jiný názor na něj máme my a Poláci než například Francouzi.
Takže shrnutí? I přes všechny akce posledních měsíců to vypadá, že určité “nemastné neslané” vztahy mezi Evropskou a USA tu budou i nadále. V Americe teď komplikuje situaci i fakt, ze na začátku listopadu se zde konají volby do Kongresu, takže toto téma teď všem politickým debatám dominuje. Pak se uvidí. Nechejme tedy Obamovy lidi, ať se snaží. Na druhou stranu i my můžeme s lecčíms pohnout, abychom byli našemu zámořskému spojenci užitečnější. Zejména zapracovat na jednotě v rámci Evropské unie (což je hodně složité). A co by prý konkrétně mohlo vylepšit ještě Česko? Nová vláda se u nás zatím rozkoukává a moc toho na zahraničněpolitické scéně nepodnikla. Až se ale vše uklidní a bude po říjnových volbách, určitě bychom se opět měli vrhnout na téma dodržování lidských práv ve světě. Tam máme poslední dobou tak trochu deficit. Bělorusko, Barma, Kuba, Tibet – tady jsme bývali hodně slyšet….ale třeba ještě budeme….
Well said, and as an American, I fully understand how you feel. Washington is treating America the same way. We are doing our best to correct it on November 2, but the election fraud of the socialist Democrats is getting very alarming. I’m so tired of all of the conservative pundits saying that Obama/Pelosi/Reid is striving to make America like an European socialism…their model is the 3rd world South American dictatorships like Venezuela or Cuba. We will do our best to correct the course of our nation and to resume our relationships and responsibilities with our true allies, of which, the Czech Republic is one. God bless you.
Best regards,
Gail S
http://www.backyardfence.wordpress.com