Пръски отвъд океана: Черeн петък
Петъкът след Деня на благодарността тук по традиция се нарича “черен”, макар че всъщност никой не знае защо (съществуват няколко версии). По-интересното е, че тогава можете да наблюдавате една от най-забавните – или отблъскващи, в зависимост от нагласата ви – прояви на човешка ирационалност на територията на САЩ.
Стотици, ако не и хиляди души чакат още от предната вечер пред всеки голям магазин, за да се хвърлят на традиционните разпродажби. Вратите се отварят в 5, понякога дори 4 сутринта. Намаленията са наистина добри, но не чак толкова, че да си заслужават да висиш цяла нощ и да влезеш в битка с озверели себеподобни. Нещата често излизат от контрол. В навалицата стават сбивания, падат ранени. Преди две години един продавач в най-голямата верига “Уолмарт” в Ню Йорк беше премазан на входа до смърт от връхлитащата тълпа. Не че не можете да намерите онлайн всевъзможни оферти на половин цена и по друго време на годината.
Обаче Черния петък си е традиция – или масова психоза, отново зависи от нагласата ви – която се използва катокритерий за ентусиазма на купувачите в началото на празничен сезон. Това е, защото потреблението се смята за ключов икономически индикатор. Помните ли как веднага след атентатите от септември 2001 г. президентът Буш призоваваше американците да не спират да си харчат парите, за да стимулират националната икономика?
И като заговорих за ирационалност и тероризъм, съзнанието ми автоматично скочи към мерките за сигурност по летищата в САЩ, които се затягат все повече и повече. Доскоро публиката приемаше всичко това сравнително безропотно, защото на страха очите са големи – освен че има и съвсем реална терористична активност, от която трябва да се пазим, разбира се. Няколко потенциално много сериозни атентата се разминаха на косъм.
Миналата Коледа един нигериец за малко да взриви самолет над Детройт; съвсем наскоро два карго самолета бяха спрени с бомби пратки от Йемен за Чикаго на борда. Още за колко случая не знаем. В продължение на 9 г. американците настояваха да получат пълни гаранции за сигурността си, и политиците по традиция имитираха, че правят всичко възможно по въпроса.
Само че, както се казва, внимавай какво си пожелаваш, защото може да ти се сбъдне. След дълго разтакаване сега на всяко американско летище има инсталирани скенери, които “надникват” под дрехите и изрисуват контура на тялото, за да изкарат на бял свят скрито оръжие или взривни вещества, неуловими за обичайните детектори за метал.
Ако откажеш да минеш през такъв скенер, получаваш много щателно опипване (жените от жена, мъжете от мъж). Не знам дали така ще бъде заловен някога някой истински терорист. Във всички случаи досега потенциалните атентати бяха предотвратени или с вътрешна информация, или с късмет. Оня в Детройт например просто не успя да запали фитила на бомбата си в самолета.
Затова пък новите мерки за сигурност предизвикаха все по-засилващи се протести. Из интернет плъзнаха снимки на сканирани тела (контури, но с видими анатомични подробности). Появиха се разсъждения дали скенерите са безопасни за здравето. Излязоха неизбежните видеоклипове на малки деца, пенсионери и пилоти подложени на обстоен обиск.
Медиите не могат да се отлепят от темата за новите мерки за сигурност и недоволството срещу тях вече цяла седмица. Те имат своите икономически причини да се плъзгат по повърхността на подобни теми и да ги тривиализират, за да ги направят интересни за максимално голяма публика. В интернет се популяризира идеята за масов бойкот на скенерите в сряда, което ще доведе до ръчно претърсване. Така се цели повсеместно задръстване на пътническия трафик по летищата в САЩ. Мога да си представя колко нерви ще се опънат точно преди Деня на благодарността, когато е най-натовареното време на годината откъм пътувания (това е друга американска традиция).
Не знам дали тази проява на гражданско неподчинение ще се състои, но в петък очаквам доста премазани в напъна към щандовете на “Уолмарт”. А в четвъртък президентът – точно както неговите предшественици – ще помилва пуйката, предназначена за празничната трапеза в Белия дом.
Такива традиции има в Америка.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.