Osama's Razor

<--

Бръсначът на Осама

Учителят Гари Уедъл от щата Уошингтън дал обет седмица след терористичните атаки през септември 2001 г. да не бръсне брадата си, докато Осама бен Ладен не бъде заловен или убит. Той смятал, че ще изкара с набола четина няколко дни, максимум месец. След 3454 дни търпеливо чакане Уедъл посегна към ножицата в осем без десет вечерта в неделя, малко след като президентът Обама обяви официално за смъртта на терорист номер едно.

Изненадата, дошла от Пакистан, изличи спомена за аристократичната сватба в Лондон, която владееше медиите само два дни по-рано. Дори страховитите торнадо в южната част на САЩ, които предизвикаха незапомнени от десетилетия разрушения и смърт, изчезнаха от новините тук, тъй както се разсеяха предизвикалите ги атмосферни фронтове. Краят на Осама дойде като развръзка на уестърн и се вписа удивително добре в масовите нагласи на американците. Не случайно по улиците на Вашингтон и Ню Йорк след президентската реч излязоха тълпи, които скандираха “Ю Ес Ей, Ю Ес Ей!” Телевизиите ги отразиха обилно, но мога да потвърдя, че вълнението бе неподправено и дори заразително. Малко бяха онези, които останаха равнодушни към събитието, макар и не всички да се отнесоха към него с патриотично одобрение. Междувременно уличните търговци чевръсто продаваха американски флагове във всякакви размери от 3 до 30 долара парчето.

Една телевизионна станция в столицата на Калифорния, Сакраменто, сгафи с надпис на екрана “Обама бен Ладен мъртъв”. Понеже ставаше въпрос за мрежата на консервативния канал “Фокс”, грешката бе обявена от някои за фройдистка. А не е ли ироничен фактът, че голямата къща, обитавана от Бен Ладен в Аботабад, станала подозрителна и с това, че нямала интернет и телефон? В ерата на “Фейсбук”, изглежда, дори терористите трябва да имат онлайн приятели, за да не предизвикват излишни въпроси. Добре, опростявам: разработването на тази следа явно е отнело поне 4 години, като е започнало с информация изкопчена от лагерист в “Гуантанамо”. Тепърва ще научаваме още детайли за акцията.

Не съм единственият, който се пита за значението на това събитие. Една говореща глава каза, че смъртта на Бен Ладен не променя абсолютно нищо. Друга контрира, че “войната с терора” (както ефектно, макар и пустословно, я нарече Буш) е спечелена, край. Трета зае позиция по средата между тези две крайни тези. И така до умопомрачение от неделя насам, защото достоверна прогноза не може да има, но телевизионното време трябва да се пълни. Президентът Обама заяви, че “светът е по-сигурен” сега. Амин – но не му вярвам за това. Знам обаче, че преживява звезден миг в кариерата си на държавник.

Чух една от снахите на Бен Ладен да казва по Си Ен Ен, че Осама е бил “добър мюсюлманин”, след което веднага поздрави американците и каза, че се “радва с тях”. Горката жена – отдавна живее в САЩ и дори си е сменила фамилията на “Бен Ладин”, обаче журналисти я издирили и поставили пред камерата. Така тя по неволя даде израз на раздвоението и объркването в мюсюлманския свят.

Интересно беше да се наблюдава също как децата в САЩ реагираха на това събитие. Земетресението в Япония и последвалото цунами имаха огромна притегателна сила за 12-13- годишните, които иначе следят новините предимно през “Фейсбук”. Явно смъртта на Бен Ладен притежава привидната яснота на стихийно бедствие, защото интересът е голям. Подрастващите реагират все едно са изгледали филм, на края на който лошият си получава заслуженето. А възрастните нека спорят дали Обама или Буш трябва да обере лаврите, и дали бин Ладен е наистина мъртъв.

Съпругата на прясно обръснатия 50-годишен Уедъл заяви пред медиите: “Сега той изглежда с 10 години по-млад”. Малко злобно ми се прищя да й отвърна, че на снимката отпреди той поне прилича на рок динозаврите от ZZ Top, а сега си е просто учител по математика. Обаче изведнъж ми просветна, че смъртта на Бен Ладен може да има точно същия привидно подмладяващ ефект в САЩ. Американците търсят как да се отърсят от бремето на последните 10 години. Дано от това да не спечелят само търговците на самобръсначки.

About this publication