Snake, Hydra or Mold?

<--

Змия, хидра или плесен?

Седмица след като Осама бен Ладен бе очистен с два тюленски куршума, 12-годишният ми син ме попита какво точно е направил този терорист, че името му не слиза от заглавията. Явно бе обсъждал темата със съученици, с които стигнал до консенсус, че не могат да разберат причините за такова посмъртно внимание. За тях атентатите от 11 септември 2001 г. са събитие от друга епоха, което частично оправдава интереса. Още повече че в последното видео, разпространено от Пентагона, Осама седи и прещраква каналите на допотопен телевизор в стая с голи стени. Не страховит лидер на световния тероризъм, а някакъв пенсионер.

Първо се зачудих, че американските седмокласници изобщо обсъждат подобни завързани теми, вместо да спорят за достойнствата на Джъстин Бийбър и Майли Сайръс. После се замислих колко е трудно всъщност да определим значението на явлението “Бен Ладен”. Въпреки че сухото тяло на Осама нахрани рибите в Индийския океан, създаденият от него терористичен франчайз бе твърде успешен, за да го отпишем скоропостижно. Никой не се наема да прогнозира още дали “Ал Кайда” в крайна сметка ще излезе змия, хидра, или плесен.

Терористичният нагон на Бен Ладен и компания взе непосредствени жертви в многобройни атентати, като най-кошмарният бе в Манхатън преди 10 години.

Тази трагична част от историята изглежда и най-лесна за обясняване, защото се вписва лесно в елементарното разделение на света на “добри” и “лоши”. Обаче косвените последици от злия гений на Осама многократно надхвърлиха директните щети и са далече по-трудни за обобщаване. Смятам, че в тази категория може да сложим например загиналите в последвалите две войни. Не че Бен Ладен заповяда на американските войски да влязат в Ирак, но без него Буш и Чейни трудно щяха да оправдаят тази авантюра. Положението в Афганистан също не е розово – лично за мен задълбаването на безизходицата там е най-голямото ми разочарование от Барак Обама. Виновни ли са американските президенти, или нямаха избор, след като “Ал Кайда” ги постави в невъзможно положение? Кажете ми вие – аз нямам кратък отговор на този въпрос, дори и да е ясно днес, че Буш откровено излъга през 2003 г.

Факт е, че военните разходи на САЩ нараснаха със 70% от 2001 г. насам, като за тази година са близо 700 милиарда долара годишно, или 40% от всичко, похарчено в света за отбрана. Няма спор, че военнопромишленият комплекс в САЩ се напечели добре. Трябва ли да търсим обаче дълбока конспирация, или това бе чист опортюнизъм?

Осама бен Ладен промени самите САЩ през последното десетилетие, и то не към добро. Мерките за сигурност се превърнаха в явление, което на моменти избива в параноя, освен че създава други проблеми. Само този понеделник имаше три отклонени полета заради подозрения, че сред пътниците може да има терорист. Дни след смъртта на Осама двама мюфтии бяха свалени от самолет в Мемфис, Тенеси, защото екипажът не харесал как изглеждат. След като стана ясно, че “Ал Кайда” е замисляла атентати във влаковете в САЩ, един сенатор предложи да се състави списък на хората, на които им е забранено да пътуват с железниците (такъв е раздаден на авиокомпаниите отдавна, и с него става гаф след гаф). Като косвена последица на създадената от терористите психоза първо Буш, а после и Обама построи стена на южната граница и подгони нелегалните имигранти. За добро или лошо е това? Медалът има две страни и можем да спорим дълго по въпроса.

Темата за глобалното влияние на покойния Осама е огромна. Затова само загатвам някои от възможните въпроси. А ето още един: Можем ли да кажем, че кървавата жътва на терора с марка “Ал Кайда” отврати безвъзвратно огромното мнозинство сред 1,5 милиарда души, изповядващи исляма?

Бих казал, че като цяло американците получиха само мимолетно задоволство от отмъщението, спуснато върху Бен Ладен. Оставащите въпроси са повече от получените отговори и не само 12-годишните са любопитни.

About this publication