Poland Moves Forward, Czech Republic Still Searching for Itself

Published in Hospodářské noviny
(Czech Republic) on 27 May 2011
by Daniel Anýž (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Mark DeLucas.
Barack Obama has been to Prague twice, but he arrives in Warsaw today for the first time. No matter how important his visits on the Vltava, however, their theme was neither Prague, nor the Czech Republic, nor Central Europe, but rather Obama’s agenda of global nuclear disarmament.

Prague was an honorary stage, but by no means the subject of Obama’s visits. His first real Central European destination, to which he has arrived for the sake of Central Europe itself and also because it is a key locale in the region, is now Warsaw.

Shale gas is more valuable than fighter jets

Poland, with its population of 40 million, has, objectively speaking, an influence far exceeding that of the other states of the new Europe. Czechia has nearly 500 soldiers in Afghanistan, which, in proportion to the size of our army, is one of the largest contingents. The Poles, of course, can offer about 2,500 soldiers. Moreover, freshly discovered shale gas, of which Poland has the largest reserves in Europe, adds considerably to Warsaw’s economic and energy-strategic weight. American oil companies Exxon Mobile and Chevron are chaffing at the bit to start drilling in Poland.

The Poles, then, shouldn’t even need a squadron of American F-16s, whose future placement at a base near Łodż the American president is to negotiate in Warsaw. Neither should they any longer need the SM3 anti-ballistic missiles, which are supposed to be deployed in Poland within the framework of Obama’s proposed European defense umbrella. Because the basic plan — to have on its territory an American military presence — would be replaced by American capital and companies, including their drilling and manufacturing infrastructures.

From Prague we can follow it all and sigh that the Poles simply have more luck. They are big and favored by geology. Only Warsaw has actively accommodated its own genuine strength within the EU framework and in trans-Atlantic relations. The Donald Tusk administration took power in 2007 and, after the Euro-skeptic and anti-Russian self-definition of the Kaczyński brothers, went to work systematically on warming relations with Moscow and at the same time on improving relations with Berlin. The first of these steps coincided with Obama’s U.S.-Russian “reset”; the second, in regards to Russia, made Poland into a catalyst of German intentions, which in many respects set the tone for the entire European Union.

No illusions, but activity

And this Polish policy, which is no longer a result of some objective realities, contrasts sharply with Czech positions. The Czech Republic, beginning with the administration of Mirek Topolánek, has rejected Obama’s “reset” as naïve and, for us, dangerous engagements with Russia. Only the Tusk administration itself never had any illusions that Moscow would give up its ambitions of power overnight and isn’t planning on skirting the issue by any means, as follows not only from the diplomatic cables on WikiLeaks, but also from Warsaw’s public statements and concrete steps. An example is the Polish-Swedish Eastern Partnership initiative, which tries to press EU influence into Moscow’s spheres of interest (Ukraine, Moldova, Georgia, etc.).

Unlike Czechia, Poland has figured out that the only tactic which pragmatically adjusts to the given situation, does not rule out the defense of clear principles on the other, no less important, political and diplomatic track.

And if today we regard Warsaw with a bit of envy, it is not only because they are a large country with gas reserves, but also because they are pursuing a more active and purposeful foreign policy.


V Praze byl Barack Obama dvakrát, do Varšavy dnes přijíždí poprvé. Jenže, jakkoli byly jeho návštěvy nad Vltavou významné, jejich tématem nebyla ani Praha, ani Česko, ani střední Evropa, nýbrž Obamova agenda globálního jaderného odzbrojení.

Praha byla čestným dějištěm, nikoli ovšem předmětem Obamových návštěv. Tou skutečně první středoevropskou destinací, kam prezident Obama dorazil kvůli ní samotné, a zároveň jako do klíčového místa regionu, je až Varšava.

Břidličný plyn cennější stíhaček
Čtyřicetimilionové Polsko má objektivně vliv dalece přesahující váhu ostatních států nové Evropy. Česko má v Afghánistánu bezmála 500 vojáků, což je ve vztahu k velikosti naší armády jeden z nejsilnějších kontingentů. Poláci ovšem mohou nabídnout přes 2500 vojáků. Čerstvě objevené břidličné plyny, kterých má mít Polsko největší zásoby v Evropě, navíc Varšavě dodávají i řádově vyšší, ekonomickou a energeticko-strategickou váhu. Americké těžařské firmy jako Exxon Mobile a Chevron se jen třesou, aby v Polsku mohly začít vrtat.

Poláci by tak už ani nepotřebovali letku amerických stíhaček F 16, o jejímž budoucím umístění na základně u Lodže má americký prezident ve Varšavě jednat. A ani protiraketové střely SM 3, které mají být v Polsku rozmístěny v rámci Obamou navrženého evropského obranného deštníku, by už nemuseli mít. Protože základní záměr, tedy mít na svém území americkou vojenskou přítomnost, by nahradil americký kapitál a firmy, včetně jejich těžařské a zpracovatelské infrastruktury.

Z Prahy to všechno můžeme sledovat s povzdechem, že Poláci mají prostě víc štěstí. Jsou velcí a přála jim geologie. Jenže Varšava své aktuálně silné roli v rámci Evropské unie i v transatlantickém vztahu vyšla aktivně vstříc. Vláda Donalda Tuska, která nastoupila v roce 2007, programově přikročila - po euroskeptickém a protiruském vymezení se bratrů Kaczynských - k oteplení vztahů s Moskvou a zadruhé ke zlepšení vztahů s Berlínem. První z těchto kroků se časově sešel s Obamovým americko-ruským "resetem", druhým se Polsko stalo směrem k Moskvě i převodníkem německých záměrů, které jsou v mnoha ohledech určující pro celou Evropskou unii.

Bez iluzí, ale aktivně
A tato polská politika, která už není výsledkem nějakých objektivních daností, ostře kontrastuje s českými postoji. Česko, počínaje vládou Mirka Topolánka, Obamův "reset" odmítlo jako naivní a pro nás nebezpečné hrátky s Ruskem. Jenže ani Tuskova vláda neměla nikdy iluze, že by se Moskva ze dne na den vzdala svých mocenských ambic, a také jim nijak nehodlá uhýbat. Jak vyplynulo nejen z diplomatických depeší na WikiLeaks, ale i veřejných prohlášení a z konkrétních kroků Varšavy. Tím je třeba polsko-švédská iniciativa Východního partnerství, která se snaží natlačit vliv EU do zájmových sfér Moskvy (Ukrajina, Moldavsko, Gruzie a další země).

Narozdíl od Česka si ovšem Polsko sečetlo, že jedna taktika, pragmaticky vycházející vstříc dané situaci, nevylučuje obhajobu jasných principů na druhé, neméně důležité politické a diplomatické koleji.

A pokud dnes hledíme do Varšavy s trochou závisti, tak nejen proto, že jsou velcí a mají plyn, ale také proto, že dělají aktivnější, cílevědomější zahraniční politiku.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Israel: In Washington, Netanyahu Must Prioritize Bringing Home Hostages before Iran

Australia: Donald Trump Is Not the Only Moving Part When It Comes to Global Trade

Ireland: As Genocide Proceeds, Netanyahu Is Yet Again Being Feted in Washington

Germany: Trump’s Disappointment Will Have No Adverse Consequences for Putin*

             

Canada: Canada’s Retaliatory Tariffs Hurt Canadians

Topics

Canada: Canada Must Match the Tax Incentives in Trump’s ‘Big Beautiful Bill’

Germany: Big Tech Wants a Say in EU Law: More Might for the Mighty

Germany: Trump’s Disappointment Will Have No Adverse Consequences for Putin*

             

Spain: Global Aid without the US

Spain: Not a Good Time for Solidarity

India: Trump’s Tariffs Have Hit South Korea and Japan: India Has Been Wise in Charting a Cautious Path

Related Articles

Czech Republic: Freedom of the Press – American Style

Czech Republic: The Farce Looks a Little Different

Czech Republic: Giving Each Other the Finger: Trump and Biden Supporters Have No Room To Blame the Other Side

Czech Republic: To Stop Trump’s Return, American Elites Must Face the Truth: They Created Him

Czech Republic: Farewell, Afghanistan: The American Departure Is a Recipe for Catastrophe