Tony vs. Arnie for E.U. President?

Published in Lidové noviny
(Czech Republic) on 9 June 2011
by Tereza Šupová (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Derek Ha.
Speculation arose about a month ago on the possibility of Arnold Schwarzenegger becoming the next permanent chairman of the European Union, the so-called president of the E.U. Now, a likely rival has been found in former British Prime Minister Tony Blair. What else has happened in the EU in the past week? There was considerable success in accession talks with Croatia, which can become a member as early as the middle of 2013. But first things first…

Conjecture about the former California governor, body-builder and actor (perhaps not “former,” since there are rumors of his preparing for a new film) as E.U. head appeared thanks to his advisors, who are said to be urging him to return to Europe and run for the Union post.

"In the next few years, the EU will be looking for a much more high-profile president, somebody who can unify Europe," Schwarzenegger's chief of staff, Terry Tamminen, said recently. "The French won't want a German, and the Germans won't want an Italian. How about a European-born person who went off to America and could return to be the Washington or Jefferson of a new, unified Europe?" he added, all but nominating his boss for the job.

But now another presidential wannabe has come on the scene: former British Prime Minister Tony Blair. There was even talk of his running back in 2009 when people first started considering candidates.

Only Angela Merkel, who didn’t care for his involvement in the Iraq War, supposedly wanted to nip his candidacy in the bud, and she also was rumored to fear that a Union president in the form of Blair could overshadow other European politicians (it would almost certainly bother French president Nicolas Sarkozy and Italian prime minister Silvio Berlusconi, who like to be seen).

So the unknown and relatively invisible Belgian Herman Van Rompuy became the E.U. head. That could quickly change, however, as Van Rompuy’s term will expire in less than a year, on 31 May 2012. Tony Blair indicated in an interview with the British paper The Times that Europe needs a president directly elected by voters in all member countries.

As the tabloid the Daily Mail remarked, “So is this your job application Tony?” According to Blair, Europe lacks a strong leader who will help the continent become competitive with the world’s rapidly developing economies.

If voters (of which there are 386 million in the EU) have the opportunity to elect the president themselves, it could consolidate the relationship between them and Brussels, which is quite aloof, in Blair’s opinion.

But as he himself admits, the time is not yet ripe for such a major change in the current 27, and everything will have to undergo a lengthy, complicated ratification process in the member countries. So maybe one more term for Van Rompuy (he can be relied upon not to bother or overshadow anyone), and then a change sometime at the end of 2014? And while we’re on the subject of this year, it now seems certain that there will be 28 countries. Croatia should, according to all indications, become an EU member in July 2013. Why the optimism?

During Monday’s accession talks, the Croatians concluded a chapter dedicated to fishing, as euractiv.com reported, leaving only four of 35 chapters to be completed: relations with neighboring countries and human rights (which might not be simple), economic competition, budget policy and other topics (which are only remaining technicalities).

And the Hungarians, who now chair the EU, boast that they will achieve that before their chairmanship is up (that is, by the end of June). In July, the scepter passes from Budapest to Warsaw. Tomorrow, European Commission chief José Barroso is expected to congratulate the Croatians on their progress in the negotiations. “Expect good news,” was his message to Zagreb.

The closing of negotiations with Croatia would be good news for Hungary as well. Its highly unremarkable chairmanship could tally a significant and tangible success.


Asi před měsícem se objevily spekulace týkající se příštího stálého předsedy Evropské rady, tedy takzvaného prezidenta Evropské unie. Zmíněn byl Arnold Schwarzenegger. Nyní mu v tomto virtuálním souboji nejspíš přibyl protikandidát, bývalý britský premiér Tony Blair. Co se ještě v unii za uplynulý týden přihodilo? Třeba významný pokrok v přístupových rozhovorech s Chorvatskem, které by se mohlo stát členem unie již v půlce roku 2013. Ale popořádku...

Spekulace o bývalém kalifornském guvernérovi, kulturistovi, herci (to možná ne bývalém, protože se prý chystá opět točit) v čele Evropské unie se objevily díky jeho poradcům. Ti ho totiž prý nabádají, aby se vrátil do Evropy a ucházel o tento unijní post.

"V příštích několika letech bude Evropa hledat prezidenta, který bude více přitahovat pozornost, někoho, kdo sjednotí Evropu," prohlásil nedávno jeden z poradců Terry Tamminen. "Francouzi nebudou chtít Němce, Němci nebudou chtít Itala. Tak co tedy v Evropě narozený člověk, který odešel do Ameriky a může se vrátit a být Washingtonem nebo Jeffersonem nové jednotné Evropy?" dodal, aniž by nějak jmenoval svého šéfa.

Nyní se ale objevil další člověk, kterému by se určitě post unijního prezidenta líbil – bývalý britský premiér Tony Blair. O něm se dokonce mluvilo již v roce 2009, když se poprvé uvažovalo, koho na tuto funkci zvolit.

Jenže "zatípnout" ho prý měla německá kancléřka Angela Merkelová, které se nelíbilo Blairovo zapojení do války v Iráku a také se měla bát, že by pak unijní prezident v podání Blaira mohl zastínit ostatní evropské politiky (to nejspíš muselo vadit i francouzskému prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu či italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, kteří jsou rádi vidět).

Takže v čele EU nakonec stanul neznámý a relativně neviditelný Belgičan Herman Van Rompuy. To by se ale mohlo brzy změnit, mandát Van Rompuye vyprší už za necelý rok, 31. května 2012. Tony Blair se v rozhovoru pro britský list The Times nechal slyšet, že Evropa potřebuje prezidenta zvoleného přímo, tedy voliči ve všech členských zemích.

A jak to okomentoval bulvární list The Daily Mail: Znamená to, že se chceš ucházet o tento post, Tony? Podle Blaira chybí Evropě silný vůdce, který by napomohl k tomu, aby byl kontinent konkurenceschopnější vzhledem k ostatním světovým rychle se rozvíjejícím ekonomikám.

Když budou mít možnost zvolit si prezidenta sami voliči (kterých je v EU 386 milionů), mohl by se i upevnit vztah mezi nimi a Bruselem, který je dost odtažitý, myslí si Blair.

Jak sám ale přiznává, na takovou velkou změnu nejspíš ještě nenazrál v nynější sedmadvacítce čas a navíc vše bude muset projít složitou ratifikací v členských zemích, která nebude rychlá. Takže možná ještě jeden mandát Van Rompuyovi (ten je jistota, nikomu nevadí a nikoho nezastiňuje), a pak změna až někdy na konci roku 2014?
A když už jsme u tohoto roku, tak nyní se již zdá jisté, že zemí EU tehdy bude 28. Chorvatsko by se totiž podle všeho mělo stát členem unie již v červenci roku 2013. Co je důvodem takového optimismu?

Chorvati v přístupových rozhovorech v pondělí uzavřeli kapitolu věnovanou rybolovu a zbývají tak dokončit již jen čtyři poslední kapitoly z celkových 35, jak napsal server euractiv.com – soudnictví a lidská práva (což tedy nemusí být jednoduché), hospodářská soutěž, rozpočtová politika a další témata (což jsou již jen zbývající technikálie).

A Maďaři, kteří nyní předsedají Evropské unii, se kasají, že se to stihne ještě do konce jejich předsednictví, tedy do konce června. Od červenco přebírá od Budapešti pomyslné žezlo Varšava. Zítra by měl Chorvaty za jejich posun v rozhovorech pochválit i šéf Evropské komise José Barroso. "Očekávejte dobré zprávy," vzkázal do Záhřebu.

Završení rozhovorů s Chorvatskem by ale bylo dobrou zprávou i právě pro Maďarsko. Jejich předsednictví poznamenané téměř nulovou viditelností by si totiž připsalo významný a hmatatelný úspěch.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Austria: Would-Be King Trump Doesn’t Have His House in Order

Taiwan: After US Bombs Iranian Nuclear Facilities, Trump’s Credibility in Doubt

Ireland: The Irish Times View on Trump vs the Fed: Rocky Times Ahead

Poland: Calm in Iran Doesn’t Mean Peace Yet

Australia: Could Donald Trump’s Power Struggle with Federal Reserve Create Next Financial Crisis?

Topics

Germany: Trump’s Opportunity in Iran

Canada: Elbows Down on the Digital Services Tax

Thailand: US-China Trade Truce Didn’t Solve Rare Earths Riddle

Ireland: The Irish Times View on Trump vs the Fed: Rocky Times Ahead

Cuba: The Middle East Is on Fire

Australia: Could Donald Trump’s Power Struggle with Federal Reserve Create Next Financial Crisis?

Taiwan: After US Bombs Iranian Nuclear Facilities, Trump’s Credibility in Doubt

Switzerland: Ukraine Is No Longer a Priority for America: Trump Leaves the Country High and Dry

Related Articles

Czech Republic: Freedom of the Press – American Style

Czech Republic: The Farce Looks a Little Different

Czech Republic: Giving Each Other the Finger: Trump and Biden Supporters Have No Room To Blame the Other Side

Czech Republic: To Stop Trump’s Return, American Elites Must Face the Truth: They Created Him

Czech Republic: Farewell, Afghanistan: The American Departure Is a Recipe for Catastrophe