How Many Mistakes Can Mitt Romney Still Make?

Edited by Laurie Henneman

<--

Az amerikai republikánusok között Mitt Romney az, akinek idáig a legtöbb esélye volt arra, hogy az ősszel Barack Obama elnök kihívója legyen, ugyanakkor szorongatja Rick Santorum, aki most két déli állam előválasztását is megnyerte. Romney másik nagy ellenfele saját maga, mert balszerencsés elszólásai szavazatokba kerülhetnek.

Rick Santorum ünnepel mississippi és alabamai győzelme után, és azt üzeni Mitt Romney-nak, továbbra is arra pályázik, hogy elhódítsa előle a republikánus elnökjelöltséget.

Ebben furcsamód maga Romney is a segítségére lehet sorozatos bakijaival, amelyek azt sugallják, hogy egyfajta buborékban élő gazdag mágnás, akinek fogalma sincs az egyszerű emberek gondjairól.

A jómódú vállalkozó korábban közölte: “nem foglalkoztatják a nagyon szegények”. Egy ilyen megjegyzés még Amerikában sem lehet nyerő, hiszen az elnök nemcsak a középosztályt képviseli, hanem az összes polgárt. De itt még nem állt meg, arról is beszélt, hogy a nagyon szegényekről gondoskodik az állam – ami éppen az általa megcélzott konzervatív választóknál rossz pont, hiszen nekik az az elvük, hogy “aki nem dolgozik, az ne is egyen”. Hiába mondták támogatói, hogy szavait kiragadták a szövegkörnyezetből, és valójában azt mondta, a középosztályra kell figyelni, a nagyon szegényeknek úgyis segítenek.

Romney átlag amerikai mivoltát azzal akarta hangsúlyozni, hogy egy rádióműsorban a sportról spekulált, hiszen ez osztálytól függetlenül egyesíti a drukkereket, legyenek azok utcaseprők, vagy vállalatigazgatók. Peyton Manning amerikai futballista lehetséges új klubjáról elmélkedett, de valahogy az jött ki belőle, hogy mennyire jó barátja több csapat gazdag tulajdonosának, megintcsak a gazdag ember imázsát erősítve, miközben Amerikában többszázezren tiltakoznak azt kiemelve, hogy ők a 99 százalék, szemben a dúsgazdagok 1 százalékával. Mitt Romney erre azt válaszolta, hogy ő egy sikeres vállalatvezető, Amerika is egy vállalat, és ő a legalkalmasabb, hogy az élére álljon.

Lehet, hogy vezetői képességeit akarta hangsúlyozni azzal, hogy közölte: szeret olyan pozícióban lenni, hogy elbocsáthat embereket. Csakhogy potenciális választói egy nagy részét is elbocsátották a válság miatt a gazdasági visszaesés idején. Korábban még azt is találta mondani, hogy “fogadok 10 ezer dollárba…” – ezzel sem azt sugallta, hogy átlagos amerikai.

Romney-nak az a baja, hogy elitista, rosszul kampányol és nem tudja meggyőzni a választókat, hogy egy közülük – jegyzi meg a tekintélyes National Interest magazin. A demokraták pedig egyre inkább úgy állítják be, mint a néptől eltávolodott milliomost. Kérdés, hogy így van-e esélye a jelöltségre, és ha azt megszerzi, lesz-e esélye Obamával szemben.

About this publication