– UE powinna wziąć na siebie rolę pełnomocnika Snowdena w stosunku do administracji amerykańskiej, tak żeby on mógł być traktowany jako osoba, z którą trzeba rozmawiać – komentuje w TOK FM Józef Pinior, senator, członek Komisji Praw Człowieka.
Wczoraj Edward Snowden otrzymał od władz Rosji tymczasowy azyl. Mógł po ponad miesiącu opuścić lotnisko. Były pracownik CIA ujawnił inwigilację na masową skalę.
– Bardzo źle się stało, że instytucje państwowe Unii Europejskiej, w tym także Polska, nie zrobiły nic, żeby być pełnomocnikiem Snowdena w stosunku do administracji amerykańskiej, żeby on mógł być traktowany jako osoba, z którą trzeba rozmawiać – powiedział Pinior i dodał: – Ta sytuacja, w której Snowden się znalazł, wynika z klęski demokracji europejskiej w tej sprawie.
Rosja “przyjacielem” uciemiężonych? To nowość
Prowadząca “Połączenie” Agnieszka Lichnerowicz zwróciła uwagę na to, że zazwyczaj to USA i kraje Unii Europejskiej udzielają azylu politycznego obywatelom Chin, Iranu czy innych krajów reżimowych, a w przypadku Snowdena ten scenariusz został odwrócony.
– Reżim, który zbudował Putin, na każdym kroku łamie wolności obywatelskie – przyznał senator i zauważył, że dla prezydenta Rosji, który chciałby utrzymywać dobre stosunki z USA, jest to sprawa niewygodna.
Barack Obama już zapowiedział, że nie spotka się z Putinem w czasie szczytu G20. Jednocześnie według badań przeprowadzonych dla CNN 51 proc. Rosjan popiera decyzje Snowdena i jest on tam bardzo popularny.
Pole do popisu dla Polski
Pinior uważa też, że Polska ma dużą rolę do odegrania w zakresie obrony wolności obywatelskiej, bo na całym świecie jest znana z wrażliwości historycznej i walki o wolność. -To jest jednak brand, który kojarzy się z Polską – powiedział. Dodał też, że w Parlamencie Europejskim działa na rzecz przyznania Snowdenowi nagrody Sacharowa.
Snowden opuścił strefę tranzytową moskiewskiego lotniska i podziękował władzom Rosji za udzielony azyl. Aktualnie były pracownik CIA ma się ukrywać w bezpiecznym miejscu. Snowden zrezygnował z wcześniejszych planów dotyczących przedostania się do Ameryki Łacińskiej i chciałby zostać w Rosji na stałe. Ofertę pracy w charakterze specjalisty od zabezpieczania danych użytkowników złożył mu Paweł Durow z portalu społecznościowego wKontaktie, rosyjskiego odpowiednika Facebooka.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.