Obama’s Magic Has Faded — Totally?

Published in Lidové noviny
(Czech Republic) on 5 November 2014
by Petr Pešek (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Helaine Schweitzer.
It was February 2007. By happenstance, I found myself in Barack Obama’s Senate office in Springfield, Illinois. A couple of days later, in front of that very building, Obama officially announced his anticipated crusade for the White House. His staffers were all optimism and smiles — and not just polite, American smiles.

Again, bookstores were full of his new book, “The Audacity of Hope,” and toward the end of the following year, general expectations turned into reality. Riding a wave of euphoria lined with mottoes like “hope” and “change,” Obama became the American president. Four years later, he repeated his victory — less triumphantly, but still altogether convincingly. He made accommodating gestures to the Muslim world and Russia, and soon, he even won the Nobel Peace Prize. He initiated radical reforms at home, namely in the health care system.

November 2014 presents a somewhat different Obama, or more precisely, a different view of him. This is not just because his Democratic Party collapsed in the midterm congressional elections, as expected — Democrats lost their majority in the Senate and deepened their losses in the House. It’s a question of Obama’s role in the elections. Aware of his low popularity, he stressed that the elections were not about him. Democrats, who preferred not to associate too much with him in the campaign, perceived things similarly. Arguments also surfaced between top Democrats and Obama, for instance, over the use of campaign funds.

Republicans, in contrast, played the Obama card: of course, not by singing odes to the president, but by relentlessly criticizing him, and by convincing voters that these elections WERE about Obama. That was no problem, after all. The U.S. faces myriad problems, from the controversial health care reforms to illegal immigration, to the expansion of the Islamic State and the rather dysfunctional “reset” with Russia. A more careful selection of candidates and the mobilization of those who initially ran lax campaigns also played a role in the Republican triumph. The result is that Obama is going to have to manage with a hostile Congress for his remaining two years in office.

In the American political environment, that’s nothing unusual — perhaps, quite the opposite. In the context of low popularity, partisan disputes, and anticipated fierce party primaries ahead of the next presidential contest, it doesn’t bode well for Obama’s finale in the White House. But as we know, strong leaders feel better in unfavorable circumstances, when they can fully demonstrate their abilities. This is the moment for Obama. Now, it will become apparent to what extent his audacity of hope, and his talk of hope and change, have been – or not – empty slogans.


Psal se únor 2007. Shodou okolností jsem se ocitl v senátorské kanceláři jistého Baracka Obamy ve Springfieldu, stát Illinois. Právě před touto budovou o pár dní později Obama oficiálně oznámil své očekávané tažení na Bílý dům. Obamovi spolupracovníci byli plni optimismu a úsměvů – a nejen těch americky zdvořilostních.
Knihkupectví byla zase plná jeho nové knihy The Audacity Of Hope (česky později vyšlo jako Odvaha doufat) a na sklonku příštího roku se všeobecné očekávání proměnilo v realitu. Obama se na vlně euforie lemované hesly jako „naděje“ či „změna“ stal americkým prezidentem. O čtyři roky později – sice už méně triumfálně, ale pořád vcelku přesvědčivě – své vítězství zopakoval. Do světa vyslal vstřícná gesta vůči muslimskému světu i Rusku a brzy se dokonce dočkal Nobelovy ceny míru. Doma zahájil radikální reformy, zvláště zdravotního systému.
Listopad 2014 nabízí trochu jiného Obamu. Anebo přesněji, jiný pohled na něj. A nejen proto, že v úterních kongresových volbách jeho demokraté dle očekávání propadli – přišli o většinu v horní komoře (v Senátu) a v té dolní (ve Sněmovně reprezentantů) prohloubili svoji ztrátu. Jde o to, jakou roli Obama ve volbách hrál. Vědom si své nízké popularity, zdůrazňoval, že volby nejsou o něm. Podobně to vnímali i demokraté, kteří se s ním v kampani raději moc nespojovali. Na povrch se navíc dostaly i spory mezi demokratickými špičkami a Obamou, například kvůli způsobu používání peněz na kampaň.
Obamovu kartu ale naopak zvedli republikáni. Pochopitelně nikoliv tím, že by na prezidenta pěli ódy, ale jeho neúprosným kritizováním. A přesvědčováním voličů, že tyto volby JSOU o Obamovi. Ostatně nebyl to problém. Vějíř problémů, kterým Spojené státy doma i venku čelí, je pestrý – od kontroverzní zdravotní reformy po ilegální imigraci přes rozpínavost Islámského státu či jaksi nefunkční „reset“ s Ruskem. Své v republikánském triumfu sehrál i pečlivější výběr kandidátů a mobilizace těch, kteří zpočátku vedli trochu laxní kampaň. A výsledkem je, že Obama bude muset zbylé dva roky svého vládnutí vycházet s nepřátelsky naladěným Kongresem.
V americkém politickém prostředí to není nic neobvyklého, možná spíše naopak. Na pozadí nízké popularity, stranických sporů a očekávaných ostrých vnitrostranických primárek před dalším prezidentským kláním to ale pro Obamovo finále v Bílém domě nevěstí nic dobrého. Ale jak známo, silní vůdci se cítí lépe za nepříznivých okolností, kdy mohou naplno ukázat své schopnosti. A to bude nyní i případ Obamy – teď se teprve ukáže, nakolik jeho Odvaha doufat a řeči o naději a změně byly či nebyly jen prázdnými hesly.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Topics

Poland: Meloni in the White House. Has Trump Forgotten Poland?*

Germany: US Companies in Tariff Crisis: Planning Impossible, Price Increases Necessary

Japan: US Administration Losing Credibility 3 Months into Policy of Threats

Mauritius: Could Trump Be Leading the World into Recession?

India: World in Flux: India Must See Bigger Trade Picture

Palestine: US vs. Ansarallah: Will Trump Launch a Ground War in Yemen for Israel?

Ukraine: Trump Faces Uneasy Choices on Russia’s War as His ‘Compromise Strategy’ Is Failing

Related Articles

China: White House Peddling Snake Oil as Medicine

Russia: Trump’s Tariffs Slammed by Critics Who Forgot How To Stand Up for Their Own Citizens*

Canada: Resistance to Trump Is Getting Organized

Poland: Democrats Capitulate to Trump