Golden Globes 2015: The Most Important Thing That Night Was Politics

 

 

 

<--

Złote Globy 2015. Najważniejsza tej nocy okazała się… polityka [SZCZERBA]

Choć Rosja nie ma teraz dobrej prasy, zagraniczni dziennikarze nie zawahali się nagrodzić “Lewiatana” Andrieja Zwiagincewa kosztem polskiej “Idy”. Najważniejsze Złote Globy zdobyły “Boyhood” Richarda Linklatera i “Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, czasu polskiego, w Beverly Hills Hotel w Los Angeles po raz 72. rozdano Złote Globy przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, czyli 91 zagranicznych dziennikarzy z 55 krajów, akredytowanych w Hollywood. Złote Globy to zwykle najpewniejsze prognostyki przedoscarowe.

“Boyhood” Richarda Linklatera, kręcona przez 12 lat historia dorastania chłopca z fikcyjnej rodziny w Austin w Teksasie, zdobyła Złoty Glob dla najlepszego filmu dramatycznego, za reżyserię i za drugoplanową rolę Patricii Arquette grającej matkę bohatera. Prowadzące ceremonię Tina Fey i Amy Poehler żartowały, że Arquette dowiodła, że “są ciągle dobre role dla kobiet po czterdziestce, pod warunkiem, że zostały zaangażowane przed czterdziestką”.

Stylowy “Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona, opowiadający o złotych latach i zmierzchu eleganckiego hotelu w fikcyjnym państwie Zubrowka, zwyciężył wśród komedii. Prowadzące zapewniały, że uważany za ekscentryka Anderson “przyjechał na ceremonię na rowerze zrobionym z kawałków antycznej rury”.

Może to przypadek, ale laury za role dramatyczne zebrali aktorzy… rudowłosi, grający ludzi chorych. Julianne Moore, w “Still Alice” Richarda Glatzera i Washa Westmorelanda, jest profesorką lingwistyki z Uniwersytetu Columbia, która zapada na alzheimera. A Eddie Redmayne w “Teorii wszystkiego” Jamesa Marsha (Glob także za muzykę) – słynnym brytyjskim astrofizykiem Stephenem Hawkingiem, którego odgranicza od świata paraliż z powodu stwardnienia zanikowego bocznego.

Do grona tegorocznych zwycięzców zalicza się również “Birdman” Alejandra Gonzáleza Inárritu, o aktorze grającym kiedyś superbohatera (eks-Batman Michael Keaton), który walczy teraz o rolę na Broadwayu. Tu nagrodzono scenariusz i główną rolę męską.

A kto przegrał? M.in. mający dwie nominacje Bill Murray oraz serial “Dziewczyny”. Wybiły się za to dwa inne seriale: “The Affair”, o romansie kelnerki (wyróżniona za najlepszą rolę w serialu dramatycznym Ruth Wilson) i nauczyciela na wakacjach, oraz “Transparent” o rodzinie z Los Angeles odkrywającej, że jej głowa – ojciec trojga dzieci Mort (wyróżniony za najlepszą rolę w serialu dramatycznym Jeffrey Tambor) – uważa się za kobietę.

– To początek mojej zemsty. Już osiem razy byłem nominowany. Nie mogę, kurwa, uwierzyć, że wygrałem – cieszył się Kevin Spacey, trzymając Glob za rolę demonicznego senatora Francisa Underwooda w serialu “House of Cards”.

Głównym przedmiotem kpin był tej nocy komik Bill Cosby, na którego spadają właśnie publiczne oskarżenia o gwałty popełnione przed laty. Fey i Poehler ścigały się, która lepiej parodiuje Cosby’ego mówiącego o “wciskaniu kobietom pigułek nasennych”.

Z tematów poważnych dominowały dwa: atak terrorystyczny na redakcję “Charlie Hebdo” i hakerzy z Korei Północnej, którzy wykradli dane z komputerów firmy Sony, grożąc, że je wykorzystają, jeśli Sony wpuści do amerykańskich kin “The Interview” – komedię o Kim Dżong Unie. Sony im uległo. Gdy Holender Theo Kingma, szef Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, powiedział: – Jesteśmy tu, by przeciwstawić się wszystkim, którzy atakują wolność słowa na całym świecie, od Korei Północnej po Paryż – zebrał owację na stojąco. W podobny ton uderzył George Clooney, odbierając prestiżową Nagrodę im. Cecila B. DeMille’a: – Dziś był niesamowity dzień. Miliony maszerowały nie tylko w Paryżu, ale na całym świecie. To chrześcijanie, żydzi i muzułmanie, to głowy państw z całego świata. I oni nie szli, aby protestować. Szli, aby wspierać ideę, że nie będziemy się bać. “Je suis Charlie” – zadeklarował Clooney.

Poehler i Fey uznały jednak “Interview” za gniota: – Korea nazwała film “aktem terroru”. Co ciekawe, nie była to najgorsza recenzja, jaką dostał.

Na ceremonii Clooney po raz pierwszy pokazał się publicznie z niedawno poślubioną żoną – Amal Alamuddin, prawniczką zajmującą się prawami człowieka. Prowadzące wyliczały jej polityczne zasługi, śmiejąc się, że laur za osiągnięcia życia odbiera jednak… jej mąż.

Nominacje do Oscarów poznamy w czwartek 15 stycznia.

ZŁOTE GLOBY 2015

Film dramatyczny

– “Boyhood”

Komedia lub musical

– “Grand Budapest Hotel”

Reżyser

– Richard Linklater, “Boyhood”

Aktorka w filmie dramatycznym

– Julianne Moore, “Still Alice”

Aktor w filmie dramatycznym

– Eddie Redmayne, “Teoria wszystkiego”

Aktorka w komedii lub musicalu

– Amy Adams, “Wielkie oczy”

Aktor w komedii lub musicalu

– Michael Keaton, “Birdman”

Aktorka drugoplanowa

– Patricia Arquette, “Boyhood”

Aktor drugoplanowy

– J.K. Simmons, “Whiplash”

Scenariusz

– “Birdman”

Muzyka

– Jóhann Jóhannsson, “Teoria wszystkiego”

Piosenka

– “Glory”, John Legend and Common (z filmu “Selma”)

Animacja

– “Jak wytresować smoka 2”

Serial dramatyczny

– “The Affair”

Serial komediowy

– “Transparent”

Aktorka w serialu dramatycznym

– Ruth Wilson, “The Affair”

Aktor w serialu dramatycznym

– Kevin Spacey, “House of Cards”

Aktorka w serialu komediowym

– Gina Rodriguez, “Jane the Virgin”

Aktor w serialu komediowym

– Jeffrey Tambor, “Transparent”

Film telewizyjny lub miniserial

– “Fargo”

Aktorka w filmie telewizyjnym lub miniserialu

– Maggie Gyllenhaal, “The Honorable Woman”

Aktor w filmie telewizyjnym lub miniserialu

– Billy Bob Thornton, “Fargo”

Aktorka drugoplanowa w filmie telewizyjnym lub miniserialu

– Joanne Frogatt, “Downton Abbey”

Aktor drugoplanowy w filmie telewizyjnym lub miniserialu

– Matt Bomer, “The Normal Heart”

About this publication