America’s Vicious Circle of Gun Debate

<--

Bludný kruh debaty o zbraních v USA

Zákonodárcům z Demokratické strany se podařilo tuze teatrálním gestem odvrátit pozornost od dua Donald a Hillary a strhnout ji na sebe, tedy na Kongres. Přišli do sněmovního sálu, sedli si na zem a začali zpívat protestní song “We shall overcome”. Dožadovali se hlasování o zpřísnění norem ohledně držení zbraní − aby lidé, jejichž jména figurují na protiteroristických seznamech, a proto například nemohou cestovat letadly, nemohli v USA volně kupovat zbraně. Republikáni, jakkoliv jsou také pobouřeni nedávným masakrem v Orlandu, to odmítají jako protiústavní krok. Držení zbraní je podle nich ústavně zaručeným právem, zatímco létání není. Pokud by držení mělo být omezeno, musí tomu předcházet rozhodnutí Nejvyššího soudu.

A jelikož mají republikáni ve sněmovně většinu, nejenže nechtěli na to téma takhle zhurta, tedy vůbec připustit hlasování, ale posléze i přerušili živé vysílání, aby se sedící protest až 170 zákonodárců doprovozený neustálým střídáním řečníků nemohl po celých 16 hodin svého trvání vysílat do světa. Jeden demokrat na to však vyzrál tím, že přes svůj mobil vše přenášel živě na své facebookové stránce. I když mohl být rád, že mu republikáni nevypnuli v sále světlo. Podle interních sněmovních pravidel to mohli bez servítků udělat.

Na kongresový tyátr bude samozřejmě brzy zapomenuto, leč věc ohledně kvérů zůstane nadále zoufalým problémem. U nás v Evropě máme jasno, ať už je to dobře, či ne. Držení zbraní je striktně regulováno, každý musí mít zbrojní pas, a když už se o věci veřejně debatuje, pak obvykle proto, jak to dál zpřísňovat. Leč v USA to mají jinak. Tam je volný přístup ke zbraním součástí politické kultury od dob Divokého západu. Široce rozšířený je také názor, že lidé se mají ozbrojovat co nejvíc, aby se mohli případně bránit šíleným střelcům, nikoliv se nechávat zabíjet jako ovce. A navíc, tedy za třetí, je držení zbraní, jak řečeno, zakotveno i v ústavě. Koupit si zbraň je proto banálně snadné. A to včetně výkonných poloautomatických útočných pušek typu AR-15 nebo Sig Sauer MCX, jimiž byly spáchány masakry v Orlandu, San Bernardinu, Connecticutu a jinde.

Zbraně samy o sobě nezabíjejí, to lidé mačkají spoušť, tvrdí jeden tábor. A ten druhý odpovídá: Autoři ústavy těžko mohli v 18. století předvídat, jak sofistikované kvéry se jednou budou vyrábět. Je dost znepokojující, jak v nejdelší kontinuální demokracii na světě nedokážou tuhle názorovou propast překonat.

About this publication