Is Trump Afraid of Mueller’s Report?

<--

Има много въпросителни около действията и думите на американския президент около разследването на Робърт Мълър и делото срещу Пол Манафорт

Американският президент Доналд Тръмп и неговите политически и правни екипи засилват атаките си срещу разследването на специалния прокурор Робърт Мълър във връзка с евентуалната руска намеса в президентските избори на САЩ от 2016 г.

Това е очевиден признак за нарастващата тревога сред съюзниците на Тръмп, които смятат че констатациите на Мълър биха могли да навредят сериозно на репутацията на президента, пише CNN в свой коментар.

Тази седмица Тръмп отправи най-ясния си призив към правосъдния министър Джеф Сешънс да прекрати разследването.

„Това е една ужасна ситуация, а главният прокурор Джеф Сешънс трябва да прекрати този “лов на вещици”, преди да опетни окончателно страната ни“, написа Тръмп в съобщение в Twitter, като добави: “Боб Мълър е доста противоречив и неговите 17 ядосани демократи, които му помагат в тази мръсна работа, само позорят САЩ“. 

Вихрушката от вълнения се случи седмица, след като стана ясно, че бившият адвокат на президента Майкъл Коен е готов да съобщи на Мълър, че тогавашният кандидат за президент е знаел предварително за срещата на своя син с руски адвокат в „Тръмп тауър“.

Тръмп отрича цялата налична информация за срещата.

Съобщението му в Twitter съвпадна с началото на съдебния процес срещу бившия ръководител на президентската кампания на Тръмп Пол Манафорт, който би могъл да засили общественото доверие в разследването на главния прокурор, както и да се стигне до споразумение с Манафорт за сътрудничество, ако той бъде подложен на по-силен натиск.

Думите на Тръмп поставят неговите адвокати и подчинени в ситуация на хаос и могат да бъдат заведени под отговорност, докато специалният прокурор се опитва да установи дали има корупционен мотив в някое от действията на президента, свързани с възпрепятстване на правосъдието.

През същата тази седмица няколко законни представители на президента, включително и бившия кмет и настоящ адвокат на Тръмп Руди Джулиани, започнаха публично да се питат дали въпросното евентуалното тайно споразумение между Тръмп и Русия всъщност е престъпление.

Тези размишления предизвикаха порой от спекулации за това дали Джулиани разбира, че има доказателства, които подкрепят теорията за руска намеса, констатирана от Мълър, и дали адвокатът не се опитва да разсее евентуалното въздействие на случващото се преди меджинните избори през ноември.

В сряда Джулиани отново повиши залозите, предупреждавайки, че предстоящите избори за съжаление ще бъдат проведени под сянката на това разследване.

Неговият коментар беше ясна част от усилията на екипа на Тръмп да мотивира поддръжниците на президента да се явят на изборите, за да предотвратят надигането на „синя вълна“, която да помогне на демократите да завземат Камарата на представителите.

Очаква се Мълър да представи доклад с доказателства, който заместник-главният прокурор Род Розенщайн ще бъде принуден да изпрати до Конгреса за евентуален вот на недоверие.

Малко вероятно е републиканците да се обърнат срещу президента, особено след големите усилия на Тръмп да убеди своите поддръжници, че кампанията на Мълър е обвързана с корупционни практики, като действа несправедливо и с явни пристрастия. 

Историята може да изглежда по-различен начин, ако на ноемврийските избори спечелят демократите.

Тъй като никой извън приближените хора на Мълър не знае какви и колко са доказателствата срещу Тръмп, а малко хора, които не са в орбита около президента, имат ясна представа за потенциалното влияние, е невъзможно да се каже със сигурност какво е мотивирало сегашното развитие в защитата на президента.

Съобщенията на Тръмп в Twitter накараха обществеността да обърне внимание към предишните действия на президента, свързани с обвиненията за тайно договаряне с Русия, като отново изплува на повърхността случая с уволнения от Тръмп бивш директор на ФБР Джеймс Коми, който също разследваше случая с руската намеса.

Това добавя още съмнения около намерението на Тръмп да приключи сагата около разследването.

Джулиани и представители от Белия дом, сред които и говорителката Сара Сандърс, твърдят, че президентът само „упражнява правото си на свобода на словото и дава мнение по въпроса“.

Не е ясна каква е причината за последната намеса на Тръмп при случая „Мълър“, но се вижда, че президентът е разтревожен от краха в отношенията си с Коен на фона на нарастващите спекулации, че единственият му довереник може да се съгласи на сделкан ако бъде обвинен.

Въпреки че от Белия дом твърди, че процесът срещу Манафорт за укриване на данъци чрез чуждестранни сметки няма нищо общо с Доналд Тръмп, съобщенията на президента в Twitter доказват точно обратното.

Според някои хора, запознати със случая, щом Тръмп се опитва да се противопостави на разследването, той се страхува от евентуалните разкрития, които могат да бъдат направени.

About this publication