US Senators Are Introducing More Severe Sanctions against Russia

<--

Новият законопроект ще се опита силно да ограничи руския енергиен сектор и финансирането на държавния дълг

“Русия няма да спре да натиска, докато не срещне истинско съпротивление.” Така сенаторът от демократите Боб Менандез мотивира подкрепата си за най-новия законопроект в Конгреса, опитващ се да наложи по-строги санкции срещу Русия. Той е подкрепен от сенатори и от двете партии и ако бъде приет, ще се стигне до налагане на санкции и забрани на близки до Путин лица, руски банки, финансирането на руския суверенен дълг и руския петролен сектор, съобщава Reuters. Предложените тежки мерки са знак за нарастващо недоволство към Русия в Конгреса, както и очакване към Доналд Тръмп да приеме по-твърда позиция спрямо Путин.

По-тежка версия на вече провалил се акт

Републиканският сенатор Линдзи Греъм и демократическият сенатор Боб Менандез представиха нов законопроект с тежки санкции срещу Русия и приближените на президента Владимир Путин. Законопроектът е по-тежка версия на предишно предложение на двамата сенатори, което беше отхвърлено от Конгреса.

Ситуацията през тази година обаче е различна. От една страна, демократите контролират долната камара и са силно настроени срещу Русия. Много републиканци също чувстват, че Тръмп трябва да демонстрира по-твърд подход срещу Путин, особено с изключително видимото разследване на Робърт Мюлер за руско съдействие в избирането на Доналд Тръмп. Ако новият акт, наречен DASKA (Акт в защита на американската сигурност от агресията на Кремъл), бъде гласуван, Тръмп ще трябва да го одобри.

DASKA включва широки и изключително строги мерки срещу Русия. Поддръжниците на законопроекта заявяват, че Русия трябва да бъде наказана за подкрепата, която дава на Асад в Сирия, за агресията си в Украйна, за намесата си в изборната система на САЩ и за цялостната ерозия на международното право, която Москва финансира. Сенаторите освен това не са доволни с това, че администрацията на Тръмп смекчи санкциите срещу компаниите на руския олигарх Олег Дерипаска и изискват по-твърда позиция от американския президент.

Сериозен обхват от мерки

Ако бъде приет, законът би запорирал международните операции на големи руски банки, които финансират намесата в чужди избори. Под санкции ще попадне и руския киберсектор. Финансирането на нов руски суверенен дълг също ще бъде забранено да се осъществява на международните пазари. Ще има и лични мерки срещу руски граждани, които директно или индиректно подпомагат корупционните практики на Путин и приближените му.

Най-важните санкции обаче са срещу руския петролен и енергиен сектор, които генерират над 40% от приходите на руското правителство. DASKA предполага налагането на санкции за всяка компания или държава, която предоставя стоки, услуги или финансиране за развитието на залежи със суров петрол на територията на Русия. Санкциите ще важат и за всички извънгранични терминали за втечнен природен газ, притежавани от руската държава.

Подобна мярка би се счела за прекалено строга и против интереса на повечето международни и американски петролни компании, включително BP, Shell, Eni, Exxon Mobil и Chevron, всяка от които има солидни инвестиции в партньорство с руски компании. BP притежава 20% от най-голямата публично търгувана руска петролна компания Rosneft. Според Браян О’Туул, бивш съветник от финансовото министерство по времето на Барак Обама, който е работил по санкции, енергийната част от DASKA ще трябва да претърпи силно орязване, за да мине през Конгреса. В същото време останалата част от законопроекта има силни шансове, тъй като “наказанията за руска агресия” са на мода в Конгреса в момента.

Да защитим НАТО от Тръмп

Актът включва и клаузи за силна американска подкрепа за НАТО, като поставя условието поне две трети от Конгреса да подкрепят евентуално напускане на Вашингтон на военния блок. По този начин сенаторите се надяват да защитят цялостта на северноатлантическия алианс от непредсказуемите действия на Тръмп.

В същото време стана ясно, че ЕС планира да въведе нови санкции срещу Русия, които да се съгласуват с американските. Санкциите на ЕС ще бъдат обсъдени в подробности на среща на външните министри на Съюза в идния понеделник и ако бъдат приети, най-вероятно ще влязат в сила в рамките на следващите два месеца.

Руският отговор

Ден след като Греъм и Менандез представиха законопроекта, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че Русия е готова да издържи на каквито и да е нови американски санкции. Той се похвали с това, че Русия вече е демонстрирала макроикономическа стабилност въпреки съществуващите западни санкции. Руската икономика отчете ръст на БВП от 2.3% през миналата година, но той се дължи на ревизиране на данните на строителната продукция, докато частното потребление се свива.

Според Песков DASKA ще наруши международното търговско право и ще облагодетелства американски компании по нечестен начин.

About this publication