The court case of WikiLeaks founder Julian Assange began in London last week. He could face trial because the U.S. has requested his extradition on 18 criminal charges, including espionage. But that’s precisely the problem. Assange published thousands of secret government documents, which among other things, point to U.S. violations of international law, American attacks on civilians in Iraq, secret negotiations involving American radar in the Czech Republic, and hundreds and hundreds of other pieces of information which were supposed to remain classified.
I believe that the weight of the information which the WikiLeaks server carried provides plenty of reason to deem this a political trial. Today, more than ever, we need to avoid judging by double standards.
The hearing in Assange’s case has been postponed until May, when negotiations over his extradition to the U.S. will continue. In the event that the court rules in favor of extradition, it is likely that, in addition to the allegations which he now faces, which could carry a sentence of up to 175 years in prison, additional penalties, even the death penalty, could be possible. The fact that has not yet happened is only a tactic meant to enable Great Britain to extradite him without fearing for his life.
Surely Assange is not facing the death penalty, after all. The people who have demonstrated against Assange’s extradition to the U.S. in London, Prague, Bratislava and dozens of other places are aware of this danger. If, like me, you stand for freedom of expression and want to support the courage to stand up to authority, you can sign the international call against his extradition to the U.S. at https://defend.wikileaks.org/openletter/, and visit the page devoted directly to his case, where you will find more information: https://dontextraditeassange.com/.
Katerina Konecna, is a European Parliament deputy and deputy chair of the Central Committee of the Communist Party of Bohemia and Moravia.
Pravda, která má být umlčena!
Minulý týden začal v Londýně soudní proces se zakladatelem serveru WikiLeaks Julianem Assangem. Před soudem stojí proto, že USA požádaly o jeho vydání, neboť ho viní z 18 trestných činů, včetně špionáže. Jenže to je právě ten problém. Assange zveřejnil tisícovky tajných vládních dokumentů, které mimo jiné ukazují na porušování mezinárodního práva, na americké útoky na civilisty v Iráku, na tajná jednání o americkém radaru v ČR a stovky a stovky dalších informací, které měly zůstat před veřejností utajeny.
Domnívám se, že závažnost informací, které server WikiLeaks přinesl, dává dost důvodů, proč se domnívat, že jde o politický proces. Dnes, více než kdy jindy, je potřeba, aby se nesoudilo dvojím metrem.
Projednávání Assangeova případu je odloženo do května, kdy se bude o jeho vydání do USA dále jednat. V případě, že by se tak stalo, je pravděpodobné, že k obvinění, kterým teď čelí a která mu mohou vynést až 175 let vězení, by se následně přidala další: dokonce s trestem smrti. Že se tak dosud nestalo, je jen taktika, která má Británii umožnit vydání bez obav o život vydávaného. Vždyť mu přeci nehrozí trest smrti. Tohoto nebezpečí jsou si vědomi lidé, kteří v Londýně, Praze, Bratislavě a na desítkách jiných míst demonstrovali proti Assangeovu vydání do USA. Pokud jako já stojíte za svobodou slova a chcete podpořit odvahu postavit se mocnosti, můžete podepsat mezinárodní výzvu proti jeho vydání do USA: https://defend.wikileaks.org/openletter/ a navštívit stránku věnovanou přímo jeho případu, kde naleznete další informace https://dontextraditeassange.com/.
Kateřina KONEČNÁ, poslankyně Evropského parlamentu a místopředsedkyně ÚV KSČM
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link
.
These costly U.S. attacks failed to achieve their goals, but were conducted in order to inflict a blow against Yemen, for daring to challenge the Israelis.