The European Union and the United States Express Disagreement on Climate Strategy

<--

Специалният американски пратеник за климата Кери изразява притеснения от плановете на Брюксел за трансграничен въглероден данък

Специалният пратеник на американския президент за климата Джон Кери предупреди ЕС, че въвеждането на трансграничен въглероден данък трябва да бъде “последен вариант”. “Той има сериозни последици за икономиките, за отношенията и за търговията. Смятам, че е нещо като последен вариант, когато са изчерпани останалите възможности за намаляване на емисиите”, коментира той по време на четиридневната си европейска визита, целяща да проучи настроенията преди климатичните разговори на ООН през ноември.

Пред Financial Times Кери изразява притеснение от плановете на Брюксел за въвеждането на механизъм за въглероден данък. Той настоява ЕС да изчака до след климатичната конференция в Глазгоу и тогава да действа.

“Прецизно прицелване”

Механизмът е в центъра на “зелената” стратегия на ЕС и предложението се очаква през юни. Плановете на Брюксел са той “прецизно да се прицелва” във вноса от страни, които не са поели ангажимент за климатична неутралност до средата на столетието. Първоначално ще бъде засегнат внос на стомана и цимент от държави в Източна Европа, Турция и Северна Африка.

ЕС призовава САЩ за единна стратегия в области като данъците върху емисиите и търговията с тях, както и зелената таксономия, задаваща зелени стандарти и дефиниции. Кери обаче намеква, че Вашингтон вероятно ще действа самостоятелно. Неговата европейска визита тази седмица е един от първите чуждестранни турове за новата американска администрация, която възнамерява да обърне централно внимание на климатичната криза. Вашингтон и Брюксел работят по обща стратегия преди конференцията в Глазгоу и настояват Китай да намали емисиите си по-бързо.

Но освен за трансграничния въглероден данък има разногласия и относно зелената таксономия. Според френския финансов министър Брюно льо Мер САЩ и ЕС трябва да имат еднаква таксономия, гарантираща еднакви зелени стандарти, и би било жалко в крайна сметка да се установят два комплекта правила.

“Подозирам, че американското финансово министерство ще има много какво да каже относно таксономията, зелените облигации и другите неща. Ще бъде задължително за САЩ да преценят дали да сформират своя таксономия или да работят с другите страни. Очевидно не искаме да имаме прекалени регулации и ще спазим това”, отговаря Кери.

Цел за нулеви нетни емисии

Кери призовава ЕС да не въвежда трансграничния въглероден данък преди климатичната среща през ноември: “Нека да оставим отворена възможността Глазгоу да бъде моментът, когато да вземем решение какво ще правим и не е задължително да имаме коригиране на данъка”.

Специалният пратеник на американския президент за климата допълва, че срещата в Глазгоу би била успешна, ако всички страни приемат целите за нулеви нетни емисии.

About this publication