The Hijacking of Western Hubris

<--

Отвличане на западното самодоволство

Путин и Лукашенко изпращат съобщение: “Нищо не можете да ни направите, защото сте слаби.”

Лукашенко за пореден път демонстрира докъде може да стигне в репресиите срещу опонентите си. На 23 май той използва изтребител МиГ-29, за да приземи търговски полет от Атина до Вилнюс, малко преди пътническият самолет да напусне беларуското въздушно пространство. За да арестува Роман Протасевич, бившия главен редактор на белоруския опозиционен медиен канал Nexta, веднага след кацането на самолета в Минск.

Защо режим, който вече е под санкции на САЩ и ЕС, би стигнал дотам, че да отвлече самолет, пътуващ от една държава – членка на ЕС, до друга, не е трудно да се разбере. Nexta е обществен враг №1 на Лукашенко. Повече от просто новинарски портал с милиони последователи в множество социални медийни платформи (особено Telegram), Nexta е единственият най-важен канал за информация в Беларус след манипулираните президентски избори в страната миналия август.

В допълнение към свидетелствата за репресии на беларуските сили за сигурност срещу мирни демонстранти Nexta предоставяше всекидневна информация кога, къде и как беларусите се организираха за масовите протести в страната срещу фалшивата победа на Лукашенко. Неделните призиви за Национален марш за свобода изведоха на улиците на Минск около 200 000 души. И всички те знаеха точно какво да правят, защото следваха инструкциите от Протасевич и неговия колега, основателят на Nexta Степан Путило.

След това безпрецедентно въстание режимът на Лукашенко изпадна в паника и с основателна причина. Nexta събираше и споделяше информация и снимки от цяла Беларус. Всяко съобщение, снимка и призив за действие станаха “вирусни”, достигайки до хората в цялата страна и по света.

Ключът към силата на Nexta е, че беше базирана извън Беларус, във Варшава. Режимът на Лукашенко не може нито да изключи интернет връзката, нито да я затвори или застреля, както правеше с протестиращите в Беларус. Лукашенко несъмнено беше вбесен от факта, че протестите се ръководят не толкова от Светлана Тихановская, вероятно победител в изборите през август, а от неуловим оператор на нова медия извън границите на Беларус. И е готов да премести небето и земята, за да унищожи платформата, подкрепяща различните фронтове на съпротивата.

Протасевич е изключително ценен улов за Лукашенко, защото (предполага диктаторът) има контактите на почти всички активисти на Беларус. В деня след залавянето му режимът пусна видеоклип, в който той признава участието си в протеста. Същата тактика беше използвана и за Тихановская, чийто съпруг вече беше в затвора. След отвличането й при първите протести в Минск тя също е била принудена да запише реч, призоваваща за прекратяване на въстанието, най-вероятно след заплахи за изтезания на съпруга й. Оттогава е експулсирана от страната и тъй като всички в Беларус са наясно с тези методи, никой не я обвинява, че остава до голяма степен встрани.

Целта на отвличането е да изпрати съобщение. На опозицията Лукашенко иска да каже: “Дните ви са преброени. Вие сте предатели, а ние убиваме предатели.” А към Европейския съюз отправя директно предизвикателство: “Нищо не можете да ни направите, защото сте слаби.”

Такива заключения не са неоправдани. В края на краищата Кремъл, чиито привърженици злорадстваха за отвличането и ареста на Протасевич, отрови Навални с нервен агент и не плати почти никаква цена за това. САЩ, Великобритания и ЕС “изразиха загриженост” и наложиха символични санкции, а Русия отговори, като изпрати Навални в трудов лагер. А администрацията на президента Джо Байдън току що се отказа от санкции срещу компания, изграждаща газопровода “Северен поток 2” между Русия и Германия.

Очевидно са важни парите, а не принципите. Лукашенко просто следва примера на Русия. Кремъл отдавна се подиграва със западните служби за сигурност, като атакува руски дисиденти в изгнание под носа им, както при опита за убийството на Сергей Скрипал през2018 г. в Солсбъри, Англия.

Ясно беше, че Русия и Беларус ще се насочат към тези, които считат за предатели, дори когато са в чужбина. Сега е ясно докъде могат да стигнат.

About this publication