Biden: US Combat Mission in Iraq To Conclude This Year

<--

Prezydent Joe Biden ogłosił w poniedziałek, że amerykańskie wojska skończą misję wojskową w Iraku wraz z końcem tego roku. Nie oznacza to jednak, że opuszczą kraj.

Biden podzielił się swoją decyzją z reporterami w Białym Domu podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Iraku Mustafą al-Kadhimim.

Kadhimi jeszcze przed przylotem do Stanów Zjednoczonych przekonywał, że nie ma już żadnej potrzeby, by w Iraku trwała jakakolwiek misja wojskowa z udziałem obcych wojsk.

Wojska zostają

Oddziały amerykańskiej armii nie wrócą jednak całkowicie do domu. Pozostaną w Iraku, żeby szkolić i asystować wojskom irackim w odpieraniu zagrożeń, na jakie wciąż narażone są w regionie. We wspólnym oświadczeniu przywódców obu państw podkreślono, że w ramach dalszego planu obecności amerykańskiego kontyngentu wojskowego przewidziane są dalsze szkolenia, wsparcie techniczne oraz wymiana informacji wywiadowczych.

Szczególnie podkreślono wagę kontynuowania wspólnych działań przeciwko Państwu Islamskiemu.

Choć rząd Iraku ogłosił w 2017 roku pokonanie wojsk ISIS, a organizacja jest dziś cieniem dawnej potęgi, to wciąż zdarza się jej przeprowadzać skuteczne, liczące dziesiątki ofiar cywilnych ataki. W ubiegłym tygodniu w samobójczym zamachu bombowym, który miał miejsce na zatłoczonym rynku na przedmieściach Bagdadu, zginęło ponad 30 osób. To trzeci w tym roku atak tego typu.

Wspólna walka przeciwko ISIS pozostaje kluczowa dla stabilności całego regionu. Nasze działania antyterrorystyczne będą kontynuowane, choć na nowym etapie

– powiedział na konferencji prasowej amerykański prezydent.

Obecnie w Iraku przebywa ok. 2500 amerykańskich żołnierzy. W ubiegłym roku Donald Trump wycofał ich prawie 3000, znacząco zmniejszając liczebność obecnego kontyngentu. Nie wiadomo jeszcze, jak zmiana charakteru obecności amerykańskich wojsk w Iraku wpłynie na ich liczebność.

Niestabilna sytuacja w Iraku

Państwo Islamskie to niejedyny problem, z jakim władze Iraku zmagają się w ostatnim czasie. Także wspierane przez Iran oddziały partyzanckie wciąż są dużym problemem dla wojsk irackich i amerykańskich. Według przedstawicieli rządu USA, od kwietnia tego roku miało miejsce pięć ataków dronami na placówki amerykańskiej armii. W czerwcu odpowiedziała ona ogniem, przeprowadzając kontrofensywę przeciw partyzantom zgromadzonym blisko granicy Iraku i Syrii.

Opinią publiczną w Iraku w ostatnich miesiącach wstrząsnęła również seria pożarów w szpitalach przepełnionych pacjentami zarażonymi koronawirusem. W lipcu zwarcie elektryczne w jednym z respiratorów w szpitalu na południu Iraku spowodowało pożar, w którego efekcie życie straciły 92 osoby. W kwietniu tego roku w szpitalu w Bagdadzie iskra podpaliła źle przechowywane kanistry z tlenem, czego skutkiem był pożar całego budynku i ponad 80 ofiar śmiertelnych.

Wyznaczenie sprecyzowanego terminu zakończenia misji wojskowej Amerykanów w Iraku może pomóc premierowi al-Kadhimiemu w odbudowaniu społecznego poparcia przed kolejnymi wyborami, które zgodnie z planem mają odbyć się w październiku.

Misja wojskowa trwała od 2014 roku

Choć prezydent Barack Obama zakończył wojnę w Iraku w 2011 roku – osiem lat od inwazji w 2003 – zaledwie trzy lata później zdecydował o konieczności ponownego wysłania tam amerykańskich wojsk. Stało się to w odpowiedzi na militarną kampanię Państwa Islamskiego, które przechwyciło sporą część północnych i zachodnich terenów państwa.

Biden wycofuje wojska z Afganistanu

W kwietniu urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że w tym roku – po 20 latach od jej rozpoczęcia – zakończy się misja wojskowa Amerykanów w Afganistanie. Ostateczny termin wycofania wszelkich wojsk najpierw ustalono na 11 września. Później go przyspieszono – zgodnie z aktualnym planem ostatni żołnierz amerykański opuści Afganistan już 31 sierpnia.

Tak komentował wtedy koniec najdłuższej wojny w historii USA Biden:

Jestem czwartym prezydentem, za którego rządów nasze oddziały przebywają w Afganistanie. W tym czasie było już dwóch Republikanów i dwóch Demokratów. Nie przekażę tej odpowiedzialności piątemu prezydentowi.

About this publication