Discover What the World Thinks of U.S.

Snooping and Protecting

Those who think in terms of 'eavesdropping = Orwell = evil,' find the idea unacceptable. But they offer no effective alternative.

<--

Odposlechy nejsou věcí dobra a zla, ale pravidel. Amerika je v dočasném právním vakuu. Od včerejška, kdy bez náhrady vypršel zákon umožňující široký odposlech telefonů, to vypadá, že Národní agentura pro bezpečnost (NSA) nemá co na práci. Je to dobře, nebo špatně?

Od odpovědi na tuto otázku se odvíjí hlavní dilema mezi současnou Amerikou a Evropou.

Pro Evropu jsou vypnuté počítače NSA jednoznačným dobrem. Amerika musela zastavit „šmírování“. Jeho odsudek patří ke světovému konsenzu. Shodne se na něm Evropa, Rusko, Čína i Severní Korea. Shodne se na něm více pozemšťanů než na konstatování, že FIFA je prolezlá korupcí a Sepp Blatter by měl jít od válu. Jenže v samotných USA tento postoj hájí pouze hrstka libertariánů, v Kongresu snad jen senátor Rand Paul. Tato názorová barikáda mezi Amerikou a Evropou je zajímavější než fakt, že NSA na pár dnů vypne své mašiny.

Před lety se Evropa těšila, že až přijde do Bílého domu Barack Obama, učiní přítrž zlořádům – zavře Guantánamo, vypne šmírování, přestane nasazovat drony. Nic z toho se nestalo. Už proto by měl teď Obama svým přesvědčivým basem jásat, že s vypršením zákona je šmírování konec. Jenže on místo toho kárá senátory za stranické půtky a nahlas se hrozí, co by se mohlo stát, kdyby v čase vypnutých odposlechů zazněla v éteru informace vedoucí ke skutečné hrozbě.

USA jako světový četník

Totéž říká šéf CIA John Brennan. Proč to tak je? Že by celá Amerika zblbla? Ale kdež. To jen celá Amerika přešla na nový konsenzus digitální éry: neseme-li hlavní díl odpovědnosti za bezpečnost Západu (světa) a stahujeme-li své vojáky domů, tak místo nich musíme nasadit jiný prostředek odpovídající duchu informační doby– nejlépe odposlechy.všem

Evropě by se líbilo, kdyby se Amerika vzdala nasazení vojáků (role světového četníka), dronů (role Terminátora) i odposlechů (role šmíráka). Ale nelze mít omeletu i celá vejce. Nelze se vzdát vojáků, dronů i odposlechů a přitom nést hlavní odpovědnost za bezpečí. Pro ty, kteří uvažují ve stylu odposlechy = Orwell = zlo, je to úvaha nepřijatelná. Ale žádnou účinnou alternativu vůči ní nenabízejí.Leave a comment