China Fears Dispatches More than the U.S.

Published in SME
(Slovakia) on 5 December 2010
by Róbert Mikoláš (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Gillian Palmer.
American representative offices in China sent 5,000 secret dispatches published by WikiLeaks. Another 950 came from Hong Kong.

Some convey an altogether new view of Beijing’s policy on the Korean peninsula; at the same time, they accuse the communist government of organized attacks on government computers belonging to the U.S. and its allies. The sensitive information will not reach ordinary Chinese, however; authorities have blocked access to them.

Hurtful Information Campaign

The Korean People’s Democratic Republic behaves like a spoiled child; the North Korean regime will collapse within two to three years of Kim Jong-Il’s death and accept the unification of the Korean peninsula under Seoul’s administration. These and other reports have literally caused an earthquake, not just in diplomatic circles.

And they may have raised false hopes that China has decided to throw its communist ally overboard. After all, Beijing will not all that easily give up its North Korean card, for many years one of the main aces in China’s sleeve in the game called international politics.

On the other hand, it is obvious that the Chinese leadership is not very satisfied with Kim Jong-Il’s moves; his saber rattling — atomic at that — drives it more and more into the friendly embrace of old rivals, i.e. South Korea and Japan.

Not to mention their alliance with the U.S. China doesn’t want to cut back the flow of economic aid to the KPDR; after all, it is a matter of a strategic, if capricious, partner.

The Chinese public, however, makes its dissatisfaction with support for Kim Jong-Il’s regime more and more loudly known.

On the Internet, above all, people are talking about throwing money out the window and labeling the “dear leader” as an insatiable glutton. For this reason, the secret dispatches, which thanks to WikiLeaks have seen the light of day, have the Beijing government worried.

Frequently, they reveal what the comrades really think, but the ordinary person cannot be allowed to find out at any cost. We should therefore not be surprised that Chinese authorities immediately shut off access to WikiLeaks. And the Global Times went on the offensive, branding the correspondence a “hurtful information campaign.”

The Dalai Lama and Tiananmen

Beijing’s fears of the continued publication of dispatches were not, however, brought about so much by reports on the evaluation of Kim Jong-Il’s health — with one Chinese official saying that he keeps drinking — nor by the clash with the United States over Uighur prisoners at Guantanamo, for whose release China struggled in vain.

Much more unpleasant would be the publication of texts on the Chinese proposal to pay Kyrgyzstan $3 billion to close the American Manas Air Base in the central Asian republic.

One of the dispatches, moreover, quotes the Chinese ambassador to Kyrgyzstan as saying that such a trick would cost China only three dollars per person, but no one would be allowed to know about it.

The most explosive information, however, concerns computer piracy. The American embassy in Beijing labeled the Chinese cabinet the initiator of attacks on the Google search engine and on the servers of Western countries. For this reason, Google recently threatened complete withdrawal from China.

It follows from the dispatches that the politburo — that is, the most powerful organ in China — has for years been directing the infiltration of computers belonging to the United States, its allies and the Dalai Lama. The attacks were supposedly carried out by government agents as well as hired experts and even computer pirates employed by Chinese authorities. According to Bejing, however, all these claims are clear-cut, absurd falsehoods.

Chinese nervousness, nonetheless, stems from the fact that, among the dispatches being gradually released, concrete reports on the Chinese army’s intervention on Tiananmen Square, from June 3 and 5, 1989, are also due to appear. Correspondence between Taiwan and the U.S. is also expected. And, as is widely known, these three Ts — Tibet, Tiananmen and Taiwan — have been taboo in China for many decades.


The author is a correspondent for Český rozhlas (Czech Radio) in China.


Americké zastupiteľské úrady v Číne poslali päťtisíc tajných depeší, ktoré uverejňuje server WikiLeaks. Ďalších 950 z Hongkongu.

Niektoré prinášajú celkom nový pohľad na politiku Pekingu na Kórejskom polostrove, zároveň obviňujú komunistickú vládu z organizovania útokov na počítače vlád USA a ich spojencov. Citlivé údaje sa však k obyčajným Číňanom nedostanú, úrady totiž prístup k nim zablokovali.

Ohavné ohováranie

KĽDR sa správa ako rozmaznané dieťa, severokórejský režim sa do dvoch, troch rokov po smrti Kim Čong-ila zrúti i akceptovanie zjednotenia Kórejského polostrova pod správou Soulu. Takéto i ďalšie správy spôsobili nielen v diplomatických kruhoch doslova zemetrasenie.

A možno i falošné nádeje, že sa Čína rozhodla svojho komunistického spojenca hodiť cez palubu. Predsa len, severokórejskej karty, ktorú Peking už dlhé roky drží ako jedno z hlavných es v rukáve pri hre nazvanej medzinárodná politika v ázijsko-pacifickom regióne, sa ťažko len tak vzdá.

Na druhej strane je zrejmé, že čínske vedenie nie je s krokmi Kim Čong-ila veľmi spokojné, jeho harašenie zbraňami, a to i atómovými, vháňa stále viac do priateľskej náruče dávnych rivalov, teda Južnú Kóreu a Japonsko.

O ich spojenectve s USA ani nehovoriac. Utiahnuť kohútiky ekonomickej pomoci KĽDR však nechce, ide predsa o strategického, i keď nevypočítateľného partnera.

Čínska verejnosť však dáva stále hlasnejšie najavo nespokojnosť s podporovaním režimu Kim Čong-ila.

Ľudia predovšetkým na internete hovoria o vyhadzovaní peňazí oknom a samotného „drahého vodcu“ označujú za nenásytného tučniaka. Tajné depeše, ktoré vďaka WikiLeaks uzreli svetlo sveta, preto vládu v Pekingu znepokojujú.

Neraz prezrádzajú, čo si súdruhovia naozaj myslia, a to sa obyčajný človek nesmie za žiadnu cenu dozvedieť. Nemôžeme sa preto čudovať, že úrady prístup na WikiLeaks okamžite uzavreli. A noviny Global Times zároveň vyrazili do útoku, keď únik korešpondencie označili za ohavné ohováranie Číny.

Dalajláma i Ťien-an-men

Obavy Pekingu z uverejňovania depeší však nespôsobili ani tak správy o hodnotení zdravotného stavu Kim Čong-ila v čase, keď o ňom jeden z čínskych predstaviteľov hovoril, že i naďalej pije alkohol, ani spor so Spojenými štátmi o ujgurských väzňov z Guantanáma, o ktorých vydanie sa Čína márne usilovala.

Oveľa nepríjemnejšie by bolo zverejnenie textov o čínskom návrhu Kirgizsku, že za uzatvorenie americkej leteckej základne Manas v tejto stredoázijskej republike zaplatí Čína tri miliardy dolárov.

Jedna z depeší totiž citovala čínskeho veľvyslanca v Kirgizsku, že by taký špás stál každého Číňana len tri doláre, len by sa to nikto nesmel dozvedieť.

Najvýbušnejšie sú však informácie o počítačovom pirátstve. Americká ambasáda v Pekingu označila čínsky kabinet za iniciátora útokov na vyhľadávač Google i na servery vlád západných krajín. Google pritom preto nedávno pohrozil i úplným odchodom z Číny.

Z depeší vyplýva, že politbyro, teda najmocnejší orgán v Číne, už roky usmerňuje prenikanie do počítačov Spojených štátov, ich spojencov i dalajlámu. Útokov sa mali dopustiť tak vládni agenti, ako aj najatí experti a dokonca i počítačoví piráti najatí čínskymi úradmi. To všetko sú však podľa Pekingu jasné a absurdné nepravdy.

Čínska nervozita však pramení i z toho, že medzi postupne uverejňovanými depešami sa majú nachádzať i správy o zásahu čínskej armády na námestí Ťien-an-men, konkrétne z 3. a 5. júna 1989. A čaká sa aj na korešpondenciu medzi Taiwanom a Spojenými štátmi. A ako je známe, tieto tri „T“, teda Tibet, Ťien-an-men a Taiwan sú v Číne už dlhé desaťročia tabu.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Canada: Tell Me Again Which North American Leader Is Acting like a Dictator?

Canada: Trump Prioritizes Commerce over Shared Values in Foreign Policy Gamble

Russia: Will Trump Investigate Harris? Political Analyst Responds*

Canada: A Guide to Surviving the Trump Era

Topics

Russia: Will Trump Investigate Harris? Political Analyst Responds*

Germany: Ukraine War: Cease-fire Still Out of Reach

Japan: Expectations for New Pope To Mend Rifts among American People

OPD: 16 May 2025, edited by Helaine Schweitzer

Australia: Trump Misfires Again in His War on the World

Australia: At Debt’s Door: America’s Superpower Is Waning and Trump’s Part of the Problem

Poland: Trump Sets up Power Directorate: Brussels No Longer Rules Europe

Taiwan: 2 Terms Won’t Satisfy Trump

Related Articles

Ukraine: Can National Reconciliation Defeat Populism?

Slovakia: What’s Good for General Motors…

Slovakia: Symbolic Landing

Slovakia: President Obama: First Half or First Quarter?

Slovakia: Giant Cut Down to Size, Or America Playing Short-handed?