Yesterday the entire advanced world recalled the hundredth anniversary of the birth of that great son of the American people, leader of the world middle class, actor, statesman and astrologer Ronald Wilson Reagan. His unsurpassed accomplishments in promoting the free market, the American lifestyle and Good over Evil were remembered on all manner of occasions. As were his human qualities: his cordial nature, goodness and ability to fall asleep at the right moment and wake up just in time. In particular, people commemorated and emphasized his unique sense of humor — most famously, that he applied it precisely at the height of Cold War hysteria, when he joked in a live broadcast that American airplanes would start bombing the Soviet Union in a few minutes. This joke, which went down in history as the “Killing Joke”, really did strike fear in the heart of the Soviet Union, and within a few weeks its dark rulers began dropping, one by one, like flies. In the end, the Soviet Union, the fabled realm of Mordor, came crashing down.
Contemporaries who lived through the Reagan era in this country — that is, in Soviet-dominated Czechoslovakia — unfortunately missed a lot of the experiences associated with him: e.g., only a few saw his westerns from the fifties, in which he moved about as if wearing pants borrowed from someone afflicted with dysentery. People had to get used to a certain stiffness, even those who acknowledged that there was some point to his reactionary (which in reality means progressive) thoughts on the destruction of communism.
The majority of us can recall him like Beelzebub, a warmonger, an irresponsible cowboy and gunslinger, a weak-minded old codger in a hat, even a semi-idiot and latent fascist. In hundreds of images he hung pinned to the bulletin boards of socialist work brigades, cut out from the pages of Rudé právo or Dikobraz. In his images, he always had a Colt in hand and a missile on his belt while one foot, clad in a riding boot, crushed the dove of peace with a twig in its beak. He was obviously the last American president about whom regime hacks cobbled together half-witted verses: After him, that lovely tradition in Czech poetry died out.
Today, therefore, we announce, with a clean reputation and conscience, the legacy of the great R.R. As his bright pupils and lovers of western classics, in which the bad guy always gets his lesson in the end.
Jiří Peňáš is the editor of Lidivé Noviny.
Včera si celý pokrokový svět připomněl sté výročí narození velkého syna amerického lidu, vůdce světové střední třídy, herce, státníka a astrologa Ronalda Wilsonoviče Reagana. Při nejrůznějších příležitostech byly vzpomenuty jeho nepřekonatelné zásluhy na vítězství volného trhu, amerického stylu života a vůbec Dobra nad silami Zla. Stejně tak byly připomenuty jeho lidské vlastnosti: vlídnost, dobrota a schopnost usnout v pravou chvíli a probudit se, jen když je to nutné. Zvláště připomenut a vyzdvižen byl jeho jedinečný smysl pro humor, tím záslužnější, že jej uplatnil právě v hysterických časech vrcholící studené války, když v přímém přenosu zažertoval, že za chvíli začnou americká letadla bombardovat Sovětský svaz. Tímto vtipem, který vstoupil do světových dějin s přezdívkou killing joke, byl Sovětský svaz skutečně smrtelně zasažen a během pár měsíců začali jeden po druhém kapat jak mouchy jeho ponuří vládcové. Nakonec se zhroutil i Sovětský svaz, bájná říše Mordor.
Pamětníci žijící za jeho éry v této zemi, tedy v sovětském Československu, bohužel přišli o mnohé zážitky s ním spojené: například jen málokdo viděl jeho westerny z padesátých let, ve kterých se pohyboval, jako by měl půjčené kalhoty po člověku stiženém úplavicí. Na jistou prkennost jeho zjevu si musel zvykat i člověk, jenž uznával, že na jeho reakčních (což ve skutečnosti znamená pokrokových) myšlenkách na zničení komunismu něco bude.
Většina z nás na něj může vzpomínat jako na Belzebuba, válečného štváče, nezodpovědného kovboje a pistolníka, slabomyslného strýce v klobouku, ba polovičního trotla a latentního fašistu. Ve stovkách podob visíval připíchnutý na nástěnkách brigád socialistické práce, kam ho z Rudého práva či Dikobrazu vystřihovali kulturní referenti. Jeho figurka měla vždy po ruce kolt, za pasem nějakou raketu a jeho noha v jezdecké botě drtila holubici míru s ratolestí v zobáčku. Byl zřejmě posledním americkým prezidentem, o kterém smolili slabomyslné verše režimní pisálkové: po něm tato pěkná tradice v české poezii zanikla.
Dnes se proto hlásíme k odkazu velkého RR s čistým štítem a svědomím. Jako jeho učenliví následovníci a milovníci westernové klasiky, v níž padouch nakonec dostal za vyučenou.
O autorovi| JIŘÍ PEŇÁS, redaktor LN
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link
.
[T]he Republican president managed to make the meeting revolve around his interests — the debate about the 5% — and left out ... the White House’s attitude toward the Kremlin.
U.S. companies, importers and retailers will bear the initial costs which most economists expect to filter through the supply chain as a cost-push inflation.
[T]he Republican president managed to make the meeting revolve around his interests — the debate about the 5% — and left out ... the White House’s attitude toward the Kremlin.
One side talks about the socialists, the other about the rubes. In both cases, it is often an instance of the same fractious contempt and deep-seated enmity.