Murdoch: Now Vermin in the U.S. Too

Published in Hospodářské noviny
(Czech Republic) on 18/07/2011
by Daniel Anýž (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Mark DeLucas.
The wave of criticism is already starting to sound in the United States. In part due to the prestigious Wall Street Journal’s shift to general news.

Rupert Murdoch will appear before British legislators to explain that he personally didn’t know about the corrupt practices of journalists of his London paper News of the World. Of course, he had to go into “damage control” mode on the other side of the Atlantic, too. Many people will be glad to settle old scores with him.

If There Are Mistakes

One of the first sharply critical articles aimed at Murdoch in the United States was written by Tina Brown, editor-in-chief of Newsweek and the website Daily Beast. “Murdoch is endlessly fascinating to watch because his talents and brilliance are equaled only by his amorality,” she writes in a relatively well-informed article. And one can assume that she was supplied with good information by her husband, Harry Evans, editor-in-chief from 1981-82 of the Murdoch-owned daily The Times, whose parting with his boss was anything but nice.

It was interesting how the affair was written up on the website of the investigative journalism project ProPublica, where they let members of the Bancroft family have their say. The family had controlled the Dow Jones company, publishers of the Wall Street Journal, since 1902 and sold everything to Murdoch in 2007. “If I had known what I know now,” ProPublica quotes one of the family members as saying. Three other representatives of the family express themselves in similar words. To which we must add that ProPublica was founded and is managed by Paul Steiger, who was editor-in-chief of the Wall Street Journal just before Murdoch bought the paper. The author of the article is Richard Tofel, who was assistant editor of the daily and vice president of the Dow Jones & Company until 2004. To his credit, we must add that he disclosed this connection.

The ProPublica article is also interesting because it opens the debate, which by now has skipped elsewhere, if and how the Wall Street Journal, the flagship of economic journalism, changed under Murdoch. First, let’s remark that Murdoch bought Dow Jones at a time when the company was in crisis due to the Bancrofts' poor management; it had fallen behind the competition (Bloomberg, Reuters), and Murdoch payed far too much for the company, a full 70 percent above the stock’s market price at the time. So it’s a bit unfair for the Bancrofts to whine now about Murdoch’s management.

Less Business, More Money

Likewise, other attacks are not and will not be unbiased, such as those claiming that “The Journal was turned into a propaganda vehicle for its owner’s conservative views,” as one New York Times columnist has already written. Which is not true: The Journal always had a conservative emphasis, even in its news stories, just as the New York Times has a liberal emphasis, even in its news stories. Nevertheless, Murdoch really did change the Wall Street Journal. In both content and graphics, he shifted the paper’s emphasis from economics and business to a more general news orientation.

That was evident from the very beginning. Even in the first half-year from the time Murdoch took over the Journal, the number of political reports in the paper’s headlines tripled while business news was reduced by half. And that trend continued to grow stronger. When the editorial staff made an analysis of its front page for last year, it found that a mere 12 percent of 1,200 articles were devoted to corporate news, which had previously been the Journal’s daily bread.

It is likely that the weakened Murdoch, who has now become a convenient target, will be accused of having ruined the family silver of American journalism. That is of course a matter of opinion. The numbers speak clearly. Under Murdoch, the Wall Street Journal became the biggest-selling American daily (ahead of USA Today and the New York Times) and, unlike the majority of its journalistic competition, its ad revenue has not fallen. And what’s more, I can’t help saying, it’s still damned good reading.


Vlna kritiky se začíná ozývat už i z USA. Také kvůli posunutí prestižního ekonomického deníku Wall Street Journal k obecnému zpravodajství


Rupert Murdoch předstoupí před britské poslance, aby jim vysvětlil, že osobně nevěděl o nekalých praktikách novinářů z jeho londýnského listu News of the World. Ovšem "damage control" už musel spustit i na druhé straně Atlantiku v USA. Tam si teď s ním mnozí rádi vyřídí staré účty.

Kdyby jsou chyby
Jeden z prvních ostrých článků na Murdochovu adresu napsala v USA šéfredaktorka Newsweeku a webové stránky Daily Beast Tina Brownová. "Je fascinující Murdocha pozorovat, protože jeho talentu a brilantnosti se vyrovná už jen jeho amorálnost," píše Brownová v poměrně zasvěceném článku. A lze předpokládat, že dobré informace jí k tomu poskytl její manžel Harry Evans, který byl v letech 1981 až 1982 v Londýně šéfredaktorem Murdochem vlastněného deníku The Times a se svým bossem se nerozešli vůbec v dobrém. Ke cti Brownové dodejme, že ve svém článku na svoji spojitost Evansem upozorňuje.

Velmi zajímavě se o kauze v USA rozepsali rovněž na webové stránce investigativního novinářského projektu ProPublica, kde dali slovo členům Banckroftovy rodiny, která od roku 1902 kontrolovala společnost Dow Jones, vydávající Wall Street Journal, a která v roce 2007 vše prodala Rupertu Murdochovi. "Kdybych věděl, co vím teď, byl bych proti," cituje ProPublica jednoho ze členů rodiny, a přibližně stejně se v článku vyjadřují i další tři zástupci rodinného klanu. K čemuž zase doplňme, že projekt ProPublica založil a vede Paul Steiger, který byl šéfredaktorem Wall Street Journal těsně před tím, než Murdoch list koupil. A autorem článku je Richard Tofel, který byl do roku 2004 zástupcem šéfredaktora deníku a pak viceprezidentem společnosti Dow Jones. K jeho cti dodejme, že na tyto souvislosti upozorňuje.

Článek ProPublici je zajímavý i proto, že otevírá debatu, která mezitím proskočila i jinde, zda a jak moc se deník Wall Street Journal, vlajková loď ekonomické žurnalistiky, pod Rupertem Murdochem změnil. Předešleme ovšem, že Murdoch kupoval Dow Jones v době, kdy společnost byla vinou špatného vedení Bancroftových v krizi, zaostávala za konkurencí (Bloomberg, Reuters), a Murdoch navíc společnost výrazně přeplatil, o celých 70 % nad tehdejší cenou jejích akcí na burze. Takže když dnes Bancroftovi bědují, co to Murdoch provádí, není to úplně čisté...

Méně byznysu, více peněz
Stejně tak nejsou a nebudou nestranné útoky, které teď přijdou a budou tvrdit, že "Wall Street Journal se stal propagačním nástrojem pro Murdochovy konzervativní názory", jak už napsal jeden ze sloupkařů listu New York Times. Což ale není pravda, Journal měl vždy konzervativní akcent, i ve zpravodajství, stejně jako mají Timesy akcent liberální, rovněž i ve zpravodajství. Murdoch nicméně Wall Street Journal skutečně změnil. V obsahu i v grafice posunul akcent novin od ekonomiky a byznysu ke zpravodajsky všeobecně zaměřenému listu.

Bylo to patrné hned od začátku. Už po prvním půlroce, kdy Murdoch Journal převzal, se na titulu listu ztrojnásobil počet politických zpráv, zatímco byznys zpráv naopak o polovinu ubylo. A tento trend se dále posiluje. Když si redakce udělala analýzu své titulní strany za loňský rok, vyplynulo z toho, že z 1200 článků bylo pouze 12 % věnováno korporátnímu zpravodajství, což byl dříve denní chléb Wall Street Journal.

Je pravděpodobné, že oslabený Murdoch, který se teď stal vhodným terčem, bude viněn, že pokazil rodinné stříbro americké žurnalistiky. To je ovšem věc názoru. Čísla mluví jasně. Pod Murdochem se stal Wall Street Journal nejprodávanějším americkým deníkem (před USA Today a New York Times) a na rozdíl od většiny novinové konkurence mu v uplynulých dvou letech neklesly příjmy z inzerce. A marná sláva, navíc je to stále zatraceně dobré čtení.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Turkey: Musk versus the Machine: Disrupting the 2-Party System

Germany: Trump’s Tariffs: China Acts, Europe Reacts

Japan: The Role of a Diplomatic Attitude To Maintain the International Order

Germany: Bad Prospects

Austria: It’s High Time Europe Lost Patience with Elon Musk

Topics

Japan: The Role of a Diplomatic Attitude To Maintain the International Order

Russia: The 3rd-Party Idea as a Growing Trend*

Germany: Trump’s Tariffs: China Acts, Europe Reacts

Germany: Trump Is Capable of Learning

Germany: Nerve-Wracking Back and Forth

Indonesia: Trump Needs a Copy Editor

Indonesia: Trump’s Chaos Strategy Is Hurting His Allies, Not Just His Rivals

Sri Lanka: Epstein Files, Mossad and Kompromat Diplomacy

Related Articles

Czech Republic: Freedom of the Press – American Style

Czech Republic: The Farce Looks a Little Different

Czech Republic: Giving Each Other the Finger: Trump and Biden Supporters Have No Room To Blame the Other Side

Czech Republic: To Stop Trump’s Return, American Elites Must Face the Truth: They Created Him

Czech Republic: Farewell, Afghanistan: The American Departure Is a Recipe for Catastrophe