In Europe we’re still haggling over the future of the Euro zone and the entire European Union. The American media are clear about that. The EU is “down and out,” exhausted from its current problems, and in its present form has no chance of survival. Many of these arguments sound like stereotypes.
These are the general maladies of media work; on the U.S.-Europe line it is of course all the more interesting that the two sides don’t cultivate mutual resentment or distrust, which are the usual sources for distorted perspectives. In other words, when Europe and America, who stand on a common cultural and civil bedrock, look at each other, it is different from Western journalists’ views of, say, China, an unknown and misunderstood entity towards which most of them automatically harbor distrust.
The end of Europe in sight
Among American mainstream media, the strictest meter for the EU is that of the Wall Street Journal, which has more or less made the sign of the cross over Europe in the past weeks.
For example, the paper recently printed an article by the famous historian and political scientist Walter R. Mead, according to whom the European Union has not only perished, but the entire concept of multinational institutions as formed after the Second World War has as well. Europe, according to Mead, now has two options: It can either transform itself into a federation like the U.S., or it can dissociate, along with the disintegration of the Euro zone. Not surprisingly, the American historian predicts the latter possibility.
That is the same opinion of the Wall Street Journal’s regular authors and columnists. In their interpretation, Europe is a hopeless case of social handout states whose expensive welfare systems don’t work, as the paper’s columnist Bret Stephens wrote last week. His article is simultaneously a precise example of the aforementioned stereotyping and presupposition, and astonishingly selected and “analyzed” numbers.
When numbers lie
According to Stephens, British citizens don’t get essential health care; a quarter-million wait 18 months for necessary treatment. For a description of the European problem with crime, the American journalist then offers a 15 percent increase in crime in France between 2002 and 2008. And for an illustration of social troubles he throws in a 37 percent European illegitimacy rate. The Wall Street Journal columnist certainly made sure the data hit home. The targeted use of these statistics is the same as if Europeans were to repeatedly emphasize that 30 million Americans lack health insurance, while purposely neglecting to add that a good portion of them do so of their own free will, not because they can’t afford it.
And crime? It follows from the statistics that a much higher percentage of the population is incarcerated in America than in other developed Western nations. Without bothering to explain the particulars of the American judicial system and other specifics, we could easily conclude — manipulatively, à la Stephens — that America is not a free country. Similarly, one could use statistics showing that the proportion of illegitimate births among African Americans is a few hefty percentage points above Stephens’ European average.
So what does all this demonstrate? How easy it is to manipulate data and statistics, whether out of ignorance, bias or malicious intent. To be sure, journalists frequently get away with it. The media in Europe and the U.S. have a more difficult time of it, however, given the two societies’ spirit of reciprocal criticism and familiarity. Fortunately, trans-Atlantic spin and media distortion are not so easy to pull off.
Nad Atlantikem je na faleš a schválnosti naštěstí vidět
V Evropě se ještě dohadujeme o budoucnosti eurozóny a celé Evropské unie. Americká média už v tom ale mají jasno. Evropská unie je "down and out", zbitá aktuálními problémy, a její současná podoba nemá šanci na přežití. Mnohé argumenty, které přitom znějí, jsou ale spíše ukázkou stereotypů.
To jsou obecné neduhy práce médií, na lince USA-Evropa je to ovšem o to zajímavější, že strany k sobě nechovají zášť nebo nedůvěru, což jsou jinak obvyklé zdroje zkreslených pohledů. Jinými slovy, když se navzájem pozorují Evropa s Amerikou, které stojí na společném kulturním a civilizačním podloží, tak je to jiné, než když západní novináři nedůvěřivě obhlížejí třeba Čínu, které z většiny vůbec nerozumějí, a k neznámému tak mají automaticky nedůvěru.
Konec Evropy na dohled
Z mainstreamových amerických médií má na Evropskou unii nejpřísnější metr list Wall Street Journal, který v uplynulých týdnech nad evropským společenstvím už víceméně udělal kříž.
List například nedávno otiskl stať známého historika a politologa Waltera R. Meada, podle něhož se nepřežila jen Evropská unie, ale celý koncept vícenárodních institucí tak, jak se vytvářel po druhé světové válce. Evropská unie má podle Meada nyní dvě možnosti, buď se transformovat do federace typu Spojených států, nebo se naopak rozvolnit, včetně rozpadu eurozóny. Není překvapivé, že americký historik předpovídá spíše druhou možnost.
To je zároveň mínění kmenových autorů, komentátorů listu Wall Street Journal. V jejich podání je Evropa beznadějným případem sociálně rozdávačných států, kterým pak ale ani navíc jejich drahé zaopatřovací systémy nefungují, jak minulý týden znovu napsal komentátor listu Bret Stephens. Právě jeho stať je ale zároveň názornou ukázkou výše zmíněných stereotypů (tedy předem hotových názorů) a podivně vybraných a "analyzovaných" čísel.
Když čísla lžou
Podle Stephense se v Británii tamním občanům nedostává potřebné péče, čtvrt milionu lidí čeká na potřebné vyšetření 18 měsíců. Pro popis evropského problému se zločinností pak americký novinář nabídne 15procentní nárůst kriminality ve Francii mezi roky 2002 až 2008. A pro ilustraci společenských trablů přihodí údaj, že přes 37 procent evropských dětí se narodí jako nemanželských. Komentátor Wall Street Journal si dal nejspíše pozor, aby údaje seděly. Jenže jejich účelové použití je stejné, jako když v Evropě třeba opakovaně zdůrazňujeme, že v USA je okolo 30 milionů zdravotně nepojištěných. Ale schválně nedodáme, že velká část těchto lidí tak činí z vlastní volby, nikoli, že by si to nemohli dovolit.
A kriminalita? Ze statistik vyplývá, že v Americe je uvězněno procentuálně (podílově k celé populaci) mnohem více mužů než v ostatních vyspělých zemích západu. Pokud k tomu nevysvětlíme americký specifický systém soudnictví a některá další specifika, tak pak skutečně lehce můžeme - v manipulativním stylu a la Stephens - konstatovat, že Amerika je nesvobodná země. Obdobně by šlo proti USA použít statistiky, podle kterých je mezi americkými černochy podíl nemanželských dětí ještě o pár hezkých procent vyšší, než uvádí Stephens pro Evropu. Stejně jako je v USA také podíl nezletilých matek větší než ve většině evropských zemí.
O čem to tedy vypovídá? Jak snadno je možné, ať už z neznalosti, z předpojatosti nebo ze zlého úmyslu, v médiích manipulovat s čísly a statistikami. Mnohdy to novinářům nejspíše i projde. Mezi Evropou a USA to mají nicméně média aspoň o to těžší, že v tomto vztahu se vedle vzájemné kritičnosti lidé a společnosti zároveň také velmi dobře znají. Faleš a schválnosti tak novinářům na transatlantických linkách zase tak snadno neprojdou.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link
.
[T]he letter’s inconsistent capitalization, randomly emphasizing words like “TRADE,” “Great Honor,” “Tariff,” and “Non Tariff”, undermines the formality expected in high-level diplomatic correspondence.
One side talks about the socialists, the other about the rubes. In both cases, it is often an instance of the same fractious contempt and deep-seated enmity.