We Need Internet Snooping

Published in Hospodářské noviny
(Czech Republic) on 27 September 2013
by Lukáš Hoder (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Laurence Bouvard.
In a democracy, the Internet is without censorship, but do we want it without police? What would it mean? No one would be interested in your emails to al-Qaida in Yemen or shopping for chemical cocktails on the Internet. The ongoing debate on Edward Snowden, PRISM and the recent decision of an American court to give its blessing to secret services to go through Americans’ telephone accounts is precisely about the potential of secret services to follow such indicators.

Innocence?

The revelation of the PRISM project did not lead to a loss of innocence of the information age, contrary to what computer science professor Jiří Zlatuška wrote on iHNED; after all, the snooping capacities of the National Security Agency have been debated for years. The NSA acquired this authority in 2008 thanks to the Foreign Intelligence Surveillance Act, which has been sharply debated over twice in the U.S. The second time was in 2012, when the law was extended and NSA snooping went before the Supreme Court. Incidentally, photos of the enormous NSA complex in Utah, where it all takes place, have already been on the web for a year and a half.

Snowden, who released classified documents on PRISM to the media in June, has only underscored the fact that we live on the web. YouTube knows your favorite videos, Facebook knows your friends, your cell phone, and if you consent to it, knows where you live thanks to GPS. Yes, as long as anyone uses the Internet completely without barriers, Snowden could open his eyes.

PRISM and the Others

The Snowden documents confirmed clauses of FISA allowing the NSA to monitor Internet traffic, intercept emails and search inside them. It demonstrated, moreover, that supervision of these NSA powers is not without its problems.

The American right to privacy has its specifics. It’s possible to eavesdrop on telephone conversations only with court permission, because bugging a phone isn’t technically so simple, and people expect privacy when speaking into the receiver. The situation with mail is similar: You can’t open it without disturbing the envelope, and people understand the privacy of correspondence. However, this does not hold true for telephone accounts or envelopes—we don’t expect privacy there.

It’s more complicated for emails. You store emails on an outside server; with some exaggeration, it’s as if you were sending postcards. You can’t expect great privacy, and the law makes provisions for that fact. Therefore, the NSA is not so restricted when it comes to emails and can look into their contents, even at messages sent from the U.S. to other countries and vice versa. Everything takes place in real time and intercepted emails are further scrutinized. Obviously, the NSA is unable to poke back with an email.

Who’s Monitoring the Mailman?

Try to buy a grenade on the street in Egypt on vacation and send it home. Can the police check your mail? Today we are solving similar issues with email monitoring. Where are the problems with the Internet?

As the PRISM case demonstrates, the main problem is monitoring the monitors. There are mistakes and excessive surveillance, but America is decidedly not Stasi-era East Germany or contemporary China. Recently, for instance, the government declassified a number of documents showing part of the debate between secret services and the special FISA courts, which approve their work. The documents indicate that the courts are far from mere counterweights, actively correct the rules on NSA surveillance and do that under the watch of congressional oversight committees.

The consequence of the Snowden scandal will not just be stricter oversight of the NSA but also long debates among experts over how to make the Internet and cell phones “fit” the 18th century American constitution. Lay people will again be surprised that their emails are not entirely private. The result shouldn’t be the end of Internet snooping. That is one of the prices of security which we just can’t avoid.

The author is a lawyer and political scientist. He has studied law and international relations at Masaryk University [Brno, Czech Republic], Georgetown University and the University of Oslo. He has worked as a lawyer for the Office of the Government of the Czech Republic in Prague and is one of the founders of the Center for Human Rights and Democratization in Brno.


Špiclování na internetu potřebujeme
Jak ukazuje případ systému PRISM v USA, hlavní problém je v hlídání hlídačů. Dochází k přehmatům a nadměrnému sledování, ale Amerika rozhodně není Východní Německo za dob Stassi nebo současná Čína.

Lukáš Hoder
právník a politolog

Internet je v demokracii bez cenzury, ale chceme ho mít i bez policie? Co by to znamenalo? Nikoho by například nezajímaly vaše e-maily lidem z Al-Káidy v Jemenu nebo nakupování koktejlu chemikálií na internetu. Právě o možnostech tajných služeb sledovat takovéto indicie je stále probíhající debata okolo Edwarda Snowdena, systému PRISM a nedávného rozhodnutí amerického soudu, který tajným službám posvětil procházení telefonních účtů Američanů.
Nevinnost?
S odhalením projektu PRISM nedošlo ke ztrátě nevinnosti informačního věku. Opak sice na iHNED napsal profesor informatiky Jiří Zlatuška, ale vždyť o schopnostech tajné služby NSA špiclovat se roky debatuje. NSA v roce 2008 tuto pravomoc získala díky zákonu FISA, o kterém dvakrát proběhla v USA ostrá debata. Podruhé to bylo v roce 2012, kdy se účinnost zákona prodlužovala a kdy se špiclování NSA dostalo i před Nejvyšší soud. Na webu ostatně už rok a půl visí fotky obřího komplexu NSA v Utahu, kde to všechno probíhá.

Snowden, který v červnu do médií vypustil tajné dokumenty o PRISM, jen podtrhl fakt, že žijeme na internetu. YouTube zná vaše oblíbená videa, Facebook zná vaše přátele a váš mobil, pokud s tím souhlasíte, díky GPS ví, kde bydlíte. Ano, pokud někdo používá internet naprosto bez zábran, tak mu Snowden mohl otevřít oči.
PRISM a ti další
Snowdenovy dokumenty potvrdily paragrafy zákona FISA, tedy že NSA může sledovat tok internetu, zachycovat e-maily a hledat v nich. Navíc ukázal, že dohled nad těmito pravomocemi NSA není bez problémů.

Americké právo na soukromí má svá specifika. Telefonní hovory lze odposlouchávat jen na základě povolení soudu, protože „napíchnout“ telefon není technicky úplně snadné a lidé očekávají soukromí, když mluví do sluchátka. Podobně u dopisu, ten bez narušení obálky neotevřete a lidé znají listovní tajemství. U telefonních účtů nebo obálek dopisů to ale neplatí, tam soukromí nečekáme.

Ohledně e-mailů je to ale složitější. E-mail totiž ukládáte na cizí server, s nadsázkou je to jako kdybyste posílali pohlednice. Velké soukromí tak očekávat nemůžete, na což americké právo pamatuje. NSA proto u e-mailů není tolik svázána a může vyhledávat jejich obsah, a to u zpráv psaných z USA do ciziny a naopak. Vše probíhá v reálném čase a zachycené e-maily se dál zkoumají. Zpětně šťourat internetem NSA zřejmě neumí.
Kdo kontroluje pošťáky?
Zkuste si na dovolené v Egyptě koupit na ulici granát a poslat si ho domů. Může policie kontrolovat vaši poštu? Podobné otázky jako je sledování e-mailů tedy řešíme už dnes. Kde jsou problémy s internetem?

Jak ukazuje případ systému PRISM v USA, hlavní problém je v hlídání hlídačů. Dochází k přehmatům a nadměrnému sledování, ale Amerika rozhodně není Východní Německo za dob Stassi nebo současná Čína. Vláda například nedávno odtajnila řadu dokumentů, které ukazují část debaty mezi tajnými službami a speciálními soudy FISA, které jejich práci schvalují. Dokumenty ukazují, že soudy zdaleka nejsou jen do počtu, ale pravidla NSA pro sledování aktivně korigují, a to za přihlížení kontrolních výborů Kongresu.

Důsledkem Snowdenova skandálu bude v USA nejen zpřísnění dohledu nad NSA, ale i dlouhodobé debaty odborníků nad tím, jak „napasovat“ internet a mobily na americkou ústavu z 18. století. Laikové budou zase žasnout nad tím, že e-maily nejsou úplně soukromé. Výsledkem by ale neměl být konec špiclování na internetu. Je to jedna z cen za bezpečnost, které se jen tak nevyhneme.

Autor je právník a politolog. Vystudoval právo a mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě, Georgetown University a University of Oslo. Jako právník působil na Úřadu vlády ČR v Praze, patří mezi zakladatele Centra pro lidská práva a demokratizaci v Brně.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Taiwan: Taiwan’s Leverage in US Trade Talks

Sri Lanka: Gaza Genocide: Who Stands for Justice-and Who Stands in the Way?

Mauritius: The US-Israel-Iran Triangle: from Obliteration to Mediation

Palestine: Ceasefire Not Peace: How Netanyahu and AIPAC Outsourced Israel’s War to Trump

United Kingdom: Trump Is Angry with a World That Won’t Give Him Easy Deals

Topics

India: Trump’s Tariffs Have Hit South Korea and Japan: India Has Been Wise in Charting a Cautious Path

Australia: Donald Trump Is Not the Only Moving Part When It Comes to Global Trade

Ireland: As Genocide Proceeds, Netanyahu Is Yet Again Being Feted in Washington

Canada: Canada’s Retaliatory Tariffs Hurt Canadians

Spain: A NATO Tailor-Made for Trump

OPD 26th June 2025, edited by Michelle Bisson Proofer: See...

Germany: Trump’s Words and Putin’s Calculus

Related Articles

Czech Republic: Freedom of the Press – American Style

Czech Republic: The Farce Looks a Little Different

Czech Republic: Giving Each Other the Finger: Trump and Biden Supporters Have No Room To Blame the Other Side

Czech Republic: To Stop Trump’s Return, American Elites Must Face the Truth: They Created Him

Czech Republic: Farewell, Afghanistan: The American Departure Is a Recipe for Catastrophe