9/11: Metamorphoses of Vengeance

Published in Hospodářské Noviny
(Czech Republic) on 12 September 2016
by Petr Fischer (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Helaine Schweitzer.
The world will never be the same as it was before, people wrote 15 years ago under the emotional strain following the fall of New York’s World Trade Center towers and the attack on the Pentagon, which left nearly 3,000 dead. A year later we were already laughing at this exaggerated seriousness; 10 years later no one even remembered the perceived turning point of the moment. Life simply went on.

I Manipulate, Therefore, I Am!

Yet something substantial has changed in those 15 years. Thanks to 9/11, we know more about the world, but mainly about ourselves. The war on terror, announced by TV networks from the first moment and gladly adopted by President George W. Bush, continues, only a bit differently than had been assumed. The retaliation which Bush promised, and which came in the form of bombing Afghanistan and overthrowing Saddam Hussein – who, by the way, had nothing to do with the 9/11 attack – missed its mark.

We must put it more precisely: the “shock and awe” of unearthly military force with which America then repaid the esthetic combative power of the attack on Manhattan gave birth to further terrorist revenge in the form of the so-called Islamic State. The offensive part of the operation in Iraq went well for the Bush administration, but the moment it was supposed to switch to “peace-building,” America was just as toothless as it was during the flight of bin Laden’s planes into the World Trade Center. It was not an altogether new occurrence. After all, al-Qaida leader bin Laden was a product of mujahedeen training, which at the time was supported by the U.S. in the context of the struggle against the Soviet Union. The transformation of friend into foe, an endless chain of metamorphoses of revenge, has of course become something that has broader impact and influence since 9/11. And it has become, in a certain sense, the hallmark of the new millennium.

But 9/11 also stands at the inception of a new manner of fight, political and military. I don’t mean here merely the ostentatious violence which the Islamic State’s terrorists have adopted and wish to use to shock the entire Western world and turn its stomach. Nor do I mean hybrid warfare, in which the enemy wears no uniform and turns itself directly into a battleground. Foremost, I mean the much deeper problem of ubiquitous manipulation and propaganda, the thin margin between truth and lies, a difference which nowadays – thanks in part to the total atomization of media – determines geopolitical events, and that precisely because of this difference between truth and lies is constantly being blurred. The fabricated grounds for the assault on Iraq publicly presented by Colin Powell before the United Nations Security Council is only a symbol of that blurring and fading of truth in favor of illusion and falsehoods in ultra-modern history, at whose end politicians like Donald Trump and Czech President Miloš Zeman presently stand.

Fifteen years ago a common enemy was born, one that the world had been lacking since the end of the Cold War: Islamic terrorism. But in 15 years we’ve utterly failed to do anything about it, except perhaps only that under the influence of fear, we tend to see a terrorist in everyone who has a merely tangential relation to the Muslim faith, touches a Koran or wears a burqa. As if somebody needed the war on terror as an adequate raison d’être.

Self-Destructive Tendencies

The war on terror continues. In its course, we’ve learned that thanks to struggle, vengeance and power, we’re capable of easily trampling our own ideals, limiting personal freedom, torturing; in short, of making an exception of everything we have determined as our own ethical and moral framework.

Since 9/11, Western civilization has gone about its business as usual, but it cannot altogether justify what’s so exceptional about its lifestyle that it’s worthy of preservation. If the terrorists have accomplished anything, it has been to force the Western world to behave reactively rather than creating anything whatsoever new, productive, inspirational, broadminded or positive. It knows how to react anywhere to anything, to avenge itself with violence, to liquidate anyone, but it’s much worse at creating new things.

The Western world, therefore, will indeed never be the same as it was before 9/11. But in one respect, it amazingly resembles itself after 15 years: the Western world has an incredibly stiff tendency to self-destruct, which is, as always, a tendency that it fails to recognize due to its vastly augmented external enemy.


Svět už nikdy nebude takový, jaký byl předtím, psalo se tehdy, před patnácti lety, v emocionálním vypětí po pádu dvou věží Světového obchodního centra v New Yorku a útoku na Pentagon, při nichž zemřely bezmála tři tisíce lidí. Rok poté jsme se této přehnané vážnosti už smáli; po deseti letech si na pateticky vnímanou přelomovost chvíle nikdo ani nevzpomněl: život šel prostě dál.

Manipuluji, tedy jsem!

A přece se za těch patnáct let něco podstatného změnilo. Díky 11. září víme o světě, ale hlavně o sobě, mnohem víc. "War on terror", válka proti terorismu, kterou tehdy od první chvíle vyhlásily televizní stanice a tehdejší americký prezident George W. Bush velmi rád převzal, pokračuje dál. Jen trochu jinak, než se předpokládalo. Odveta, kterou Bush slíbil a která také přišla v podobě bombardování Afghánistánu a svržení Saddáma Husajna, jenž ovšem s útokem 11. září neměl nic společného, se minula účinkem.

Je potřeba to říci přesněji: "shock and awe", děs a hrůza nadzemské vojenské síly, kterou tehdy Amerika vracela estetickou bojovou sílu útoku na Manhattan, zrodila další teroristickou pomstu v podobě takzvaného Islámského státu. Bushově administrativě dobře vyšla útočná část operace v Iráku, jakmile se mělo přepnout na "budování míru", byla Amerika stejně bezzubá jako při letu Usámových letadel na WTC. Nebyla to tak úplně nová událost. Vždyť i vůdce al-Káidy Usáma bin Ládin byl produktem mudžahedínského cvičení, které svého času podporovaly Spojené státy v Afghánistánu v rámci boje proti Sovětskému svazu. Změna přítele v nepřítele, nekonečný řetězec takových metamorfóz pomsty, to je ovšem něco, co má po 11. září mnohem širší dopad a vliv. A stalo se v jistém smyslu i znamením nového tisíciletí.

11. září 2001 ale stojí také na počátku nového způsobu boje − politického i toho vojenského. Nemám teď na mysli pouze ostentativní násilí, které si přisvojili islamističtí teroristé z Daesh a kterým chtějí šokovat celý západní svět, jenž jim leží v žaludku. Ani hybridní podobu války, v níž už nepřítel nenosí uniformu a mění se přímo na bojišti. Jde především o mnohem hlubší problém všudypřítomné manipulace a propagandy, křehké hranice pravdy a lži, rozdílu, který dnes i kvůli totální atomizaci médií určuje dění ve světové politice, a to právě proto, že se tento rozdíl pravda/lež neustále maže. Vymyšlené příčiny útoku na Irák, veřejně prezentované Colinem Powellem před Radou bezpečnosti OSN, jsou jen ikonickým obrazem tohoto rozmazávání a mizení pravdy ve prospěch iluze a falešných představ v nejmodernějších dějinách, na jehož konci prozatím stojí "politikové" jako Donald Trump nebo Miloš Zeman.

Před patnácti lety se zrodil společný nepřítel, který světu po konci studené války chyběl − islamistický teror. Ale za patnáct let jsme s ním nedokázali udělat vůbec nic, snad jen to, že vlivem strachu a populistických her s emocemi vidíme teď teroristu pomalu v každém, kdo se jen otře o muslimskou víru, dotkne se Koránu nebo nosí burku. Jako kdyby někdo onu válku proti teroru potřeboval, aby měl dostatečný důvod k vlastní existenci…
Sklony k sebedestrukci

Válka proti terorismu pokračuje. V jejím rámci jsme zjistili, že kvůli boji, pomstě a moci dokážeme snadno pošlapat své vlastní ideály, omezovat osobní svobody, mučit, zkrátka udělat výjimku i ze všeho, co jsme sami sobě určili jako etický či morální rámec.

Západní civilizace po 11. září žije svým byznysem jako obvykle, nedokáže však úplně obhájit, v čem je její styl života tak výjimečný, aby byl hodný ochrany. Jestli se něco teroristům podařilo, pak přinutit západní svět, aby se choval reaktivně, nikoliv aby sám vytvářel novou, přínosnou, inspirativní, otevřenou pozitivitu. Umí reagovat na kde co, silou se pomstít a zlikvidovat kohokoliv, s tvořením nového je to horší.

Západní svět tedy už opravdu nebude nikdy stejný jako před 11. zářím. V jednom se ale po patnácti letech sám sobě neuvěřitelně podobá. V neuvěřitelně silném sklonu k sebedestrukci, které si − jak už to bývá − kvůli obrovsky zvětšenému vnějšímu nepříteli ani nepovšimne.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Japan: The Role of a Diplomatic Attitude To Maintain the International Order

Germany: Trump Is Capable of Learning

Australia: Donald Trump Made MAGA a Promise on the Epstein Files. They Are Holding Him to It

Russia: The 3rd-Party Idea as a Growing Trend*

Spain: Another Threat from Trump

Topics

Spain: Another Threat from Trump

Canada: Negotiating a Business Deal without Trust

Taiwan: Tariff Showdown Doesn’t Shake Confidence

Australia: Donald Trump Made MAGA a Promise on the Epstein Files. They Are Holding Him to It

Australia: What’s Behind Donald Trump’s Latest Crypto Adventure?

Ireland: Donald Trump Could Be Swallowed Up by an Epstein Conspiracy He Helped Create

China: Blind Faith in US ‘Security Commitments’ Is Short-Sighted

Thailand: Donald Trump Buys Time with Weapons for Kyiv

Related Articles

India: How America’s Iraq Oil Saga Might Be Replayed in Syria

Switzerland: Louisiana Attack: Donald Trump’s Political Exploitation

Pakistan: The War in the Middle East

France: The US and the Ghosts of Guantanamo

Venezuela: What Is ExxonMobil Up to in Iraq and the Essequibo?