There is no holier city for Jews, Christians and Muslims, i.e., for a dominant portion of the planet, than Jerusalem, whose praises have been sung of old. Jesus rose from the dead there, the Prophet Muhammad ascended into heaven for a time, and Jews can pray at the Wailing Wall – places where the Lord dwells.
At its birth 70 years ago, the state of Israel believed that Jerusalem was destined to be its capital. What else could it be, when for centuries, Jews, especially after Passover, have said goodbye to each other with the words, “Next year in Jerusalem!”
The Old City, including the Wailing Wall, was not in Israel’s control at that time. The Israelis only gained control over it in the 1967 Six Day War. On several occasions over the subsequent 50 years, Israel has expressed great willingness to make concessions in exchange for peace, but on this matter have permitted no debate. Jerusalem is our eternal and indivisible capital, period, it says.
That’s precisely why no agreement on Jerusalem has been reached thus far between Israelis and Palestinians, not to mention surrounding Arab lands; countries that recognize the Jewish state hesitate to recognize Jerusalem as its capital city. Thus, a status quo has emerged, which on the practical level, really has only one result. Foreign embassies, including the Czech Embassy, are seated in Tel Aviv. The diplomatic creed goes: When a peace accord is reached and Arab states recognize Israel, including Jerusalem as its capital, we’ll immediately move the embassy there. In short, we won’t jump the gun on anything.
It’s a matter of context, which we must stare in the face when the news arrives from the U.S. that President Donald Trump is about to extend the operation of the U.S. Embassy in Tel Aviv for another half-year, but, look out. At the same time, he’s getting ready to announce that he recognizes Jerusalem as the capital of Israel. Of course, he promised to do so during his presidential campaign to the marked enthusiasm of American fundamentalist Christians, as well as that of many Jews, obviously. But one just has to ask: If Trump is really thinking seriously about closer relations with Saudi Arabia with the aim of stopping or at least balancing the growing influence of Iran and Russia in the Near East, then why does he need to do this?
Much will depend on how Trump formulates his announcement; that is, if and how he takes into consideration Palestinian and Arab demands. These, let’s admit, are also legitimate, no matter how apparent it is that the Old City wouldn’t be nearly as accessible and respectful to monuments under their control as the Israelis have been able to ensure. But even if he pulls off a diplomatic masterstroke, a strange aftertaste will remain: Is this really the most prudent approach, to take a gnarly and complex situation by the scruff of the neck?
Není světějšího města pro židy, křesťany a muslimy, tedy pro převážnou část planety, než od pradávna opěvovaný Jeruzalém. Ježíš tam vstal z mrtvých, prorok Mohamed na nějakou dobu vystoupal do nebe a židé se mohou modlit u Zdi nářků − místa, kde přebývá Hospodin.
Stát Izrael jej po svém vzniku před sedmdesáti lety určil za své hlavní město. Jak jinak, když po celá staletí se židé, zejména po konci Pesachu, vzájemně loučili se slovy: "Příští rok v Jeruzalémě!"
Město, tedy jeho stará část včetně Zdi nářků, přitom tehdy v roce 1948 nebylo v jejich rukou. Pod svou kontrolu jej Izraelci dostali až v šestidenní válce v roce 1967. Během následujících padesáti let projevili několikrát velkou ochotu k ústupkům výměnou za mír, jen v tomhle nepřipouštěli debatu. Jeruzalém je naše věčné a nedělitelné hlavní město − a tečka, říkají.
A právě proto, že mezi Izraelci a Palestinci, potažmo okolními arabskými zeměmi dosud nebylo dosaženo ohledně Jeruzaléma dohody, zdráhají se země, které židovský stát uznávají, zároveň uznat i Jeruzalém za jeho hlavní město. Vznikl tak status quo, který má v praktické rovině vlastně jen jeden důsledek. Cizí ambasády včetně té české sídlí v Tel Avivu. Diplomatické krédo zní: Až bude uzavřena mírová dohoda a arabské státy uznají Izrael včetně Jeruzaléma coby jeho hlavního města, hned tam velvyslanectví přestěhujeme. Nebudeme zkrátka nic předbíhat.
Jde o kontext, který je nutné mít před očima, když přichází z USA zpráva, že prezident Donald Trump hodlá sice opět o půl roku prodloužit fungování americké ambasády v Tel Avivu, jenže − a teď pozor − zároveň se chystá oznámit, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele. Jistě, sliboval to ve volební kampani k značnému nadšení fundamentalistických amerických křesťanů, jakož i samozřejmě mnohých židů. Jenže člověk se jen ptá: Pokud Trump myslí vážně třeba sbližování se Saúdskou Arábií s cílem zastavit nebo aspoň vyvážit rostoucí vliv Íránu a Ruska na Blízkém východě, proč má tohle zapotřebí?
Hodně bude záležet na tom, jak Trump svoje oznámení naformuluje, tedy jestli a jak vezme v potaz palestinské a arabské nároky, které, uznejme, jsou taky legitimní, jakkoliv je jasné, že Staré Město by pod jejich kontrolou zdaleka nebylo tak přístupné a uctivé k památkám, jako to umí zaručit Izraelci. Ale i kdyby předvedl diplomatický majstrštyk, stejně zůstane divná pachuť: Je tohle opravdu ten nejmoudřejší přístup, jak drsnou a složitou situaci teď uchopit za pačesy?
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link
.
[T]he letter’s inconsistent capitalization, randomly emphasizing words like “TRADE,” “Great Honor,” “Tariff,” and “Non Tariff”, undermines the formality expected in high-level diplomatic correspondence.
[T]he letter’s inconsistent capitalization, randomly emphasizing words like “TRADE,” “Great Honor,” “Tariff,” and “Non Tariff”, undermines the formality expected in high-level diplomatic correspondence.