Iran Is Determined To Take Revenge against Israel for Killing Fakhrizadeh

<--

אירן נחושה לנקום בישראל על חיסול פח’רי-זאדה

זירת חיסול מדען הגרעין האירני פח’רי זאדה [צילום: סוכנות הידיעות פארס]

סיכול התוכנית האירנית לפגוע באנשי עסקים ישראלים בקפריסין היא הצלחה נוספת של המוסד הישראלי בסיכול פעילות הטרור האירני בחו”ל ההערכה של גורמי הביטחון בישראל היא שהמנהיג העליון עלי ח’מינאי נחוש לנקום את מותם של הגנרל קאסם סולימאני ושל מדען הגרעין מוחסן פח’רי זאדה

▪ ▪ ▪

אירן מנסה לטשטש את העובדה כי היא זו שעומדת מאחורי התוכנית להתנקש בחיי אנשי עסקים ישראלים בקפריסין. הפרקליט של החשוד האזרי שנלכד בקפריסין הצליח לייצר ספין תקשורתי כדי להטיל ספק בגירסה הישראלית, אבל במוסד מתעקשים בתוקף כי מדובר במזימת טרור אירנית שסוכלה, למודיעין הקפריסאי בעל הקשרים הדוקים עם המוסד הישראלי יש את הפרטים המלאים של הפרשה.

ככל שמתקדמת החקירה של משטרת קפריסין בפרשת התכנון לבצע התנקשות בחיי אנשי עסקים בניקוסיה, כך גוברת ההערכה כי מאחורי התוכנית הזו עמד המודיעין האירני שרצה להוציא פיגוע נקם לקראת יום השנה להתנקשות בחיי אבי תוכנית הגרעין האירנית מוחסן פח’רי זאדה ב-27 בנובמבר 2020 המיוחסת למוסד הישראלי.

משטרת קפריסין מחזיקה בחשוד בן 39 ממוצא אזרי שנלכד כשברשותו אקדח, משתיק קול ותעודת זהות מזויפת, המשטרה גם איתרה צילומים ממצלמות אבטחה שבהם נראה החשוד מבצע פעילות תצפית והכנות לפיגוע שאותו תכנן. שלושה חשודים נוספים, שהיו חלק מחוליית החיסול, הצליחו להימלט מקפריסין אך זהותם ידועה למודיעין הקפריסאי.

את המידע לשלטונות קפריסין על הפיגוע המתוכנן בניקוסיה העביר המוסד הישראלי, בניגוד לפרסומים בכמה אמצעי תקשורת, אין שום קשר בין המעצר של המחבל האירני לבין המיליארדר הישראלי טדי שגיא שמתגורר בקפריסין, הוא לא זה שהיה על הכוונת של אירן.

לשכת ראש הממשלה פירסמה הודעה רשמית שבה נאמר בשם גורמי ביטחון כי מדובר באירוע טרור שכוון על-ידי אירן כנגד אנשי עסקים ישראלים המתגוררים בקפריסין, בהודעה הודגש כי”אין מדובר באירוע פלילי ואיש העסקים טדי שגיא לא היה היעד למתקפה”. גם שר הביטחון בני גנץ אמר כי “מדובר בפעולה תוקפנית נגד יעדים ישראלים שסוכלה”. שגרירות אירן בקפריסין הכחישה את ההאשמות של ישראל על מעורבות אירן בתוכנית ההתנקשות ואמרה כי מדובר ב”האשמות חסרות בסיס”.

שימוש בשכירי חרב

על-פי הערכות גורמי מודיעין, יחידה 840 של כוח “קודס” של “משמרות המהפכה” בפיקודו של הגנרל אסמעיל קאא’ני, יורשו של קאסם סולימאני שחוסל על-ידי צבא ארה”ב בבגדד, היא זו שעומדת מאחורי הניסיון לבצע את פיגוע הטרור בקפריסין. השימוש בשכירי חרב הינו דרך אופיינית של המודיעין האירני כדי לטשטש עקבות וגם כדי להוציא בהצלחה פיגועים במדינות שבהן יש פעילות מעקב של גורמי ביטחון אחרי אזרחים אירניים. יחידה 840 היא היחידה האחראית בין היתר להקמת תשתיות טרור מחוץ לאירן נגד יעדים מערביים ויעדים של האופוזיציה האירנית.

קפריסין היא בסיס ריגול גדול של כמה שירותי מודיעין במזרח התיכון וגם של שירותי הריגול של אירן ושל ישראל. יחידה 840 של כוח “קודס” מגייסת ומכשירה פעילי מליציות זרים ובהם פקיסטינים, עירקים, אזרים וטורקים. הם עוברים הכשרה מבצעית בעירק, סוריה ולבנון ואף נשלחים מעת לעת למבצעים במדיניות כמו ירדן, טורקיה וקפריסין כדי לנסות ולפגוע ביעדים ישראלים. בראש היחידה עומד יזדן מיר שמשתמש גם בשם סרדר בגרי.

על-פי גורמי מודיעין מערביים, בחודש אוגוסט סוכל ניסיון להתנקש בחיי אזרחים ישראלים המתגוררים בבוגוטה שבקולומביה. שני אנשי עסקים ישראלים הוטסו חזרה לישראל עם בני משפחותיהם לאחר שהתברר כי מתנהל אחריהם מעקב על-ידי סוכן אירני. הסוכן נלכד על-ידי שלטונות קולומביה והועמד לדין, שמו רחמת אסדי, סוכן המודיעין האירני כבן 40 שהיה מבוקש על-ידי האינטרפול על חלקו ברצח אירני ממוצא בריטי בדובאי ב-2014.

בחודש נובמבר 2020 חשף צה”ל כי השלוחה בסוריה של יחידה 840 של כוח “קודס” היא זו שאחראית להנחת זירת מטעני חבלה בגבול סוריה-ישראל ברמת הגולן.

פיגועים באפריקה ובהודו

בתחילת השנה איתר המוסד הישראלי תוכנית של המודיעין האירני לבצע סדרת פיגועים במזרח אפריקה נגד שגרירויות ישראל, ארה”ב ואיחוד האמירויות במטרה לנקום את מותם של מדען הגרעין מוחסן פח’רי זאדה ושל הגנרל קאסם סולימאני.

באתיופיה עצרו השלטונות 15 בני אדם שתכננו לתקוף את השגרירות של איחוד האמירויות באדיס אבבה. ברשות העצורים נתפסו חומרי חבלה, מזמכים מזויפים וכלי נשק והם תכננו לבצע פיגועים נגד בני אדם ורכוש. אולם בהודו הצליח המודיעין האירני לבצע פיגוע טרור קטן בינואר השנה שכוון נגד השגרירות הישראלית בניו דלהי. מטען חבלה קטן התפוצץ בסמוך לבניין השגרירות, הוא גרם נזק לכמה כלי רכב אך לא היו נפגעים.

סיכול ניסיון הפיגוע האירני בקפריסין הוא הצלחה נוספת של המוסד הישראלי בקרב המוחות המודיעיני שהוא מנהל מול המודיעין האירני. סיכול הפיגוע מעיד על כך שמערכת המודיעין האירנית היא חדירה ומלאת פרצות, גם האירנים מודים בכך, הראייה החותכת לכך היא הפעילות המוצלחת של המוסד הישראלי בתוך אירן נגד פרויקט הגרעין האירני, מנננוני הביטחון האירנים עסוקים במלחמת פנימיות ומשקיעים את המשאבים שלהם בריגול זה אחר זה.

עם זאת, אירן איננה מרפה והיא נחושה לנקום את חיסולם של קאסם סולימאני ושל מוחסן פח’רי זאדה, זוהי ההחלטה של המנהיג העליון עלי ח’מינאי שהוא גם זה שמאשר אישית את התוכניות של המודיעין האירני לחיסולים בחו”ל. ההערכה של גורמי הביטחון הישראלים היא שאירן תמשיך לנסות ולהוציא פיגועי נקם נגד יעדים ישראלים ואמריקנים, המנהיג העליון נחוש להחזיר את כבודה של אירן גם אם הדבר ייקח זמן רב, הנשיא החדש אברהים ראיסי הוא עושה דברו של עלי ח’מינאי, לכן, פעילות הטרור הבינלאומית של אירן צפוייה להימשך.

About this publication