Actors who do not get big roles console themselves that there are no small ones. There are no small tasks, President Obama tried to convince listeners in this year’s State of the Union address last night. On the threshold of his sixth year in office, the president did not even pretend to expect any accommodation from Republicans, who hold a majority in the House and can block his legislative proposals, and he directly announced that, if things do not change, he will act alone.
"Wherever and whenever I can take steps without legislation to expand opportunity for more American families, that’s what I’m going to do," said Obama in the initial phases of his speech — translation: I will attempt to promote my agenda by my own executive orders; I will bypass Congress. The president has plenty of good reason for such an approach. One has only to look back at the big goals he set for himself in last year’s State of the Union message. He promised new gun laws, large-scale immigration reform, a federal minimum wage increase and a package of measures to reduce the impact of climate change.
None of that was fulfilled — precisely because of effective opposition from congressional Republicans. Along with some of his own failures — like his embarrassing, vacillating approach to the Syrian crisis and, above all, the ill-fated October launch of health care reform — that has been markedly projected onto the image Americans have of their president. Since Franklin Delano Roosevelt in the 1930s, only Obama’s predecessor, George W. Bush, has had a lower confidence rating than Obama has now from fellow citizens at the beginning of his sixth year in office.
So, the president has decided to take action, but the problem is that his autonomous executive orders cannot compensate for the reach that laws enacted by Congress would have. They suffice only for small tasks.
Obama declared that he will raise the minimum wage for federal employees, which, in practice, will affect hundreds of thousands. It will help them, but in no way does it fulfill the president’s original aim of improving the financial situation of America’s entire lower class, millions of Americans.
The situation with Obama’s other proposals is similar. The strongest may be his announced measures to tame emissions because the Environmental Protection Agency has strong regulatory authority in the matter. However, gun laws, for example, have completely slipped away from his agenda. He still has to rely on possible cooperation from Congress on immigration and foreign policy — specifically, the issue of Iran. On the contrary, he may have to veto a congressional attempt to tighten sanctions against Tehran.
President Obama did not devote as much of his address to health care reform as in previous years. That, too, is logical; the implementation of reform is under way, and Congress will not decide its fate, but the American people directly. Obama also appealed to them to sign up for the new system and, in so doing, to confirm the meaning and objectives of reform in the best way possible.
No matter how we view "Obamacare," we cannot deny one thing: If he carries this task through to the finish, he will leave the White House in three years as a president who changed America, perhaps a president who attained only one goal — but a big one, for that.
At the same time, as Tuesday’s State of the Union address suggested, it is probable that Obama will otherwise remain the president of small tasks, not only in 2014, but also after his term is over.
Obama zůstane už jen prezidentem malých úkolů
Pokusím se svou agendu prosazovat vlastními exekutivními prezidentskými výnosy, obejdu Kongres, prohlásil de facto ve svém Poselství o stavu unie Barack Obama. Dolní sněmovna Kongresu totiž může blokovat jeho legislativní návrhy. Samotné prezidentské výnosy však na největší úkoly nestačí.
Daniel Anýž
Není malých rolí, utěšují se herci, na které se nedostanou ty velké. Není malých úkolů, snažil se v noci přesvědčit prezident Barack Obama ve svém letošním Poselství o stavu unie Američany.
Na prahu svého šestého roku v úřadě se prezident ani nesnažil příliš předstírat, že by od republikánů, kteří drží většinu v dolní sněmovně Kongresu, a mohou tak blokovat jeho legislativní návrhy, čekal nějakou vstřícnost. A rovnou vyhlásil, že když to nepůjde jinak, bude konat sám.
„Kdykoli a kdekoli, kde mohu učinit kroky bez legislativy (schválené Kongresem) k tomu, abych rozšířil možnosti pro více amerických rodin, tak to udělám,“ řekl Obama v prvních fázích svého projevu. Přeloženo: pokusím se svou agendu prosazovat vlastními exekutivními prezidentskými výnosy, obejdu Kongres.
Prezident má pro takový postup dost dobrých důvodů. Stačí se jen ohlédnout za velkými úkoly, které si vytyčil právě před rokem, ve svém loňském Poselství o stavu unie. Sliboval nové zbraňové zákony, velkou imigrační reformu, daňovou reformu, zvýšení minimální federální mzdy a balík opatření ke snižování dopadů klimatických změn.
Nic z toho se ale nenaplnilo – a to právě pro účinnou opozici republikánů v Kongresu. Spolu s některými jeho vlastními neúspěchy – jako byl rozpačitý proměnlivý přístup ke krizi v Sýrii a především pak nepovedený říjnový start reformy zdravotnictví – se to výrazně promítlo do pohledu Američanů na svého prezidenta. Od 30. let minulého století, tedy od prezidenta F. D. Roosevelta, to byl pouze Obamův předchůdce George W. Bush, kdo měl na začátku šestého roku prezidentství stejně slabou důvěru spoluobčanů, jako má teď Obama.
Prezident se tak rozhodl přistoupit k činům, ale problémem je, že jeho samostatné exekutivní výnosy nemohou nahradit záběr, který by měly zákony schválené Kongresem. Stačí prostě jen na malé úkoly.
Obama tak vyhlásil, že zvedne minimální mzdu federálním zaměstnancům, což se v praxi dotkne statisíců lidí. Pro ně to bude pomoc, ale ani náhodou to nesplňuje prezidentův původní záměr zlepšit finanční situaci celé americké chudší třídy, milionů Američanů.
Podobně je to i s Obamovými dalšími návrhy. Nejsilnější mohou být jeho avizované akce při krocení emisí, protože v tomto má americká Agentura pro ochranu životního prostředí EPA (Environmental Protection Agency) silné regulační pravomoci. Ale například zbraňové zákony se z jeho agendy zcela vytratily, v otázce imigrace se musí stále spoléhat na možnou spolupráci Kongresu, a v zahraniční politice, konkrétně v otázce Íránu, bude možná naopak muset sám vetovat pokus Kongresu na zpřísnění sankcí vůči Teheránu.
Zdravotní reformě se prezident Obama ve svém projevu nevěnoval tolik jako v minulých letech. I to je logické, implementace reformy je v běhu, o jejím osudu se teď nerozhoduje v Kongresu, ale přímo mezi Američany. Na ty Obama včera také apeloval, aby se přihlašovali do nového systému, a sami tak nejlépe potvrdili smysl a cíle reformy.
A ať už vidíme „Obamacare“ jakkoli, popřít nelze jedno, pokud by dotáhl tento úkol do konce, opouštěl by za tři roky Bílý dům jako prezident, který změnil Ameriku. Jako prezident sice možná jen jednoho, ale zato skutečně velkého splněného cíle.
Zároveň je ale pravděpodobné, jak naznačilo jeho úterní Poselství o stavu unie, že nejen v roce 2014, ale po zbytek svého období už jinak Obama zůstane prezidentem malých úkolů.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link
.
It is doubtful that the Trump administration faces a greater danger than that of dealing with the Jeffrey Epstein files, because this is a danger that grew from within.
One side talks about the socialists, the other about the rubes. In both cases, it is often an instance of the same fractious contempt and deep-seated enmity.