USA Systematically Discriminates

<--

ŽENEVA. Spojené štáty sú vinné z “pretrvávajúcej a systematickej” rasovej diskriminácie vo všetkých aspektoch spoločnosti, od zálivu Guantánamo až po systém spravodlivosti a školstva. Uviedli to v stredu v Ženeve skupiny pre ľudské práva. Na “trvalé a systematické problémy rasovej diskriminácie vláda USA nereaguje” napriek prijatiu Konvencie OSN o eliminácii všetkých foriem rasovej diskriminácie v roku 1994, uviedol Ajamu Baraka, výkonný riaditeľ Americkej siete pre ľudské práva.

“Žiaľ, od roku 1994 sme zistili, že vláda sa nespráva podľa svojich záväzkov,” povedal novinárom, pričom menoval dosah hurikánu Katrina na čierne obyvateľstvo v meste New Orleans, zaobchádzanie s imigrantskými zamestnancami, policajnú brutalitu a bývanie. “Tieto záležitosti unikli skúmaniu” vládnych úradníkov. Americký výbor pre elimináciu rasovej diskriminácie (CERD) vydá svoje hodnotenie krokov Washingtonu v týchto oblastiach neskôr tento týždeň. Americká sieť pre ľudské práva (USHRN) v rámci ďalších skupín vrátane Human Rights Watch (HRW) pripravila vlastnú tieňovú správu, v ktorej zdôrazňuje závažné prípady rasovej diskriminácie.

HRW menovala odlišné právne štandardy aplikované na neamerických občanoch zadržiavaných v Guantáname. “Americká politika zadržiavania cudzích občanov bez súdneho prieskumu ich zatknutia predstavuje diskrimináciu, ktorá je porušením CERD,” povedala zástupkyňa riaditeľa amerického programu HRW Alison Parkerová. Ako uviedla, amerických občanov presunuli z Guantánama do bežného systému spravodlivosti USA, ktorý im poskytuje viac práv. Spomenula aj neprimeraný dosah na Afroameričanov a iné menšiny, ktoré majú na nich telesné tresty v školách a odsudzovanie na doživotné tresty mladistvých páchateľov vrážd bez možnosti zmiernenia trestu.

Experti uviedli, že administratíva na čele s demokratmi aj republikánmi zlyhali v uplatňovaní konvencie v plnom rozsahu od roku 1994, vyjadrili však istú nádej, že novembrové prezidentské voľby prinesú pokrok.

About this publication