Murdoch: Now Vermin in the U.S. Too

<--

Vlna kritiky se začíná ozývat už i z USA. Také kvůli posunutí prestižního ekonomického deníku Wall Street Journal k obecnému zpravodajství

Rupert Murdoch předstoupí před britské poslance, aby jim vysvětlil, že osobně nevěděl o nekalých praktikách novinářů z jeho londýnského listu News of the World. Ovšem “damage control” už musel spustit i na druhé straně Atlantiku v USA. Tam si teď s ním mnozí rádi vyřídí staré účty.

Kdyby jsou chyby

Jeden z prvních ostrých článků na Murdochovu adresu napsala v USA šéfredaktorka Newsweeku a webové stránky Daily Beast Tina Brownová. “Je fascinující Murdocha pozorovat, protože jeho talentu a brilantnosti se vyrovná už jen jeho amorálnost,” píše Brownová v poměrně zasvěceném článku. A lze předpokládat, že dobré informace jí k tomu poskytl její manžel Harry Evans, který byl v letech 1981 až 1982 v Londýně šéfredaktorem Murdochem vlastněného deníku The Times a se svým bossem se nerozešli vůbec v dobrém. Ke cti Brownové dodejme, že ve svém článku na svoji spojitost Evansem upozorňuje.

Velmi zajímavě se o kauze v USA rozepsali rovněž na webové stránce investigativního novinářského projektu ProPublica, kde dali slovo členům Banckroftovy rodiny, která od roku 1902 kontrolovala společnost Dow Jones, vydávající Wall Street Journal, a která v roce 2007 vše prodala Rupertu Murdochovi. “Kdybych věděl, co vím teď, byl bych proti,” cituje ProPublica jednoho ze členů rodiny, a přibližně stejně se v článku vyjadřují i další tři zástupci rodinného klanu. K čemuž zase doplňme, že projekt ProPublica založil a vede Paul Steiger, který byl šéfredaktorem Wall Street Journal těsně před tím, než Murdoch list koupil. A autorem článku je Richard Tofel, který byl do roku 2004 zástupcem šéfredaktora deníku a pak viceprezidentem společnosti Dow Jones. K jeho cti dodejme, že na tyto souvislosti upozorňuje.

Článek ProPublici je zajímavý i proto, že otevírá debatu, která mezitím proskočila i jinde, zda a jak moc se deník Wall Street Journal, vlajková loď ekonomické žurnalistiky, pod Rupertem Murdochem změnil. Předešleme ovšem, že Murdoch kupoval Dow Jones v době, kdy společnost byla vinou špatného vedení Bancroftových v krizi, zaostávala za konkurencí (Bloomberg, Reuters), a Murdoch navíc společnost výrazně přeplatil, o celých 70 % nad tehdejší cenou jejích akcí na burze. Takže když dnes Bancroftovi bědují, co to Murdoch provádí, není to úplně čisté…

Méně byznysu, více peněz

Stejně tak nejsou a nebudou nestranné útoky, které teď přijdou a budou tvrdit, že “Wall Street Journal se stal propagačním nástrojem pro Murdochovy konzervativní názory”, jak už napsal jeden ze sloupkařů listu New York Times. Což ale není pravda, Journal měl vždy konzervativní akcent, i ve zpravodajství, stejně jako mají Timesy akcent liberální, rovněž i ve zpravodajství. Murdoch nicméně Wall Street Journal skutečně změnil. V obsahu i v grafice posunul akcent novin od ekonomiky a byznysu ke zpravodajsky všeobecně zaměřenému listu.

Bylo to patrné hned od začátku. Už po prvním půlroce, kdy Murdoch Journal převzal, se na titulu listu ztrojnásobil počet politických zpráv, zatímco byznys zpráv naopak o polovinu ubylo. A tento trend se dále posiluje. Když si redakce udělala analýzu své titulní strany za loňský rok, vyplynulo z toho, že z 1200 článků bylo pouze 12 % věnováno korporátnímu zpravodajství, což byl dříve denní chléb Wall Street Journal.

Je pravděpodobné, že oslabený Murdoch, který se teď stal vhodným terčem, bude viněn, že pokazil rodinné stříbro americké žurnalistiky. To je ovšem věc názoru. Čísla mluví jasně. Pod Murdochem se stal Wall Street Journal nejprodávanějším americkým deníkem (před USA Today a New York Times) a na rozdíl od většiny novinové konkurence mu v uplynulých dvou letech neklesly příjmy z inzerce. A marná sláva, navíc je to stále zatraceně dobré čtení.

About this publication