Mimo że Kanada pod względem finansowym jest jednym z najlepiej zarządzanych państw świata, to i tak może ucierpieć przez burzę na światowych rynkach – twierdzą ekonomiści.
Wśród ośmiu najbogatszych na świecie państw skupionych w ramach grupy G8 Kanada jest prymusem – jej dług publiczny nie przekracza 35 proc. PKB. Ale nawet tak dobrze zarządzany kraj odczuje najprawdopodobniej skutki kryzysu na globalnych rynkach.
Powód? Silne uzależnienie od gospodarki amerykańskiej. – Kanada nie jest samotną wyspą. Jesteśmy narodem handlowców mocno powiązanych ze Stanami Zjednoczonymi. To może uderzyć w Kanadę – ostrzega kanadyjski minister finansów Jim Flaherty.
Mimo że sama Kanada nie ma prawie żadnych problemów ze swoimi finansami, to indeks S&P/TSX na giełdzie w Toronto spadł w poniedziałek o ponad 4 proc. Jednymi z najbardziej poszkodowanych firm były koncerny naftowe. Akcje kanadyjskiego lidera – firmy Suncor zajmującej się m.in. wydobyciem ropy z piasków bitumicznych – spadły o 6,93 proc. Powodem są spadające ceny ropy. Nie pomagają nawet inwestycje w złoto, które osiągnęło rekord i przekroczyło cenę 1700 dol. za uncję. – Ze statystyk wynika, że zyski na złocie nie mogą pokryć strat wynikających ze spadków cen ropy – mówi agencji AFP Denis Duran, konsultant firmy inwestycyjnej Jarislowsky Fraser. Inny ekonomista – Sherry Cooper z Bank of Montreal – stwierdza, że “w tym środowisku ekonomicznym ceny surowców najprawdopodobniej będą niskie, a kanadyjski dolar narażony jest na silne wahania”.
Dla eksporterów to bardzo zła wiadomość. A to oni właśnie są jednym z motorów napędowych kanadyjskiej gospodarki. Flaherty przyznał niedawno, że trzecia część tamtejszej produkcji pochodzi z eksportu. Świat kupuje od Kanadyjczyków przede wszystkim surowce – ropę naftową, drewno, nikiel, potas. Jeśli klienci nie będą mieć pieniędzy, to nie będą też kupować. A nawet jeśli kupią, to tylko po niskich cenach. Co gorsza, dla Kanady “świat” to de facto Stany Zjednoczone. – Jeśli USA zaczną tonąć, to Kanada zacznie tonąć razem z nimi – mówi Sebastian Lavoie, analityk w Laurentian Bank of Canada. I dodaje, że Kanada robi, co może, żeby uniezależnić się od Stanów Zjednoczonych. – W naszym największym interesie jest umocnienie więzi z Ameryką Łacińską, Azją i Europą – mówi Lavoie.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.