American Police at Risk in the Face of Pandemic

<--

Служителите на реда в САЩ масово са без защитно оборудване, стотици са с COVID-19 или под карантина

Охраната на обществения ред в САЩ става все по-трудна задача в условията на разрастващата се пандемия от COVID-19 на територията на Северна Америка. Причината е, че полицаите са в постоянен близък контакт с много хора (и закононарушители) и това ги прави едни най-застрашените от заразяване с новия коронавирус.

Проблеми в Ню Йорк и други големи градове

“Когато девет полицейски служители бяха изпратени да извършат арест в района на Мелроуз авеню в Бронкс миналата сряда, нито един от тях не носеше маска или ръкавици, които да ги пазят от заразяване”, илюстрира ситуацията Reuters в свой обширен материал по темата.

Подобни сцени се разиграват всеки ден на територията на щатския мегаполис, който в момента зоната с най-бърз ръст на заразените на американска земя. Повече от двадесет души от нюйоркската полиция са потвърдили пред агенцията, че са принудени да извършват патрули, да отговарят на спешни повиквания и да задържат нарушители, без да разполагат с предпазно оборудване.

По официални данни от неделя 730 униформени служители и 88 цивилни от NYPD са с положителни проби за коронавирус. От нюйоркската полиция уточняват пред Reuters, че около 5000 души от близо 55-хилядния й персонал в момента е в отпуска по болест.

Подобна е картината в повечето големи американски полицейски служби, като например в Детройт и Хюстън, сочи проучване на Reuters в периода 25-29 март. Според него 1012 офицери от органите на реда са били диагностицирани с COVID-19 към неделя. Недостигът вече започва да се усеща чувствително на улицата и това принуждава много управления да пренасочат разследващи детективи и административни служители към охранителна и патрулна дейност. Това от своя страна започва да блокира работата по по-сложните наказателни дела.

Без нужната екипировка

Патрулните полицаи, интервюирани от Reuters, обаче открито негодуват срещу недостига на защитна екипировка и се страхуват, че могат да пренесат заразата в своите семейства. Всички те обаче говорят в условията на пълна анонимност, тъй като имат забрана от ръководството си да правят изявления пред медиите. Говорителят на NYPD сержант Джесика Макрори коментира пред агенцията, че всички служители са получили детайлни указания как да се пазят от коронавируса, както и че персоналът е получил 204 хил. чифта ръкавици, 75 хил. маски n95, 340 хил. хирургически маски, 125 хил. пакета алкохолни кърпички и гелове. Тя обаче не уточнява дали въпросната екипировка, голяма част от която е за еднократна употреба, ще е достатъчна целия 55-хиляден персонал на най-голямата щатска полицейска служба.

Проблемите с недостига на работна сили заради пандемията може би най-добре се илюстрира от ситуацията в полицейския участък във Филаделфия, който е четвъртият по големина в САЩ и има 6540 души персонал. В контекста на пандемията неговото ръководство е взело решение да отложи арестите за някои видове престъпления, които не включват физическо насилие.

Според промяната заподозрените ще бъдат задържани само временно, ще се установява тяхната самоличност и ще се извършат само първоначалните административни процедури, след което ще бъдат пускани, вместо веднага да бъдат предадени на детективския отдел. Идеята е извършителите да бъдат арестувани отново в по-късен момент, когато полицията не страда от недостиг на работна сила, разказва Reuters.

И докато карантинните разпоредби, самоизолацията и затварянето на бизнеси парализира икономиката, това като че ли не се отразява сериозно на престъпността, допълва агенцията. Според Reuters полицейската статистика за САЩ от последните дни сочи сериозен спад в проверките за пътни нарушения, но непроменен брой сигнали за извършване на тежки закононарушения.

About this publication