The Right to a Peaceful Dinner

<--

A trumpista média nem háborodott föl, amikor 2020 őszén fenyegető tömeg gyűlt össze egy atlantai szavazatszámláló háza előtt és gyűlölködők dörömböltek az édesanyja ajtaján is. Wandrea AyShaye Moss és Ruby Freeman nevét Donald Trump dobta be a köztudatba, azt állítva, hogy saját kezűleg hamisították meg a georgiai választási eredményt. A bizonyíték egy videó volt, amin az látszott, hogy a voksok számlálása közben az asztal alól egyre újabb szavazócédulákat vesznek elő. Az illetékesek hiába mondták, hogy az asztal alatti ládában valós szavazócédulákat tároltak. A csalási teória hívei váltig állították, hogy a két fekete nő hamisakat csempészett a többi közé. „Shaye” Moss végül már az utcára sem mert kimenni, nem használta a nevét, meghízott és depresszióba esett, anyjának egy időre ki kellett költöznie a saját házából. – Hiába no, magasra csaptak az érzelmek, az emberek nem szeretik, ha becsapják őket – hangzott jobbról a megértő kommentár.

Más volt a nóta, amikor 2018-ban a virginiai Lexingtonban lévő Red Hen (Vörös Tyúk) kisvendéglő tulajdonosa politikai okokból udvariasan távozásra szólította fel Trump akkori szóvivőjét, Sarah Huckabee Sanderst. Stephanie Wilkinsont akkortájt mindennek nevezték, csak rendes lánynak nem, a felháborodott kórusba pedig maga az elnök is bekapcsolódott. A múlt héten aztán a legfelsőbb bíróság egyik szuperkonzervatív tagja vacsorázott a washingtoni Morton’s Steakhouse-ban, aminek hírére pillanatok alatt a nők jogait hangoztató tüntetők verődtek össze. Brett Kavanaugh állítólag semmit sem vett észre az egészből, elfogyasztotta marhasültjét és még a desszert előtt távozott. A jobboldali sajtó ezt is atrocitásként értelmezte és nehezményezte, hogy a Fehér Ház szóvivője, illetve egynémely demokrata párti politikusok kaján megjegyzéseket engedtek meg maguknak az ügy kapcsán.

A helyzet persze egyáltalán nem vicces. Az abortusz alkotmányos védelmét megszüntető legfelsőbb bírósági döntés nyomán most a liberális oldalon csapnak magasra az indulatok, márpedig Amerikában lassan ahhoz kell bátorság, hogy valakinek ne legyen fegyvere. Ostobaság lenne azt hinni, hogy csak a jobboldalon vannak közveszélyes emberek. Kavanaugh háza közelében nemrég őrizetbe vettek egy férfit, aki azt mondta a rendőröknek, hogy le akarta lőni a bírót.

Egy júniusi felmérés szerint a republikánusok 52, a demokrata pártiak 46 százaléka úgy véli, hogy még az ő életében polgárháború tör ki Amerikában. A válaszadók 26 százaléka tartja igazolhatónak a politikai erőszakot. Az 1861-65-ös polgárháború az Egyesült Államok történetének legpusztítóbb fegyveres konfliktusa volt, több mint egymillió ember, az akkori lakosság három százaléka veszett oda. Ez mai arányaiban tíz millió lenne, nem beszélve a fegyverek fejlődéséről.

Politikusok máshol is könnyedén dobálóznak a szavakkal, a legfőbb bírák pedig az emberek sorsát befolyásoló ítéleteikkel. Nem kéne, mert ha elszabadul a pokol, őket is elviszi az ördög. Mindenkinek joga van a nyugodt vacsorához, de főleg az egyszerű polgároknak.

About this publication