President Obama: First Half or First Quarter?

Published in SME
(Slovakia) on 27 January 2011
by Martin Bútora (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Heidi Kaufmann.
In his State of the Union address, Barack Obama pointed to the looming possibility of the U.S. falling behind. Whereas it was a leader in the last century, it is now losing its position.

Innovation, education, infrastructure, competitiveness, the elimination of superfluous government offices, fiscal responsibility, cooperation between rival political parties —those are themes of this year’s message on the state of the Union, which Barack Obama could address in other parliaments, not just in the American Congress.

Professor David Gergen of Harvard University’s Kennedy School of Government concentrated on American competitiveness in his reflections on Obama’s address. In the last century, America was the leader in the area of education: Today, the U.S. is only ninth in the proportion of young people with college degrees and 27th in the proportion of graduates of technical and scientific disciplines. If education and research in mathematics and the natural sciences do not become a priority, America will not be able to stand up to the competition.

Gergen says that he was disappointed when he saw commentators on the left like Paul Krugman and Robert Reich criticize Obama’s insistence as a concession to business —despite the fact that the incentive for these changes came from elsewhere, from the national academies for science, research and technical disciplines and long before Obama became president.

He was similarly disenchanted with those conservatives who saw in Obama’s plans for increasing competitiveness mainly efforts to maintain inordinately big government, which would have to support these plans financially.

Nor was he pleased with the media, which gazed on the report on the state of the Union primarily with political eyes: Will the president’s popularity in the polls grow? How will Republican opponent Congressman Paul Ryan — or, alternatively, tea party chairwoman Michele Bachman — react to his speech?

In Gergen’s view, one ought to think primarily about whether the U.S. is in any shape to compete.

A Step Toward the 2012 Elections

Gergen, who has already worked as an adviser to four American presidents (Nixon, Ford, Reagan and Clinton) and today works as a CNN commentator, belongs to the class of American intellectuals who realize that the United States stands once again at a crossroads.

President Obama said it loud and clear: America is lagging behind, and the current generation is experiencing competition with China, India and others — something similar to when the Soviet Union surprisingly launched Sputnik 50 years ago and surpassed the United States. Something must be done about it.

At the same time, the president in his Tuesday address effectively gave the impression that he has pulled himself together from the November defeat in the congressional elections. He was helped a little by signs of economic recovery, which strengthen the conviction that he has coped successfully with the worst phase of the crisis. In December, he managed to reach a compromise on tax relief in Congress, and in his speech he indicated a willingness to modify some elements of the approved health care reform.

His self-confidence is also boosted by recent foreign policy successes — from his trip to India to the gradual withdrawal from Iraq, to the NATO summit and re-engagement of Russia, to indications from the Chinese president that China will contribute to reducing the nuclear threat emanating from North Korea. To some degree Obama was also helped by the tragedy in Tucson, after which a more favorable emotional atmosphere predominated in Congress. A good number of rivals from the two political camps sat next to each other during the address.

Obama also sought a compromise between necessary budget cuts and the need to invest in development. It appears that in his speech, he was engaging and reaching out to centrist voters, whom he has been slowly losing. He will still have to show, however, that he has succeeded at creating job opportunities and that the prospective improvement should be attributed to him as a future candidate in the presidential elections of 2012.

In the meantime he is helped by one circumstance that won’t likely change soon: The internally disarrayed Republicans don’t give the impression that they have far better solutions or better candidates for the next elections.

Your Country Needs You

President Obama, like many American statesmen, has the ability to reframe the public debate in a time of crisis and adjust it so that it emphasizes not only the burden of duties, but also — in the spirit of American tradition — the optimistic vision of correction, around which the population can unite. He spoke of the need for “American innovation,” of the always-living “American Dream,” of the ability of Americans to discover and reshape themselves again and again and achieve great aims.

He spoke on reform in education, on investments, on the responsibility of parents, on the need for high-quality schools and on the importance of good teachers. Indeed — he appealed to young listeners among the 43 million viewers following his speech — “If you want to make a difference in the life of our nation* … become a teacher. Your country needs you.”

We’re closer to America than many of us think.

(The author is honorary president of IVO [Institute for Public Affairs] and former ambassador to the U.S.)

*Editor’s Note: This quote was accurately translated from the article’s original text. However, the actual quote from the State of the Union speech reads: “If you want to make a difference in the life of a child — become a teacher. Your country needs you.”


Prezident Obama: V prvej polovici či v prvej štvrtine?
Barack Obama vo svojom prejave o stave únie upozornil na hroziace zaostávanie Spojených štátov. Kým napríklad vo vzdelávaní boli ešte v minulom storočí lídrom, teraz pozície strácajú.

Inovácie, vzdelávanie, infraštruktúra, konkurencieschopnosť, rušenie nadbytočných vládnych úradov, rozpočtová zodpovednosť, spolupráca súperiacich politických strán – to sú témy z tohtoročného posolstva o stave únie, s ktorými by americký prezident Barack Obama zaujal aj v iných parlamentoch, nielen v americkom Kongrese.

Profesor David Gergen z Kennedy School of Government pri Harvardovej univerzite sa v úvahe o Obamovej správe sústredil na konkurencieschopnosť Spojených štátov. V minulom storočí bola Amerika lídrom v oblasti vzdelania – dnes sú USA iba na 9. mieste v podiele mladých ľudí s univerzitným diplomom a na 27. mieste v podiele absolventov prírodovedeckých a technických disciplín. Ak sa vzdelávanie a výskum v matematike a prírodných vedách nestane prioritou, Amerika v súťaži neobstojí.

Bol som sklamaný, hovorí Gergen, keď som videl, ako komentátori na ľavici ako Paul Krugman či Robert Reich Obamovo naliehanie kritizovali ako ústup biznisu – hoci podnet na zmeny prišiel odinakadiaľ, z národných akadémií pre vedu, výskum a technické disciplíny, a to dlho predtým, ako sa stal Obama prezidentom.

Podobne ho rozčarovali tí konzervatívci, ktorí za Obamovými plánmi na zvýšenie konkurencieschopnosti videli najmä snahy udržiavať nadmerne veľkú vládu, ktorá by tieto plány mala finančne podporiť.

A nepotešili ho ani médiá, ktoré na správu o stave únie hľadeli predovšetkým politickými očami: či prezidentova popularita v prieskumoch narastie, ako na jeho reč zareagujú republikánsky oponent kongresman Paul Ryan, prípadne predstaviteľka Tea Party Michele Bachmannová.

Podľa Gergena by bolo treba myslieť predovšetkým na to, či sú USA vôbec vstave súťažiť.

Krok k voľbám v roku 2012
Gergen, ktorý ako poradca úzko spolupracoval so štyrmi americkými prezidentmi (s Nixonom, Fordom, Reaganom a Clintonom) a dnes pôsobí aj ako komentátor CNN, patrí medzi tých amerických intelektuálov, ktorí si uvedomujú, že Spojené štáty opäť raz stoja na križovatke.

Prezident Obama to povedal jasne a tvrdo: Amerika zaostáva, súčasná generácia prežíva v súťaži s Čínou, Indiou a inými niečo podobné, ako keď Sovietsky zväz pred 50 rokmi prekvapujúco vystrelil do vesmíru Sputnik a predbehol USA. Treba s tým niečo robiť.

V utorňajšom vystúpení pritom prezident pôsobil dojmom, že sa už pozviechal z novembrovej porážky v kongresových voľbách. Trochu mu pomáha črtajúce sa ekonomické oživenie, čo posilňuje presvedčenie, že najhoršiu etapu krízy sa podarilo zvládnuť. V Kongrese sa mu v decembri podarilo dosiahnuť kompromis týkajúci sa daňových úľav a v prejave naznačil ochotu pozmeniť niektoré prvky v schválenej reforme zdravotníctva.

Jeho sebavedomie podporujú aj nedávne zahraničnopolitické úspechy, od cesty do Indie cez postupný odchod z Iraku, summit NATO a znovuzapojenie Ruska až po náznak zo strany čínskeho prezidenta o tom, že Čína azda prispeje k zníženiu jadrovej hrozby vychádzajúcej zo Severnej Kórey. Do istej miery Obamovi pomohla i tragédia v Tuscone, po ktorej v Kongrese zavládla priaznivejšia emocionálna atmosféra. Viacerí rivali z oboch politických táborov sedeli počas prejavu vedľa seba.

Obama sa tiež pokúšal hľadať kompromis medzi nevyhnutnými úsporami v rozpočte a nutnosťou investovať do rozvoja. Zdá sa, že svojím prejavom zaujal a oslovil centristických voličov, ktorých už pomaly strácal. Bude však ešte musieť ukázať, že sa mu podarilo pripraviť viac pracovných príležitostí a že eventuálne zlepšenia treba pripísať práve jemu ako budúcemu kandidátovi v prezidentských voľbách v roku 2012.

Zatiaľ mu pomáha jedna okolnosť, ktorá sa asi tak skoro nezmení: vnútorne rozhádaní republikáni nevzbudzujú dojem, že by mali oveľa lepšie recepty či lepších kandidátov do nasledujúcich volieb.

Vlasť vás potrebuje
Prezident Obama, podobne ako viacerí americkí štátnici, má schopnosť v krízovej situácii prerámcovať verejnú debatu a pozmeniť ju tak, aby zvýraznil nielen bremeno úloh, ale v duchu americkej tradície aj optimistickú víziu nápravy, okolo ktorej sa obyvatelia dokážu zjednotiť. Hovoril o potrebe „americkej inovácie“, o stále živom „americkom sne“, o schopnosti Američanov znovu a znovu objavovať a pretvárať samých seba a dosahovať veľké ciele.

Hovoril o reforme vzdelávania, o investíciách, zodpovednosti rodičov, potrebe kvalitných škôl i o dôležitosti dobrých učiteľov a učiteliek. Naozaj – obrátil sa k mladým poslucháčom spomedzi 43 miliónov divákov, ktorí sledovali jeho reč – „ak chcete niečo zmeniť v živote nášho národa, staňte sa učiteľmi. Vaša vlasť vás potrebuje“.

Máme k tej Amerike bližšie než si mnohí z nás myslia.

(Autor je čestný prezident IVO, bývalý veľvyslanec v USA)

This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Israel: In Washington, Netanyahu Must Prioritize Bringing Home Hostages before Iran

Australia: Donald Trump Just Won the Fight To Remake America in 3 Big Ways

Germany: Europe Bending the Knee to Trump

China: US Chip Restrictions Backfiring

Topics

Sri Lanka: Gaza Genocide: Who Stands for Justice-and Who Stands in the Way?

Turkey: Europe’s Quiet Surrender

Austria: Trump, the Bulldozer of NATO

     

Israel: In Washington, Netanyahu Must Prioritize Bringing Home Hostages before Iran

Ukraine: Why Washington Failed To End the Russian Ukrainian War

United Kingdom: Trump Is Angry with a World That Won’t Give Him Easy Deals

Nigeria: The Global Fallout of Trump’s Travel Bans

Australia: Donald Trump Just Won the Fight To Remake America in 3 Big Ways

Related Articles

Ukraine: Can National Reconciliation Defeat Populism?

Slovakia: What’s Good for General Motors…

Slovakia: Symbolic Landing

Slovakia: China Fears Dispatches More than the U.S.

Slovakia: Giant Cut Down to Size, Or America Playing Short-handed?