В духа на установеното военно сътрудничество между САЩ и България съвсем естествено би било да поканим елементи от противоракетния щит на наша територия, заяви президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси след днешната лекция на американския посланик Джеймс Уорлик. Практиката показва, че повечето военна инфраструктура носи повече сигурност, добави Паси.
Решението за това къде да се разположат елементи от противоракетния щит е наполовина математическо, наполовина политическо, коментира бившият външен министър, цитиран от БТА.
Първото нещо, което печелим, това е сигурност. Нарастват страховете от неконтролируеми ракетни нападения, каза Паси в отговор на въпрос какво би спечелила България, ако се съгласи за противоракетния щит.
От полза за България би било, ако ние се включим в достатъчно ранна фаза в изграждането на противоракетния щит, е мнението на Паси. На въпрос за опасения на Русия, че елементи от щита могат да бъдат насочени срещу нея, Паси каза, че смята, че отношенията ни с Русия са такива, че бихме могли да убедим руската страна, че щитът по никакъв начин не се съотнася към нея.
Докато бях външен министър, преговори за разполагане на американската система за противоракетна отбрана (ПРО) у нас не са водени, заяви пред агенция “Фокус” бившият дипломат номер едно и евродепутат Ивайло Калфин.
“Спомняте си, че САЩ водиха разговори с Полша и Чехия за разполагане на ракети и на радари. В крайна сметка новата администрация на САЩ се отказаха от тези планове. Това предизвика и доста бурни реакции в Чехия и Полша. Що се отнася до България и Румъния – имаше един по-стар натовски проект, който действително покрива по-добре територията на европейските страни, ако България и Румъния участват в тази програма. Когато се говореше за разполагане на ПРО в Полша и Чехия, ние отбелязвахме, че в такъв случай България ще остане извън защитата на подобен противоракетен щит”, обясни той.
Според Калфин сега САЩ очевидно планират да реализират съвсем нова система за противоракетна отбрана.
Каквото и да реши обаче българското правителство, би трябвало да предостави максимална информация на обществото, тъй като разполагането на части от военни съоръжения на територията на България е чувствителна тема, коментира Ивайло Калфин. Според него Европейския съюз няма отношение към подобен тип решения. “Преплитането на политиката за сигурност и отбрана в Европейския съюз и членството на голяма част от европейските страни в НАТО има значение. От формална гледна точка, Европейският съюз не участва във вземането на подобно решение”, обясни още бившият външен министър.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.